Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Šéfredaktorka magazínu Czechdesign Veronika Pařízková | Foto: Štěpánka Paseková Šéfredaktorka magazínu Czechdesign Veronika Pařízková | Foto: Štěpánka Paseková

Ve víru optimismu. Listopad pohledem šéfredaktorky

Poslední týdny byly ve znamení lockdownu, který opět vše zpomalil nebo rovnou zastavil. Pozitivních událostí, kterým stojí za to zatleskat, se našlo přesto spoustu. Jak je vidět, design ani koronavirus nezastaví!

České sklo v Dezeen

Pokud by se nyní hlasovalo v pomyslné soutěži o největší star českého designu, musel by ji tento podzim vyhrát Tadeáš Podracký. Sklář, který už dávno překročil bariéry nejen svého oboru, ale i republiky, se na podzim dostal na stránky nejprestižnějšího magazínu o designu Dezeen. Zásluhu na tom má především jeho na první pohled futuristická diplomová práce z Design Academy v Eindhovenu, kde Tadeáš několik let studoval. Projekt The Metamorphosis vznikl ale paradoxně v jeho pražském studiu, kde byl kvůli pandemii několik týdnů zavřený. Nemožnost obstarat si materiál, mít k dispozici „cokoliv“ ho vedlo? k procesu „Creating through Destroying". Výsledné solitéry nemají ambici být funkčním produktem. Stávají se naopak svébytnými nositeli řady myšlenek, které design v 21. století přináší. Mnohovrstevnatý dialog s dobou. Bravo.  

Metamorphosis | Zdroj: Tadeáš PodrackýMetamorphosis | Zdroj: Tadeáš Podracký

Jablonec v novém

Krize světem prochází opakovaně a jablonečtí výrobci skla a bižuterie už se s ní setkali mnohokrát. Návrat do dob prosperity nenastal a slávu dnes v podhorském městě připomíná už jen Muzeum skla a bižuterie. To si letos nadělilo působivý dárek v podobě moderní přístavby ve tvaru krystalu od ateliéru Michala Hlaváčka. Proč podobná realizace stojí za pozornost? Právě hlavně kvůli místu, kde se nachází. Sudety jsou stále zapomenutý kraj, a ačkoliv v poslední době severní pohraničí zkrášlily takové skvosty jako sídlo Lasvitu v Novém Boru od ov-a architects nebo mateřská školka Petra Stolína v Liberci, stále zde moderní architektura citelně chybí. Pro místní i vnější svět je proto i Krystal důležitý signál, že kraj, kde se ještě před 80 lety mluvilo hlavně německy, neřekl své poslední slovo. 

Nová přístavba Muzea skla a bižuterie Jablonec nad Nisou. | Zdroj: Stavba rokuNová přístavba Muzea skla a bižuterie Jablonec nad Nisou. | Zdroj: Stavba roku

Metráž potřebuje pomoc!

Záslužný projekt Metráž snad ani představovat nemusíme. Sociální dílna, která pomáhá ženám v nouzi díky tomu, že jim dává práci a ony tvoří krásné doplňky ze zbytkových materiálů, funguje už 5 let. Zakladatelky, módní návrhářka Lucie Kutálková a divadelní režisérka Kateřina Jungová, pro svou bohulibou aktivitu nadchly už řadu místních designérek a výstupy jejich společné práce by zasloužily nejednu cenu. Aktuálně ale řeší palčivý problém, a to nutnost se přestěhovat. I proto, že ženy, se kterými spolupracují, patří do rizikové skupiny a případná nákaza koronavirem pro ně může být velmi nebezpečná. Pokud byste jim chtěli přispět na novou dílnu, neváhejte. Tohle je pomoc, která má smysl.

Současná Metráž dílna. | Zdroj: facebook MetrážSoučasná Metráž dílna. | Zdroj: facebook Metráž

Nová tvář Humpolce

V říjnu proběhlo velké střídání v jednom z nejoceňovanějších muzeí dneška. Humpolecká 8smička se před třemi lety stala vzorem, jak vystavovat design a umění. Nepopiratelnou zásluhu na tom má perfekcionalismus jeho dosavadní ředitelky Marcely Strakové. Jistě i díky ní bylo v bývalé fabrice na sukno vše vyladěné do nejmenšího detailu. Nyní na její pozici nastupuje Martina Hončíková, které držíme palce. Držet laťku vysoko dá jistě hodně práce.

Další články