Na první pohled jednoduchá až banální dřevěná konstrukce patří přesně do ranku geniálně čistých nápadů. Takových, u kterých si říkáte, proč to už dřív nenapadlo někoho jiného. Michal Roman a tým jeho spolupracovníků, kteří za firmou AITAA stojí, vymysleli funkční systém „chytrého“ oplocení ve chvíli, kdy si uvědomili, jaké limity má současná vesnice a nová satelitní výstavba. V okolí metropolí rostou závratnou rychlostí nová sídla, která ale často hřeší na fakt, že noví majitelé chtěli bydlet rychle a finančně dostupně. Na svých pozemcích pak paradoxně nemají žádný prostor, kde by mohli v soukromí, bez zvědavých pohledů sousedů, žít. A AITTA se pokusila se svým produktem nabídnout řešení.
Modulární stavebnice, kterou si může manuálně zručný člověk sám sestavit, může hrát kromě hlavní role plotu i několik dalších. Solitér z odolných latěk může sloužit jako tělocvična, sušák nebo dokonce gril. Do budoucna není nereálná ani personifikace plotu podle osobních požadavků zákazníka. Multifunkční dřevěný plot ale není určený pouze pro zahrady. Využít ho lze také na balkónech jako držák na truhlíky a hlavně na veřejných prostranstvích.
Právě jejich neutěšená kvalita Michala Romana a jeho tým už léta trápí a rekultivaci vesnických náměstí nebo dvorků se věnuje se svým druhým projektem Blank Page. Snaží se přesvědčit starosty, že i malá intervence do veřejného prostoru dělá divy. A to s vědomím principu, který není nijak překvapivý, přesto v Česku stále nezakořeněný, že vkusné a estetické prostředí motivuje lidi k tomu, aby se chovali lépe a ohleduplně.
„Městům, obcím a firmám umožňujeme v rámci projektu Nahá vesnice spoluúčast při realizaci zapojením komunity či zaměstnanců,“ přibližuje Roman projekt, který nejen že aktivizuje spoluobčany, ale ještě dokáže ušetřit náklady. A odtud už byl jen krůček vymyslet venkovní mobiliář, který vás bude nutit vyjít ven. Pěkným příkladem, kdy by se plot AITAA mohl využít, je třeba dobíjecí stanice na mobily nebo úschovna zavazadel. Možností je ale nepřeberně. A to je hlavní devíza plotu AITAA – otevírá možnosti a neklade fantazii (téměř) žádné překážky.
AITAA je finské slovo, znamenající - žádné překvapení - plot. Sever se promítl nejen do názvu firmy, ale i do její zodpovědné mentality, která dbá na ekologii a udržitelnost. Všechny ploty vznikají v moravské dílně v Uherském Brodu a výrobce si zakládá na faktu, že žádný materiál nepochází z potenciálně ekologicky, eticky či sociálně problematické produkce ve „třetím světě“.
Odolný sibiřský modřín, použitý na vnější konstrukci, je ideální environmentálně šetrnou volbou. „Nosnou konstrukci vyrábíme z kvalitní oceli, kterou svařujeme, ohýbáme a frézujeme vlastníma rukama, vlastními stroji, ve vlastní dílně,“ říká Michal Roman. A kolik lidí za výrobou stojí? V tuto chvíli je jich 15, vzhledem k zájmu o produkt se ale počítá s dalším nárůstem.
Jen co totiž AITAA svůj nápad představila na letošním veletrhu FOR ARCH, získala za něj GRAND PRIX za nejlepší exponát. A není se co divit. Tyto ploty jsou příkladem pragmatického, funkčního výrobku, který nepotřebuje používat samoúčelně přívlastek designový. Je totiž něčím víc, návratem k tradiční, zodpovědné řemeslné práci, která je nejen smysluplná, ale i krásná. Snad jejich úspěch bude vzorem i pro další české manufaktury. Česká města a vesnice by si to zasloužily.