V článku z minulého roku jsme vám představili pět vinařství, kde kvalita obalu lahví výrazně zaostávala za kvalitou jejich obsahu. Tentokrát jsme to vzali z druhého konce a vybrali pro vás šest etiket, které díky spolupráci s grafickými designéry vaši pozornost upoutají.
Šaldorfský Kravák
Vinaři ze sdružení Šaldorfských sklepů se shodli nejenom na přísných pravidlech pro výrobu tohoto vína, ale taktéž na podobě výsledné etikety. Pro návrh si vybrali designéry ze studia Cocoon Praha, kteří dostali při tvorbě volnou ruku. Vznikla tak minimalistická etiketa, které dominuje název provedený v černém bezpatkovém písmu se symbolem krávy v měděném odstínu. Vrstevnatost oblasti ukrývající mnoho chodbiček a vinných sklípku se na etiketu povedlo přenést v podobě metalických linek.
Šaldorfský Kravák. Zdroj. Cocoon.cz
Pozdravy z národního parku
Vinařství Trávníček & Kořínek přistoupilo k obalovému designu svých lahví tím nejlepším možným způsobem. Ke spolupráci oslovili renomované grafické studio Pergamen ze Slovenska a ocenění na sebe nenechala dlouho čekat. Mohou se tak pochlubit Red Dot Award 2015 a Pentaward 2015 za etikety, jimž vévodí ilustrace zvířat žijících v oblasti Podyjí, odkud pocházejí i hrozny vína. Studio taktéž navrhlo povedené logo vinařství ve tvaru kořenu, kde se umně skrývají písmena K a T.
Pozdravy z národního parku. Zdroj. Pergamen.sk
Kolekce vín Hort VOC
O vinaři Jiřím Hortovi se mluví jako o inovátorovi vinařského řemesla a podoba jeho vín to jen potvrzuje. Plastové etikety nesou výrazný logotyp v různých barvách, doplněný o krátký popis chuti dané odrůdy. Tmavé lahve skvěle kontrastují s průhlednou etiketou a umocňují exkluzivní vzhled. Písmeno O je navíc šikovně využito ke zvýraznění ročníku. Lahve jsou taktéž opatřeny skleněnými uzávěry Vinolok od firmy Preciosa.
Odrůdová vína Arte Vini
Sdružení vinařů Arte Vini nás baví. Pro svoji řadu odrůdových vín zvolilo barevné, štětcem psané, dvoupísmenné zkratky vinných odrůd - PÁ jako Pálava, FR jako Frankovka, Ch jako Chardonnay atd. Vzniklé symboly jsou lehce čitelné, na bílém pozadí působí vkusně a hravě a jsou pouze doplněny logem vinařství a názvem odrůdy. Svěží změna do regálu.
Odrůdová vína Arte Vini. Zdroj. Artevini.cz
Špalkovo Zweigeltrebe
Vinařství Špalek spolupracuje s grafickými designéry již mnoho let. A jejich úsilí nese ovoce. My pro vás vybrali etiketu, která vznikla již v roce 2012. Jednoduché logo rozevřeného špalku, který pro vinařství navrhl designér Jindřich Dušek, je zde použito jako hlavní motiv a tvar přední části etikety. Ta je nápaditě doplněna o klín ve tvaru kapky. Nám spíše evokuje podobu "pinu" typického pro mapové portály a aplikace. Barva klínku navíc indikuje, že se jedná o červené víno. Čistá a elegantní práce.
Vinařství Špalek. Zdroj. Bravissimo.cz
Kolekce vín Keramika
Vinařství Skoupil taktéž využilo obalových zkušeností studia Pergamen a to hned pro podobu dvou různých etiket. My pro vás vybrali tu jednodušší, která se nám zdála být i čitelnější. Hlavním motivem jsou reliéfní linky v horní části etikety, odkazující na keramické amfory nalezené v archeologické lokalitě u Velkých Bílovic. Zbytek obalu dotváří malým písmem vyznačený ročník, odrůda a oblast a ve spodní části povedené logo vinařství. Obal s příběhem se nám zamlouvá.
Kolekce vín Keramika. Zdroj. Pergamen.sk
Mezi záplavou ornamentálně zdobených etiket s kresbami kopců, zámečků či vinic vás zmíněné designy upoutají na první pohled. A ruku na srdce, kdo z nás nikdy nevybíral víno také podle vzhledu. Ať už kvůli nekonečné nabídce, ve spěchu či jako dárek.
Česká vinařství se oproti svým zahraničním konkurentům sice drží spíše při zemi a opravdu výjimečných etiket je jako šafránu, nic to ale nemění na faktu, že počet vinařství, která s designéry spolupracují, roste. A my z toho máme samozřejmě radost.