Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Odměrka, OXO Odměrka, OXO

Všichni chceme Design pro všechny

... aneb Inkluzivní může být jen exkluzivní

Na této stránce jste již měli možnost dozvědět se více o konceptu Design for All/Universal Design nebo také Inclusive Design. Jde o přístup k navrhování, který klade důraz na možnost využití předmětů co nejširší škálou uživatelů, a to bez nutnosti adaptace na základě různých potřeb. Zkrátka jde o Design pro všechny. Ať již jsme o něm psali jako o myšlence, která si ve světě získává silné postavení nebo jako o postoji k designu, který se sice zdá samozřejmý, ale pohříchu samozřejmý není, vždy se jednalo o přístup k předmětům denní potřeby, který je třeba rozvíjet a rozšiřovat.

Z obrázků připojených k článkům je patrné, že předměty navržené podle pravidel Design for All jsou sice na pohled jednoduché, o to více ale geniální při použití. Například drobná úprava běžné koncovky elektrického kabelu, který se většinou tak obtížně vytahuje ze zásuvky, tento úkon zlehčí natolik, že to může vést až k úspoře elektrické energie – přiznejte si, kolikrát jste svůj notebook nechali zapojený přes noc v zásuvce jen proto, že vytažení kabelu bylo příliš obtížné? Nebo kuchyňské prkénko na krájení zeleniny, které se dá opřít o okraje dřezu, čímž kuchaři ulehčí mnoho práce při stírání vody kapající z umyté zeleniny nebo při úklidu odkrojků. Při pohledu na tak jednoduchou věc se většina z nás ptá – Proč TO ještě nemám doma?

Tyto a jiné „vylepšené“ předměty by mohly do našich životů přinášet výrazné zjednodušení a mohly by nás zbavit mnoha každodenních nepříjemností, například při otevírání různých druhů obalů. Mohly by. Často se tak ale neděje, protože se nejedná o předměty, které jsou běžně dostupné – cenově ani fyzicky v obchodech. I přes všechny výhody jde tedy o přístup k designu, který je třeba podporovat všemi možnými způsoby a usilovat o jeho šíření.

Jedním z takových způsobů je i soutěž vyhlášená srbským Centrem pro rozvoj otevřené společnosti CRID. Jedná se o soutěž studentských prací na téma: Návrh řešení, která usnadňují každodenní činnosti lidí s různými typy postižení (je dobré si uvědomit, že taková řešení ale usnadňují život i lidem bez postižení). Uzávěrka soutěže je 2. dubna 2010. Přesto, že soutěž se týká bohužel především srbských studentů, pro české vzdělávací instituce by mohla být příkladem hodným následování. První cenou je 1000 eur a třítýdenní stáž na Accademia di Belle Arti v italské Bologni. Komise soutěže je složena z odborníků z Evropské unie a členských států Evropského institutu pro design a zdravotní postižení (EIDD). Tito odborníci budou velice přísně posuzovat, zda navrhovaná řešení splňují zásady Design for All. Řešení může zahrnovat následující výčet.

Řešení splňují zásady Design for All

  • redesign stávajících objektů, které zcela nesplňují svůj účel,
  • originální návrhy, které splňují daná kritéria,
  • komponenty stávajících objektů (tvar sluchátka, rukojeť konvice atd.).
  • objekty, které jsou použity ve větších strukturách či mechanismech (tvarované kliky dveří a mechanismus pro otevření okna, různá tlačítka atd.)
  • zlepšení, vylepšení nebo změny v použití stávajících součástí celku,
  • předměty musejí obsahovat existující materiály, které jsou v souladu s existujícími technickými a vědeckými poznatky.

Pokud je vám líto, že u nás podobná soutěž není, nevěste hlavu! V současné době běží v Čechách až do května soutěž FINEZZA DESIGN CONTEST 2010, téma je řešení nábytkového designu a interiérové tvorby prostoru zdravotně handicapovaných a dlouhodobě nemocných lidí.

Galerie