Víc než jen plot. Česká firma AITAA přišla s nápadem, jak udělat prostor kolem nás lepší

AITAA, sezení, zdroj: archiv AITAA, sezení, zdroj: archiv

Plot, pro někoho funkční bariéra před okolím, pro druhé jen nutné zlo. Někomu stačí pletivo a někdo zase sází túje. Najít na trhu sofistikovanou variantu, která by splňovala i jiná kritéria než jen zamezit vstupu na pozemek, bylo donedávna velmi obtížné. A pak se objevila firma AITAA a na světě byl plot, který změnil vnímání venkovní plochy.

Na první pohled jednoduchá až banální dřevěná konstrukce patří přesně do ranku geniálně čistých nápadů. Takových, u kterých si říkáte, proč to už dřív nenapadlo někoho jiného. Michal Roman a tým jeho spolupracovníků, kteří za firmou AITAA stojí, vymysleli funkční systém „chytrého“ oplocení ve chvíli, kdy si uvědomili, jaké limity má současná vesnice a nová satelitní výstavba. V okolí metropolí rostou závratnou rychlostí nová sídla, která ale často hřeší na fakt, že noví majitelé chtěli bydlet rychle a finančně dostupně. Na svých pozemcích pak paradoxně nemají žádný prostor, kde by mohli v soukromí, bez zvědavých pohledů sousedů, žít. A AITTA se pokusila se svým produktem nabídnout řešení.

AITAA, pergola, zdroj: archivAITAA, pergola, zdroj: archiv

Modulární stavebnice, kterou si může manuálně zručný člověk sám sestavit, může hrát kromě hlavní role plotu i několik dalších. Solitér z odolných latěk může sloužit jako tělocvična, sušák nebo dokonce gril. Do budoucna není nereálná ani personifikace plotu podle osobních požadavků zákazníka. Multifunkční dřevěný plot ale není určený pouze pro zahrady. Využít ho lze také na balkónech jako držák na truhlíky a hlavně na veřejných prostranstvích.

AITAA, balkón, zdroj: archivAITAA, balkón, zdroj: archiv

Právě jejich neutěšená kvalita Michala Romana a jeho tým už léta trápí a rekultivaci vesnických náměstí nebo dvorků se věnuje se svým druhým projektem Blank Page. Snaží se přesvědčit starosty, že i malá intervence do veřejného prostoru dělá divy. A to s vědomím principu, který není nijak překvapivý, přesto v Česku stále nezakořeněný, že vkusné a estetické prostředí motivuje lidi k tomu, aby se chovali lépe a ohleduplně.

„Městům, obcím a firmám umožňujeme v rámci projektu Nahá vesnice spoluúčast při realizaci zapojením komunity či zaměstnanců,“ přibližuje Roman projekt, který nejen že aktivizuje spoluobčany, ale ještě dokáže ušetřit náklady. A odtud už byl jen krůček vymyslet venkovní mobiliář, který vás bude nutit vyjít ven. Pěkným příkladem, kdy by se plot AITAA mohl využít, je třeba dobíjecí stanice na mobily nebo úschovna zavazadel. Možností je ale nepřeberně. A to je hlavní devíza plotu AITAA – otevírá možnosti a neklade fantazii (téměř) žádné překážky.

AITAA, pergola, zdroj: archivAITAA, pergola, zdroj: archiv

AITAA je finské slovo, znamenající - žádné překvapení - plot. Sever se promítl nejen do názvu firmy, ale i do její zodpovědné mentality, která dbá na ekologii a udržitelnost. Všechny ploty vznikají v moravské dílně v Uherském Brodu a výrobce si zakládá na faktu, že žádný materiál nepochází z potenciálně ekologicky, eticky či sociálně problematické produkce ve „třetím světě“.

Odolný sibiřský modřín, použitý na vnější konstrukci, je ideální environmentálně šetrnou volbou. „Nosnou konstrukci vyrábíme z kvalitní oceli, kterou svařujeme, ohýbáme a frézujeme vlastníma rukama, vlastními stroji, ve vlastní dílně,“ říká Michal Roman. A kolik lidí za výrobou stojí? V tuto chvíli je jich 15, vzhledem k zájmu o produkt se ale počítá s dalším nárůstem.

AITAA, sušák, zdroj: archivAITAA, sušák, zdroj: archiv

Jen co totiž AITAA svůj nápad představila na letošním veletrhu FOR ARCH, získala za něj GRAND PRIX za nejlepší exponát. A není se co divit. Tyto ploty jsou příkladem pragmatického, funkčního výrobku, který nepotřebuje používat samoúčelně přívlastek designový. Je totiž něčím víc, návratem k tradiční, zodpovědné řemeslné práci, která je nejen smysluplná, ale i krásná. Snad jejich úspěch bude vzorem i pro další české manufaktury. Česká města a vesnice by si to zasloužily.

AITAA, posilovna, zdroj: archivAITAA, posilovna, zdroj: archiv

Související

Měním prostor. Jan Stolín vede liberecký ateliér PROSTOR S a věří, že nejlepší zadání je žádné
Interiér a architektura

Měním prostor. Jan Stolín vede liberecký ateliér PROSTOR S a věří, že nejlepší zadání je žádné

Nikol Galé - 11. 10. 2019 - 6 min.

Konec nevkusným kancelářím. Firmy začínají chápat, že pěkné pracovní prostředí je výhra
Interiér a architektura

Konec nevkusným kancelářím. Firmy začínají chápat, že pěkné pracovní prostředí je výhra

Vojtěch Eliáš - 26. 9. 2019 - 6 min.

Šance na lepší svět? Designéři hledají řešení, jak z ekologické krize
Produktový design

Šance na lepší svět? Designéři hledají řešení, jak z ekologické krize

Barbora Čápová - 24. 7. 2019 - 10 min.

S designem pod jednou střechou. Povedené rekonstrukce bytů, ve kterých je radost žít
Interiér a architektura

S designem pod jednou střechou. Povedené rekonstrukce bytů, ve kterých je radost žít

Klára Rokosová - 11. 7. 2019 - 11 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024