Ve znamení světel a přízraků. Festival VARY°ZÁŘÍ nabídne i videomapping na původní Alžbětiny lázně

Festival VARY°ZÁŘÍ pořádá město od roku 2016. Na své si přijdou milovníci umění, zábavy i jídla | Zdroj: INFOCENTRUM MĚSTA Karlovy Vary Festival VARY°ZÁŘÍ pořádá město od roku 2016. Na své si přijdou milovníci umění, zábavy i jídla | Zdroj: INFOCENTRUM MĚSTA Karlovy Vary

Festival VARY°ZÁŘÍ je jedním ze tří největších festivalů světla u nás a lázeňskou oblast města letos oživí světelnými instalacemi už pošesté. Čím bude tento ročník výjimečný a co by návštěvníci neměli 10. a 11. září minout?

Přestože se jedná o festival s několikaletou tradicí, málokdo asi ví, že vznikl spíše náhodou. V roce 2016 byl u příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV. uspořádán Festival světla. Světelné instalace byly k vidění pouze po dva dny, z toho jeden večer doprovázela tematická hudba. Trasa vedla od hotelu Thermal k Císařským lázním a na této 1,6 km dlouhé trase se nacházelo 8 zastavení s instalacemi. O akci byl obrovský zájem, a tak byla započata tradice festivalu, který se pod záštitou města koná dodnes. Druhý zářijový víkend se tak ve Varech ponese ve znamení přízraků z jiných světů, světel a hudby. Letošní ročník nově nabízí i prodlouženou festivalovou trasu, ta nově vede od Alžbětiných lázní až po Poštovní dvůr. Na co se mohou návštěvníci těšit?

V loňském roce se v rámci videomappingu na fasádě Alžbětiných lázní objevil např. obraz Polibek od Gustava Klimta | Zdroj: INFOCENTRUM MĚSTA Karlovy VaryV loňském roce se v rámci videomappingu na fasádě Alžbětiných lázní objevil např. obraz Polibek od Gustava Klimta | Zdroj: INFOCENTRUM MĚSTA Karlovy Vary

Světelné instalace, na kterých se můžete podílet

Videomapping se stává oblíbenou a stále častější formou světelného umění, což zároveň znamená, že jej téměř každý člověk již alespoň jednou viděl. Festival VARY°ZÁŘÍ ale nabízí i několik interaktivních světelných instalací –⁠ zapojte se do nich a staňte se tak opravdovou součástí festivalu! A o které instalace že se to jedná?

○ Animals (Ivo Opl, Suren Manvelyan)
Projděte se po Goethově stezce, ale pozor –⁠ tiše! Pouze tak se totiž vašimi společníky stanou zvířata v podobě jejich svítících očí. Vaším společníkem na cestě se stane třeba velbloud, ještěrka či ptáček.

○ Beam Reach (Pavla Beranová)
Návštěvníky galerie výjimečně přivítá 7 stylizovaných „lodí“ s korouhvičkami, které zaplavují okolí světlem. Díky workshopu organizovanému Infocentrem a Galerií umění Karlovy Vary poté mohou zájemci vytvořit část největší světelné instalace festivalu – Andromedy.

○ Zrcadlení (Echt Street Puppets)
Areál poštovního dvora po dobu festivalu okupují zvláštní postavy, které pozorují návštěvníky festivalu. Sami ale žádnou tvář nemají –⁠ mají tu vaši.

Chcete si udělat lepší představu? Karlovy Vary nabízejí na svém YouTube kanálu ukázky z minulých ročníků.

Jak vypadal první ročník festivalu? Diváky nejvíce zaujala projekce nad hladinou řeky Teplé.

Objevte prodlouženou část trasy

Pro letošní ročník město Karlovy Vary zpřístupnilo několik zajímavých historických objektů, které doplní a oživí světelné instalace. Jedná se zejména o budovu Poštovního dvora, který je konečným (nebo počátečním) bodem trasy festivalu. Trasu je možné pomyslně rozdělit na dvě části. První část expozic (v oblasti mezi Alžbětinými lázněmi a Grandhotelem Pupp) je tvořena projekcemi a videomappingy na fasády historických domů. Zaujme již úvod trasy s videomappingem na budovu Alžbětiných lázní, který zpracovává příběh Karlových Varů a zdejších pramenů.

○ Návštěva z rudé planety (Visionfactory)
Nenechte si ujít fiktivní příběh o tom, jak vznikly karlovarské prameny. Mohou za jejich vznik přízraky z Marsu?

Festival nabízí kromě videomappingů a lasermappingů i světelné objekty a instalace, které mu dodávají unikátní atmosféru | Zdroj: INFOCENTRUM MĚSTA Karlovy VaryFestival nabízí kromě videomappingů a lasermappingů i světelné objekty a instalace, které mu dodávají unikátní atmosféru | Zdroj: INFOCENTRUM MĚSTA Karlovy Vary

Druhá část (od Grandhotelu Pupp po Poštovní dvůr) je klidnější a zve na procházku jinak potemnělým parkem, který v rámci festivalu oživují světelné sochy a instalace. Právě zde je možné vidět dříve zmíněné "oči zvířat", která nás ze tmy pozorují (instalace Animals, autoři Ivo Opl a Suren Manvelyan), či instalace Andromeda umístěná na louce mezi Galerií umění Karlovy Vary a Poštovním dvorem.

○ Andromeda (Peter Vrábel)
Andromeda je největší instalací festivalu, na jejíž tvorbě se navíc podílejí samotní návštěvníci. Diváky tak překvapí louka s 5000 světly, která je díky své velikosti také jednou z největších land-artových instalací u nás.

V letošním roce se návštěvníkům otevře i pavilon Poštovního dvora | Foto: Stefan JürgensenV letošním roce se návštěvníkům otevře i pavilon Poštovního dvora | Foto: Stefan Jürgensen

Pohled do zákulisí festivalu

Historii festivalu i některá z jeho letošních lákadel už znáte. Co všechno se ale děje v předstihu a jak příprava takového festivalu vypadá? Informace ze zákulisí pro CZECHDESIGN poskytla Barbora Krákorová z produkční a dramaturgické organizace DEPO2015.

Letošní festival slibuje 10 zastavení a trasu s názvem Fasády jak malované, linoucí se napříč Karlovými Vary. Vybíráte světelná díla pro festival vy, či zaměstnanci INFOCENTRA MĚSTA Karlovy Vary?

BARBORA: Výběr probíhá ve velmi úzké spolupráci s Infocentrem, které je zadavatelem a určuje téma festivalu, DEPO2015 funguje jako produkční a dramaturgická organizace, která má na starosti výběr jednotlivých děl.

Autory oslovujeme na přímo. Jelikož se v oblasti festivalů pohybujeme již od roku 2015 máme obsáhlou databázi umělců, navíc se inspirujeme i u jiných festivalů u nás a v Evropě.

Videomappingy na fasády historických budov jsou nedílnou součástí festivalu | Zdroj: INFOCENTRUM MĚSTA Karlovy VaryVideomappingy na fasády historických budov jsou nedílnou součástí festivalu | Zdroj: INFOCENTRUM MĚSTA Karlovy Vary

Využíváte existující díla, nebo je necháváte pro účely festivalu zhotovovat na zakázku?

BARBORA: Videomappingy a lasermappingy vznikají na zakázku, na základě tématu daného ročníku festivalu a za účelem promítání na konkrétní budovu. Světelné instalace či sochy se spíše drobně upravují a jsou zpravidla k vidění na více festivalech. V každém městě ale vypadají trochu jinak, vzhledem k okolnostem jako je výběr jejich umístění v prostoru, jejich okolí a podobně.

Většina instalací, řekněme 80 %, má navíc podkresovou hudbu, která atmosféru místa dokresluje. I ta je ve valné většině případů dílem samotných umělců. Pouze několik instalací, převážně soch, doprovodnou hudbu nemá.

Jak dlouho trvají přípravy na festival VARY°ZÁŘÍ?

BARBORA: První e-maily o konceptu ročníku si začínáme vyměňovat na přelomu roku. Nedlouho poté, co skončí festival a vyhodnotí se jeho úspěšnost, vše se vyúčtuje a dokončí se marketingové aktivity vlastně začínáme přemýšlet o dalším ročníku.

Dlouhodobá příprava se vyplatí – proto už tři měsíce po skončení festivalu začínají jeho organizátoři přemýšlet nad tématem dalšího ročníku | Zdroj: INFOCENTRUM MĚSTA Karlovy VaryDlouhodobá příprava se vyplatí – proto už tři měsíce po skončení festivalu začínají jeho organizátoři přemýšlet nad tématem dalšího ročníku | Zdroj: INFOCENTRUM MĚSTA Karlovy Vary

Máte nějaký osobní tip na instalaci, kterou by návštěvníci neměli minout?

BARBORA: Určitě doporučuji videomapping na budovu Alžbětiných lázní s tématikou sci-fi. Osobně se těším na nově objevenou část trasy od Goethovy stezky dál – na landscape instalaci Andromeda (na louce u letního kina), do které se mohou zapojit i návštěvníci. Jsem také moc ráda, že se nám podařilo pro veřejnost zpřístupnit Poštovní dvůr, který bude v rámci festivalového zastavení s názvem Zrcadlení nasvícen a oživen třemi postavičkami, se kterými mohou návštěvníci interagovat.

Související

Karlovy Vary, to nejsou jen film a kolonáda. Do lázeňského města nyní přichází i současný design díky akci v hotelu Thermal
Ostatní

Karlovy Vary, to nejsou jen film a kolonáda. Do lázeňského města nyní přichází i současný design díky akci v hotelu Thermal

Nikol Galé - 2. 8. 2021 - 5 min.

 Vary nejsou jen filmový festival. Místa, kam se vyplatí vydat ve městě vřídel a porcelánu
Produktový design

Vary nejsou jen filmový festival. Místa, kam se vyplatí vydat ve městě vřídel a porcelánu

Adéla Janíčková - 18. 4. 2019 - 6 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení