Vesmírné mísy, měřiče radiace i elegantní sušáky. Studenti ČVUT vystavili své semestrální práce

Čím překvapili studenti designu na fakultě architektury ČVUT? Příležitost prohlédnout si jejich zimní klauzury jsme si nemohli nechat ujít. Podívejte se s námi jak se popasovali s úkoly na téma žehlení a sušení nebo měření radiace.

 Výstava klauzurních prací studentů Ústavu průmyslového designu na FA ČVUT v Praze probíhala ve dnech 16. – 26. ledna 2018. Tradičně bylo k vidění pět ateliérů. Ateliéry se liší svým zadáním, stylem i zaměřením. V pondělí 22. ledna proběhla ve škole akce Fabrika zimní 2018, kde měla veřejnost možnost nahlédnout do ateliérů studentů architektury a průmyslového designu.

V průběhu Fabriky byly též vyhlášeny nominace projektů a celých ateliérů na cenu Olověný Dušan. Vyhlášení vítězů a galavečer Olověného Dušana proběhne 15. března 2018. Porota hodnotící Ústav průmyslového designu se skládá z předních českých designérů, a to Jiřího Přibyla, Michaely Tomiškové a Sofie Samarevy.

Ateliér Streit - Polák; Foto: Jan VolejíčekAteliér Streit - Polák; Foto: Jan Volejíček

První ročník byl rozdělen do dvou kruhů Základů navrhování. Studenti u Jaroše / Doucet navrhovali kliky a dveřní kování, v ateliéru Bébarová / Nezpěváková studenti představili porcelánové návrhy na téma „Tácek pod“.

ZD1 Bébarová - Nezpěváková; Foto: Jan VolejíčekZD1 Bébarová - Nezpěváková; Foto: Jan Volejíček

Studenti nominovaného ateliéru Jaroš / Gonzalez měli letos na práci dvě témata – „Sušák na prádlo“ a klauzurní práci, která se lišila podle ročníku. Druháci navrhovali stolky, třeťáci židle do exteriéru a magistři si mohli vybrat mezi židlemi do interiéru a policemi. Zástupkyně čtvrtého ročníku Kristýna Mikolášková vytvořila elegantní černé stohovatelné křesílko určené především do zasedačních a konferenčních sálů. Krásné je i jako solitér. Páťačka Lucie Koudelková navrhla modulární systém polic, který si uživatel může přizpůsobit dle potřeby. Obě práce zaujaly porotu Olověného Dušana a studentky dostaly nominaci za své projekty.

Autor: Kristýna Mikolášková; Foto: Kristýna MikoláškováAutor: Kristýna Mikolášková; Foto: Kristýna Mikolášková

Autor: Lucie Koudelková; Foto: Jan VolejíčekAutor: Lucie Koudelková; Foto: Jan Volejíček

Ateliér Streit / Polák si pro své studenty připravil nelehký úkol na téma žehlení a sušení. Nejvíce oblíbeným tématem se stala cestovní žehlička. Důležitější úkol však byl „Cokoli na sušení“. Vzniklo několik zajímavých a netradičních způsobů sušení prádla. Porotu nejvíce zaujal návrh sušáku na prádlo od studentky druhého ročníku Terezy Růžičkové.

Autor: Tereza Růžičková; Foto: Jan VolejníčekAutor: Tereza Růžičková; Foto: Jan Volejníček

Ateliér Tvarůžek / Bláha se jako tradičně zabýval problematikou ryze průmyslového charakteru. Nyní se řešilo téma ozáření a měření radiace. Někteří studenti si zvolili vlastní téma jako například: ultrazvuková čistička na drobné předměty, automat na základní potřeby pro přebalení dítěte do veřejných prostor, plašička ptáků či poštovní vozítko.

Autor: Barbora Málková; Foto: Jan VolejníčekAutor: Barbora Málková; Foto: Jan Volejníček

Ateliér Fišer / Nezpěváková se věnoval práci s porcelánem. Studenti měli na výběr dvě zadání „Porcelán v architektuře“ nebo „Modifikace stávajícího předmětu do porcelánu při zachování tvarů a vlastností původního materiálu“. Studenti měli skvělou příležitost spolupracovat s pěti českými porcelánkami. Porota Olověného Dušana zde vybrala na nominaci dva jednotlivce. Třeťák Vilém Brýdl vytvořil porcelánovou nábytkovou úchytku, které je zafrézovaná do materiálu, tím pádem uživateli nepřekáží, je snadno udržovatelná a omyvatelná. Zástupce pátého ročníku, Tereza Pavlíková, pro svoji kolekci nástěnných kachliček využila progresivních a nových technologií. Jako vzor použila diagonální šrafování, které vytvořila pomocí sítotisku a technologií sypaného bílého skla.

Autor: Vilém Brýdl; Foto: Henrieta NezpěvákováAutor: Vilém Brýdl; Foto: Henrieta Nezpěváková

Autor: Tereza Pavlíková; Foto: Jan VolejníčekAutor: Tereza Pavlíková; Foto: Jan Volejníček

Druhý nominovaný ateliér Karel / Šafařík vypsal pro své studenty dvě témata „Mísa“ a „Závislost“. Ateliér se zaměřuje především na experimentální tvorbu s přesahem do intermediální tvorby. Zadání „Závislost“ probíhalo ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou ČVUT – obor HCI. Byla to práce především ve formě výzkumu dané závislosti. Zpracování tématu „Mísa“ bylo velmi různorodé. Někteří studenti pojali téma jako fenomén, definici odhmotnění prostoru. Jiní spolupracovali s českými designéry a firmami. Eva Karaivanová spolupracovala se sklárnou Moser. Gabriela Štenclová se spojila s modistkou Michaelou Šonskou, značkou MICHAETT a vytvořila černou plstěnou mísu inspirovanou vesmírnou černou dírou.

Autor: Eva Karaivanová; Foto: Jan VolejníčekAutor: Eva Karaivanová; Foto: Jan Volejníček

Autor: Gabriela Štenclová; Foto: Jan VolejníčekAutor: Gabriela Štenclová; Foto: Jan Volejníček

Studenti všech ateliérů se s tématem skvěle vypořádali a vzniklo několik nových a neotřelých návrhů. Těšíme se proto, co přinese letní semestr, a doufáme, že studenti opět vymyslí skvělé nápady a návrhy.

Související

Klauzury ČVUT: čím nás zaujali studenti průmyslového designu
Produktový design

Klauzury ČVUT: čím nás zaujali studenti průmyslového designu

Klára Hulmáková - 15. 6. 2017 - 5 min.

Klauzury ČVUT: mladí designéři vystavují
Produktový design

Klauzury ČVUT: mladí designéři vystavují

Klára Hulmáková - 21. 1. 2017 - 6 min.

OBRAZEM - zimní semestr na FA ČVUT 2017
Produktový design

OBRAZEM - zimní semestr na FA ČVUT 2017

Gabriela Štenclová - 26. 1. 2017

výstava czd
SHOP 2025
SHOP Snoubení
job lab 2024