To potvrzuje Muzeum nové generace, které se brzy po otevření setkalo s celou řadou pozitivních reakcí nejen od odborné veřejnosti, ale i od návštěvníků. Interaktivní muzeum nabízí cestu za poznáním fungování místního kláštera. Malým i velkým přibližuje život mnichů a celou epochu středověku až po baroko. Nechybí hra se světly, hudbou, samozřejmostí je možnost dotýkat se exponátů. Zkrátka moderní expozice se vším všudy. Velké lákadlo dávno přesáhlo význam kraje, a pokud k tomu připočtete fakt, že na kopci stojící hvězdicovitý kostel od Santiniho je na seznamu světového dědictví UNESCO, je jasné, že je zde stále plno.
Zahradníkův domek sloužil původně jako stáj pro dobytek a koně. | Foto: Petr Karšulín
Problémem však byla nedostatečná ubytovací kapacita v okolí. Manželé Kinští se proto rozhodli, že jednu z budov v areálu přemění na stylové apartmány. „Víme, že na Vysočině chybí kvalitní ubytování. Proto jsme se rozhodli vybudovat Zahradníkův domek – místo, kde si naši návštěvníci mohou užívat zdejší genius loci,“ vysvětluje motivaci Marie Kinsky. Nízký dům původně sloužil pro ustájení dobytka a koní zdejších úředníků. Později zde pravděpodobně byla jatka a v nedávné minulosti třeba prodejna motorových pil. Před čtyřmi lety pak začala přestavba objektu na apartmány.
Každý z apartmánů je v jiném barevném odstínu. | Foto: Petr Karšulín
Projektu se ujaly designérka Alexandra Dýcková a architektka Martina Spurná. Těm se podařilo vetknout interiéru ideální kombinaci dobové atmosféry s prvky modernity. Každý z apartmánů je laděný do jiného barevného odstínu. Náladu dokreslují vhodně zvolené detaily, ať už to jsou pověšené ilustrace s florálními motivy, nebo nedbale zavěšený slamák na věšáku. Pozornost upoutají i stylové talíře od Maestrokatastrof, jež jsou právě tím elementem, který apartmánu propůjčí intimní a domáckou pohodu.
Hlavní myšlenkou projektu bylo sladit historické prvky s těmi moderními. | Zdroj: Petr Karšulín
Pozitivně na emoce působí i volba dalších materiálů, které architektky ve spolupráci s Marií Kinsky do interiéru zvolily. Dřevěná čela postele, lněné přehozy nebo závěsy v zemitých tónech, to vše je citlivě skloubené a odkazuje nenápadně k dobám minulým. Autorky se nebály ani výrazných objektů, v tomto případě opět čerpající z rostlinné říše. U vstupu do apartmánu tak ze stropu visí působivá stropní instalace ze sušených květin. Stačí jen trochu popustit uzdu fantazii a představa, že zde žil zahradník, starající se o místní flóru, je rázem všudypřítomná.
Apartmánům dominují světlé odstíny a přírodní materiály. | Zdroj: Petr Karšulín
Dekor jednotlivých místností je inspirovaný přírodou. | Zdroj: Petr Karšulín
Vzhledem k umístění budovy bylo nutné konzultovat veškeré úpravy i s památkáři. Obnovena byla původní sedlová střecha nebo oblouky u oken a dveří. Snad i díky tomu zvenčí domek decentně zapadá do celého areálu. Spát bude možné brzy i v barokní věži s dřevěným točitým schodištěm, v bývalém klášterním mlýně nebo barokní šlechtické akademii. Blýská se tak snad již brzy na lepší časy, kdy se ve Žďáru nad Sázavou budou moct ubytovat i hosté, kteří si potrpí na kvalitní design a architekturu.