Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Vizuální zm(e)atek. Květen pohledem šéfredaktorky

Květen je snad nejoptimističtějším měsícem roku. Všude bují vegetace, příroda hraje barvami, prázdniny a léto jsou v očekávání a letos navíc povolila všechna dosavadní karanténní opatření. Otevřela se muzea, zahrádky i možnosti cestovat po českých zemích. My toho využili a navštívili hned několik zajímavých lokalit. Stály za to?

Vzkvétající Znojmo

Okolí Znojma léta stálo stranou zájmu architektů a milovníku designu. V porovnání s nedalekým a „vymazleným“ Mikulovem bylo toto krásné město, tyčící se nad meandrující Dyjí, spíš oblíbenou destinací obyvatel Rakouska, kteří sem vandrovali za levnějším kadeřníkem, benzínem nebo místními slečnami. A ačkoliv jde o jedno z nejkrásnějších měst v republice, na nohy se postavilo až nedávno. Rodný dům stavitele Ungera získal před rokem cenu Interiér roku, (o které jsme již psali zde) kavárna GaP by dělala čest kdejaké evropské metropoli a highlightem posledních měsíců je pak Enotéka od studia Chybík a Krištof. Sídlí v zázemí monumentálního, ale zdevastovaného pivovaru Hostan a je příslibem optimistických let budoucích. Realizaci mladým architektům zadali majitelé vinařství Lahofer, kteří mají prostory momentálně v pronájmu. Díky osvíceným investorům se podařil úctyhodný počin, před kterým je třeba smeknout. Ať už jde o pragmatické vnitřní řešení, které v prostorově limitovaném interiéru nabízí až neuvěřitelné množství soukromého sezení, nebo empaticky řešenou fasádu, která vkusně zapadla do jedné z nejhezčích znojemských scenérií. Snad podobná cesta Znojmu vydrží a město se dočká dalších dokonalých renovací. Objektů k tomu vhodných je tam stále víc než dost.

Interiér vinotéky ve Znojmě od dvojice Chybík a Krištof je rafinovaný a členitý. | Zdroj: stavba.tzb-info.czInteriér vinotéky ve Znojmě od dvojice Chybík a Krištof je rafinovaný a členitý. | Zdroj: stavba.tzb-info.cz

Kategorický smog

Na druhé straně země je místo, které zůstává zakonzervované ve své roli hop on – hop off města pro asijské turisty. Těch tuzemských Český Krumlov v posledních letech příliš nelákal. Kdo by ostatně chtěl stát v úzké uličce frontu na průchod historickým centrem? Zavřené hranice ale nabídly netušenou zkušenost – zažít UNESCO perlu bez davů. A zjistit tak, že mnohými proklínaná prodejná kurtizána jižních Čech by pro mnohá méně atraktivní města v Čechách mohla jít příkladem v tom, jak pracovat s vizuálním smogem. Ať už je za tím respekt místních majitelů obchodů a restaurací k magickému geniu loci nebo obchodní pragmatismus ve srovnání s vykřičeným a laciným stavem vývěsních štítů pražských ulic, je to oáza vkusu. Snad bude nový manuál města Prahy, který byl v těchto týdnech představen magistrátem, závazný nejen pro nájemce městských prostor, ale stane se i kategorickým imperativem pro všechny živnostníky (nejen) uprostřed hlavního města.

Manuál, který právě vydává Praha, řeší, jak má vypadat venkovní reklama. | Zdroj: kultivovana.praha.euManuál, který právě vydává Praha, řeší, jak má vypadat venkovní reklama. | Zdroj: kultivovana.praha.eu

Veronika z Brna

V boji proti kýči a zvrácené podobě reklamních nápisů na domech je již několik let aktivní grafická designérka Veronika Rút Nováková. Na podzim chystá v Brně opět akci Výloha roku, která má díky propojení obchodníků a designérů zlepšit prodeje lokálních výrobců, ale v druhém plánu i kultivovat vkus kolemjdoucích. Vloni zvítězila Optika Richter a realizace studia Nahaku. Letos proběhne hlasování laické i odborné veřejnosti na podzim. Brno je v mnoha ohledech opět blíž Vídni než Praze a je na to náležitě hrdé.

Výloha optiky Richter v Brně od studia NAHAKU vyhrála v loňském ročníku soutěže Výloha roku. | Zdroj: Výloha rokuVýloha optiky Richter v Brně od studia NAHAKU vyhrála v loňském ročníku soutěže Výloha roku. | Zdroj: Výloha roku

Žerty stranou

Hrdý by možná nebyl Karel Hubáček, kdyby viděl vizualizace připravované rekonstrukce pokojů v jeho vysílači na Ještědu. Když se pokoj ve stylu Ludvíka XIV. objevil na sociálních sítích, spoustě lidem přišla práce architekta Jiřího Krejčíka z ARN studia jako apríl. Těžko vzpomenout bizarnější spojení. Hubáčkův čistý, jednoduchý a nepodbízivý rukopis v kontrastu k historizující šaškárně? Sílící lynč na Facebooku ale brzy dostával hořkou pachuť. Podobný pokoj evokující komnaty ve Versailles totiž byl i v původním návrhu zakladatele Sialu. Vtípek, který si tehdy čtyřicátník Hubáček dopřál jako kontrast ke strohému minimalismu ostatních pokojů, je ale zkrátka dnes komplikované vstřebat. Přeci jen podobných „legrácek“ roste stále v Česku mnoho.

Fotografie interiéru pokoje v původní podobě Ještědu  | Zdroj: FCBFotografie interiéru pokoje v původní podobě Ještědu | Zdroj: FCB

V červnu máme v CZECHDESIGNu v kalendáři další důležitý milník - spuštění našeho prvního podcastu. První host je zatím tajný, ale už teď můžeme říct, že jde o významnou osobnost českého šperku. Těšíme se na festival Landscape, který bude probíhat až do září, a plánujeme také vyrazit na velkou výstavu studentů UMPRUM v Plzni. Tak pěkné léto!

Další články