„Nikdy jsem neměla ambice se do soutěží přihlašovat,“ říká Josefína Váchová, která je aktuální vítězkou soutěže Master of Crystal, již každý rok pořádá společnost Preciosa. Studentka magistra v oboru design skla na Technické univerzitě v Liberci zaujala porotu svým návrhem objektu z ručně vyráběného japonského papíru značky Papyrea, který zkombinovala s recyklovanými skleněnými perličkami Preciosy Ornely.
„Materiály spolu vytvářejí zajímavý dialog ve struktuře objektu,“ popisuje vítězný objekt jeho autorka Josefína Váchová, která se s perličkami setkala jen jako malá při jejich navlékání. „Práce s nimi v kombinaci s japonským papírem byla pro mě nová,“ vysvětluje Josefína, která se s technologií výroby japonského papíru seznámila díky Michalovi Gorcovi ze zdislavské firmy Papyrea. Kvality materiálu autorka spatřuje v tom, že je odolný a také, stejně jako sklo, propouští světlo. Výsledný objekt navrhla pro využití v interiéru i exteriéru a genezi návrhu přiblížila v našem podcastu. Dovede si Josefína představit založení vlastní značky, pod níž by navrhovala objekty na míru konkrétním interiérům? A je jí samotné studium při nastartování vlastní kariéry nápomocné? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte v dalším díle podcastu Design do uší.
Josefína Váchová
Josefína studuje magistra v oboru design skla, jejímž garantem je doc. M. A. Ludmila Šiklová, na Technické Univerzitě v Liberci. Sklářskému umění se věnuje od střední školy. Sklo je pro ni životním materiálem. Pracuje s křehkou sklářskou technikou Pate de Verre. Své uplatnění hledá v konceptuálním umění, objektech a designu. Inspiruje se přírodou, životním prostředím a recyklací.