Všichni milovníci ilustrace do Broumova! Sympozium v zrenovovaném klášteře opět představí nejzajímavější naděje oboru

Aneta Františka Holasová | Zdroj: Archiv autorky / Tonča a krasojezdec | Zdroj: Sympozium ilustrace Aneta Františka Holasová | Zdroj: Archiv autorky / Tonča a krasojezdec | Zdroj: Sympozium ilustrace

Pět českých ilustrátorů a jeden zahraniční host se představí na pátém ročníku Sympozia ilustrace v Broumově. Jediná akce tohoto druhu v České republice bude zahájena v sobotu 18. března ve Vzdělávacím a kulturním centru Broumov a nabídne i bohatý doprovodný program pro veřejnost.

Již popáté se Galerie Dům v zahradě broumovského kláštera promění ve sdílený umělecký ateliér a na dva týdny se stane útočištěm šestice ilustrátorů. O jaké akci je řeč? Přece o Sympoziu ilustrace, které už je v Broumově jako doma. 

Letošní sympozium proběhne od 18. března do 2. dubna 2023. Ilustrátoři tak dostanou prostor nejen k dvoutýdenní koncentrované práci na vlastních autorských projektech, ale také k výměně profesního know-how, setkání s ostatními ilustrátory z oboru a vzájemnému obohacení. Účastníci se také seznámí s místní historií, kulturou i krajinou. Veškeré dojmy pak otisknou do realizace děl, která budou k vidění v rámci veřejného prostoru města Broumova od soboty 1. dubna, kdy proběhne vernisáž výstavy s komentovanou prohlídkou, do neděle 30. dubna.

Hmyzí dům, Aneta Františka Holasová | Zdroj: Sympozium ilustrace Hmyzí dům, Aneta Františka Holasová | Zdroj: Sympozium ilustrace

Letošní účastníci

Mezi účastníky letošního sympozia patří: Aneta Františka Holasová, jež se věnuje zejména technice akvarelu a „populárně naučné ilustraci“, ve které se hravou formou snaží přiblížit dětem tajemství přírody; Viktor Svoboda, ilustrátor, animátor a v poslední době především storyboardista, který ilustruje dětské knihy a připravuje storyboardy pro celovečerní filmy; Barbora Müllerová, ilustrátorka, pedagožka a grafická designérka, která se kromě lektorské činnosti také věnuje kurátorství festivalu LUSTR; Vojtěch Velický, zkušený profesionál na poli novinové a editoriální ilustrace; Bessa alias Barbora Kmecová, zástupkyně čerstvé digitální ilustrace „evropského“ stylu, která tvoří pro klienty po celém světě. Zahraničním hostem bude letos rumunská ilustrátorka Maria Surducan, jež pracuje s mýty a pověstmi východní Evropy a prezentuje svou tvorbu na zahraničních komiksových festivalech. 

Pro veřejnost bude jako vždy připraven bohatý doprovodný program – promítání nejnovějších animovaných filmů, besedy, rozhovory, dílny pro děti. „Letošní víkend doprovodných programů se bude konat od 24. do 26. března. Veřejnost se opět může těšit na bohatý doprovodný program. Kromě již tradičních rozhovorů s ilustrátory proběhnou také živé besedy s účastníky nejen o rumunské ilustraci, promítání animovaných filmů a dva workshopy pro veřejnost. První s Barborou Müllerovou s přírodninami pod lupou a druhý s akvarelovou královnou Anetou Františkou Holasovou,“ uvádí za organizační tým sympozia Žaneta Vávrová.

Broumov, kde se sympozium koná, je kandidátem na Evropské hlavní město kultury 2028. Tento prestižní titul uděluje každý rok Evropská unie dvěma městům ze dvou zemí. Jde o příležitost pro rozvoj města i regionu skrze kulturu. Broumov postoupil v říjnu loňského roku do finále soutěže společně s Českými Budějovicemi. O vítězi a držiteli titulu se rozhodne letos v červnu. 

Město zdivoč, Barbora Müllerová | Zdroj: Sympozium ilustrace Město zdivoč, Barbora Müllerová | Zdroj: Sympozium ilustrace

Sympozium ilustrace pořádá neziskový spolek LUSTR festival ilustrace a Czech Illustrators ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Broumov. Více informací najdete na webu. O hlavní vizuální motiv se tentokrát postarala účastnice loňského ročníku Alžběta Göbelová-Zatloukalová.

Program 

PÁTEK 24. 3. / 16:00 / Kino – IC Broumov 
JAK HO NAŠLI?

Říká se, že kdo hledá, najde. Ať už hledáte úkryt při hře na schovávanou, lásku, smysl života, způsob, jak se dostat na loď, ztracený klobouk, či kouzelný meteorit. Své o tom vědí i všichni hrdinové šesti krátkých filmů pro děti od animátorů. Promítání pro děti od 6 let.
Děti ze Všehovíc: Jak ho našli (rež. Petr Mischinger), Přes palubu! (rež. Filip Pošivač, Barbora Valecká), Schovka (rež. Bára Halířová), Hrůza v tónu gramofónu (rež. Kryštof Ulbert, Martina Tomková, Zuzana Čupová), Plody mraků (rež. Kateřina Karhánková)
(Anifilm, 61 minut)
Vstupné: dobrovolné

O hlavní vizuální motiv se letos postarala Alžběta Göbelová-Zatloukalová, účastnice loňského ročníku. | Zdroj: Sympozium ilustraceO hlavní vizuální motiv se letos postarala Alžběta Göbelová-Zatloukalová, účastnice loňského ročníku. | Zdroj: Sympozium ilustrace

PÁTEK 24. 3. / 18:00 / Kino – IC Broumov 

PÁTEČNÍ SETKÁNÍ ILUSTRÁTORŮ
Velmi křehké vztahy ze světa ilustrátorů a jejich klientů. Představení letošních účastníků sympozia v živé diskuzi s online streamem pro přespolní. Moderuje Štěpánka Jislová.
Vstupné: zdarma

PÁTEK 24. 3. / 19:30 / Kino – IC Broumov 
ŽIVOT AKA KOMEDIE

Život je hořký a nám často nezbývá nic jiného, než se situacím, které na nás nastraží, zasmát. Pohodlí kinosálu naštěstí nabízí bezpečný prostor, kde si spolu s filmy můžeme škodolibě užívat… A představovat si, jaké by to bylo, kdybychom co chvíli museli měnit svou identitu podle partnerových preferencí. Nebo kdyby na nás – a mluvícím kebabu – závisel světový mír. Tématem letošního Anifilmu byl humor v animaci. Jeho tragikomickou a lehce bizarní podobu v tomto bloku můžete zakusit i vy.
(Anifilm, 67 minut)
Vstupné: dobrovolné

SOBOTA 25. 3. / 10:00 / Knihovna
PŘÍRODA POD LUPOU (S BARBOROU MÜLLEROVOU)

Výtvarná dílna, na které děti prozkoumají přírodu okolo nás z překvapivě detailní vzdálenosti! Jak vypadá list pod lupou? A co noha brouka? Pojďme společně objevovat a kreslit mikrosvěty, které nás obklopují. Dílnu vede zkušená ilustrátorka a lektorka výtvarné výchovy Barbora Müllerová, která vyučovala například na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem, Prague British School anebo Scholastice v Praze. Vhodné pro děti od 6 let. 
Vstupné: 60 Kč
Vstupenky: Rezervujte si místo předem zde.

Stay with Ukraine, BESSA (Barbora Kmecová) | Zdroj: Sympozium ilustrace Stay with Ukraine, BESSA (Barbora Kmecová) | Zdroj: Sympozium ilustrace

SOBOTA 25. 3. / 15:30 / Kino – IC Broumov 
JAK HO NAŠLI?

Říká se, že kdo hledá, najde. Ať už hledáte úkryt při hře na schovávanou, lásku, smysl života, způsob jak se dostat na loď, ztracený klobouk či kouzelný meteorit. Své o tom vědí i všichni hrdinové šesti krátkých filmů pro děti od animátorů. Promítání pro děti od 6 let.
(Anifilm, 61 minut.)
Děti ze Všehovíc: Jak ho našli (rež. Petr Mischinger), Přes palubu! (rež. Filip Pošivač, Barbora Valecká), Schovka (rež. Bára Halířová), Hrůza v tónu gramofónu (rež. Kryštof Ulbert, Martina Tomková, Zuzana Čupová), Plody mraků (rež. Kateřina Karhánková)
Vstupné: dobrovolné

Želvy fanart, Vojtěch Velický | Zdroj: Sympozium ilustrace Želvy fanart, Vojtěch Velický | Zdroj: Sympozium ilustrace

SOBOTA 25. 3. / 17:00 / Kino – IC Broumov 
WEBSTEROVI VE FILMU

Mohlo by se zdát, že Lili Websterová je pavoučí holčička jako každá jiná. Spolu se svým starším bráchou, starostlivou maminkou, chápajícím tatínkem a čipernými prarodiči žije v kokonu nad výtahovou šachtou, chodí do školy a ráda si hraje s kamarády. Lili je ale neobyčejně zvídavá a odvážná, a tak se jí občas stane pořádný průšvih. Třeba tenkrát, když měla zodpovědnost za hlídání much a všechny jí uletěly, nebo když se nechala napálit podvodníkem na internetu. Humorné i laskavé příběhy propletené nečekaným dobrodružstvím se v rodinném animovaném filmu věnují každodenním dětským radostem i trápením a ukazují, že nejpevnější síť je rodina.
(Fool Moon / 13ka / PFX, 65 minut)
Vstupné: dobrovolné
Metodiku pro ZŠ a MŠ najdete na tomto odkazu.

NEDĚLE 26. 3. / 10:00 / Knihovna
KRAJINOU KVĚTŮ (S ANETOU FRANTIŠKOU HOLASOVOU)

Výtvarná dílna, během které se ponoříte do světa květin, bylinek, okvětních plátků a listů a budete zkoumat jejich nekonečné tvarosloví. Nakonec vymyslíte svou vlastní květinu. Můžete se inspirovat knihami Anety Františky Holasové Bylinkář a Tajemství staré zahrady. Vhodné pro děti od 8 let.
Vstupné: 60 Kč
Vstupenky: Rezervujte si místo předem zde.

Viktor Svoboda | Zdroj: Sympozium ilustrace Viktor Svoboda | Zdroj: Sympozium ilustrace

NEDĚLE 26. 3. / 17:00 / Kino – IC Broumov
EXKURZE DO SVĚTA RUMUNSKÉ ILUSTRACE

Světem současné rumunské ilustrace a komiksu nás provede letošní zahraniční host sympozia Maria Surducan. Od studentských fanzinů po nominace na Eisnerovu cenu, od umění street artu po stránky The New Yorker magazínu. Přijďte objevit stále se rozšiřující svět bohatých obrázků a živou komunitu ilustrátorů. Mluvit se bude také o významu východoevropské identity a jak se promítá do umění. Živá diskuse v angličtině, moderuje Štěpánka Jislová. Následně organizátoři poskytnou záznam diskuse dostupný na YouTube.
Vstupné: zdarma

Timemongers CardDeck Love, Maria Surducan | Zdroj: Sympozium ilustrace Timemongers CardDeck Love, Maria Surducan | Zdroj: Sympozium ilustrace

SOBOTA 1. 4. / 16:00 / VERNISÁŽ VÝSTAVY
V sobotu 1. 4. proběhne zahájení výstavy Sympozia ilustrace, která bude doprovozená komentovanou prohlídkou s účastníky sympozia. Výstavu prací vzniklých v rámci sympozia návštěvníci jako vždy najdou na veřejně dostupných místech Broumova – v areálu kláštera a v okolí Mírového náměstí v centru města. Výstava bude ke zhlédnutí do konce dubna a návštěvníci si ji budou moci projít díky plánku, který bude zdarma k dispozici na pokladně broumovského kláštera a v informačním centru města Broumov. U všech realizací budou uvedeny krátké medailonky.

Související

Kdo miluje ilustraci, musí do Broumova! Blížící se Sympozium v místním klášteře představí mladé a nadějné kreslíře
Ilustrace

Kdo miluje ilustraci, musí do Broumova! Blížící se Sympozium v místním klášteře představí mladé a nadějné kreslíře

Redakce Czechdesign - 10. 3. 2022 - 8 min.

Dva týdny soustředění. Během třetího ročníku Sympozia ilustrace umělci zpracovali téma dezinformací či ženství
Ilustrace

Dva týdny soustředění. Během třetího ročníku Sympozia ilustrace umělci zpracovali téma dezinformací či ženství

Věra Veselá - 24. 6. 2021 - 5 min.

První Sympozium ilustrace v ČR se chystá v historických prostorách broumovského kláštera
Ilustrace

První Sympozium ilustrace v ČR se chystá v historických prostorách broumovského kláštera

Kateřina Ostradecká - 5. 3. 2019 - 6 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024