Miska na jídlo, kelímek od jogurtu nebo třeba mýdlo. Věci, které každý den bereme do ruky a nijak zvlášť nepřemýšlíme nad jejich významem či estetikou, se v instalaci Vnitřní prostor od Michala Stracha staly základem pro snové zobrazení současného světa. Projekt v sobotu získal cenu za nejlepší českou diplomovou práci v soutěži Diploma Selection, která se uskutečnila v rámci přehlídky Designblok. Mezi další dva vítěze se zařadili španělský designér Jorge Penadés a nizozemská módní návrhářka Janina Volkmer.
Pastelové městečko Michala Stracha, které se stalo námětem jeho diplomové práce v Ateliéru K.O.V. na pražské umprum, je výsledkem intuitivního procesu, kdy se zpočátku nahodile setkávaly věci a objekty denního života. “Svět, který vznikl, vychází z infantilního rozpoložení mojí osobnosti. Znázorňuje dítě, ketré ve mně stále je,” říká designér.
Do kompozice zkoušel zapojit věci, se kterými se denně setkává. “Hedal jsem tvary a materiály, který by se daly použít, a když tam seděly, tak v instalaci zůstaly,” vvysvětluje. Tak se tam například ocitla také mýdla, která představují kapotu aut. “Díky tomu instalace voní a dostává se do zajímavých barev, které by třeba jiné materiály neumožnily,” doplňuje autor.
Vnitřní prostor od Michala Stracha na výstavě na letošním Designbloku, foto: Hermina
Finální rysy dostala kompozice až po digitálním procesu, kdy ji designér vytvořil v počítači ve formě 3D modelu. “Díky tomu jsem viděl celou kompozici naráz a byl jsem pak schopný vyrobit kovovu část továrny, která je řezaná laserem,” přibližuje Michal Strach proces tvorby. Továrna s věží postavenou z misek a z odlitků jogurtových kelímků se stala dominantou celého města.
Vnitřní prostor od Michala Stracha na výstavě na letošním Designbloku, foto: Iri Novak
Člověk si snadno představí, jak se autorův snový svět stává základem pohádkové knížky nebo dokonce filmu. “Hodně lidí mi říká, že by to bylo zajímavé na animování, ale já to chci nechat tak, jak to je," říká designér s tím, že Vnitřní prostor vnímá jako svou vizuální skicu, ze které chce vycházet při své budoucí práci. "Ať už to budou hračky nebo objekty k vystavení, estetika by tomu měla zůstat. Celé to měl být pokus o nalezení mě jako autora a cílem bylo vytvořit podhoubí, ze kterého budoucí produkty pak můžou růst,” doplňuje. Zároveň je ale možné, že by oceněná práci mohla být v budoucnu také vystavená. Během sobotní obhajoby na Designbloku totiž Michala Stracha ohledně možné spolupráce oslovil galerista Francois Leblanc – jeden z členů letošní poroty, který pracuje v pařížské Gallery S. Bensimon.
Do soutěže druhého ročníku Diploma Selection bylo přihlášeno více než sto diplomových prací evropských designérů a módních návrhářů. Její finalisté se na Designbloku představili během výstavy a módních přehlídek. V oblasti produktového designu porota označila za nejlepší experimentální projekt založený na materiálu, jehož autorem je Jorge Penadés. Španělský designér navrhl a vyrobil konferenční stolek z mosazi a kožených odřezků, které se staly odpadním materiálem továren na zpracování kůže.
Jorge Penadés při přebírání hlavní ceny v soutěži Diploma Selection, foto: Iri Novak
Stolek od Jorge Penadése na výstavě v openstudiu, foto: Iri Novak
V módní sekci zvítězila návrhářka Janina Volkmer – čerstvá absolventka Utrecht School of Arts, která zaujala porotu silným konceptem a kontrastem při práci s materiálem. Designérka ve vítězné kolekci mimo jiné pracuje s vlnou a oversized střihy. Vítězové získali odměnu 1000 eur a možnost vystavovat na příštím ročníku přehlídky Designblok. Loni soutěž vyhrál švédský návrhář Bastian Visch a designérka Martins Marlene Huissoud, která ve své práci From Insects využila při výrobě předmětů činnost hmyzu.
Návrhářka Janina Volkmer po vyhlášení soutěže Diploma Selection, foto: Iri Novak
Vítězna kolekce od Janiny Volkmer v soutěži Diploma Selection, foto: hermina














