Vary nejsou jen filmový festival. Místa, kam se vyplatí vydat ve městě vřídel a porcelánu

Goethova vyhlídka. Spisovatel byl také sběratelem minerálů a ve své sbírce měl i karlovarský vřídlovec, zdroj: Pavel Vítek Goethova vyhlídka. Spisovatel byl také sběratelem minerálů a ve své sbírce měl i karlovarský vřídlovec, zdroj: Pavel Vítek

Karlovy Vary lákají celý svět alespoň jednou do roka na filmovou událost, ale neobyčejný genius loci dává místu potenciál, který se zdá být věčný. Ve Varech a jeho nedalekém okolí můžete leccos zažít i v jeho každodenní realitě. Stačí jen umět objevovat a být trochu flanér, vědec a zároveň živočich.

Příroda utváří nás, my vytváříme design a design formuje prostředí

Karlovy Vary jsou díky vřídlům a okolní přírodě místem regenerace a příjemné účinky Karlovarska můžete poznat na vlastní kůži. Objevováním zdejšího prostředí ale můžete transformovat nejen sami sebe. Město a jeho okolí stále nabízí příležitosti pro design díky tvůrčím procesům a podnětné krajině. 

Bílé zlato

Dějiny Karlových Varů se vyvíjely na pozadí přírodní krajiny, která dala vzniknout místním řemeslům i lázeňské kultuře. Například porcelánka Thun v Nové Roli byla založena díky zdejší půdě. Zemina zde obsahuje vysoké množství kaolinu a pokud k němu přimícháte křemen a živec, můžete vyrábět porcelán.

Objev „bílého zlata“ se stal dnes každodenní samozřejmostí a proto se v dobře fungující porcelánce skrývá velká šance pro současné designéry. Výzva spočívá spíše v praktické stránce designu a jednoduché formě, která bude esteticky nadčasová a obchodně životaschopná. Thun poskytuje výtvarníkům zázemí a umožňuje jim vzorování jejich návrhů. Příležitost volá po designu, který bude odrážet výtvarný přístup i způsob přemýšlení vycházející z místního kontextu a bude zároveň zajímavý i pro světový trh.

Uvnitř porcelánky Thun, zdroj: @Sandra KisićUvnitř porcelánky Thun, zdroj: @Sandra Kisić

Alchymie neviditelné hmoty

Necelých 10 km od porcelánky je sklárna Moser, kde pracují s materiálem, který inspiruje optikou i povrchem. V Čechách se hrdému sklářskému řemeslu natolik daří, že české podmínky a technologický vývoj ve 20. století zásadně přispěly k vývoji uměleckého skla po celém světě. Na Světové výstavě v Bruselu v roce 1958 zvítězil český pavilón, ve kterém byly k vidění první umělecká díla ve skle společně se skleněnou mísou Miluše Roubíčkové pro Moser. Moser se drží klasiky a zároveň dává prostor novým tvarům.

Křišťálová mísa Miluše Roubíčkové pro Moser byla představena na EXPO '58 v Bruselu, kde její manžel René Roubíček poprvé vystavil umělecký objekt ze skla, zdroj: MoserKřišťálová mísa Miluše Roubíčkové pro Moser byla představena na EXPO '58 v Bruselu, kde její manžel René Roubíček poprvé vystavil umělecký objekt ze skla, zdroj: Moser

Prohlídka celého komplexu je stimulující podívanou. Ruční náčiní i výrobní mechanismy (včetně přípravy dřevěných forem na pile pár kroků od hutě) dodávají orchestrovaným procesům napříč manufakturou element živého organismu. Pokud jste také analogový typ člověka v této digitalizované době, srdce vám poskočí.

Empatický design

Karlovarské prostředí přispívá k celostní kultivaci člověka. Světlé a zároveň chladivé kamenné sloupořadí Mlýnské kolonády nebo Altán pramene Svoboda či další litinové, secesní a železobetonové stavby vznikly nejen, aby dovedly hosty ke zdravé vodě, ale jazykem estetiky také signalizují významné prostředí a působí jako stánky uctívající očistný zdroj.

Situace se ale nyní pomalu obrací a péči, kterou voda doposud dávala svému okolí, potřebuje teď sama. Pod povrchem krásných lázní se rozpadá potrubí nebo se zanáší minerálním sedimentem. Způsob myšlení designérských profesí dokáže doplnit výzkum i plánování lázeňského prostředí. Jedná se nejen o vědecké a racionální přemýšlení, ale hlavně o chápání citem a instinktem.

Litinová chodba, která vede k Hadímu prameni, je ukázkou, jak design podtrhuje význam místa, zdroj: Pavel NekoranecLitinová chodba, která vede k Hadímu prameni, je ukázkou, jak design podtrhuje význam místa, zdroj: Pavel Nekoranec

Smysly, materiál a estetika

Pro připomínku, jak se v kraji čerpalo ze zdejších materiálů, otevřelo Muzeum Karlových Varů v roce 2017 novou úspěšnou instalaci stálé expozice, která ilustruje společenskou, průmyslovou a intelektuální historii lázeňského města. Například ukázkou dnes skoro zapomenutého materiálu a precizní práce jsou umělecké mozaiky z karlovarské vřídlovce. Kámen svou barevností podněcuje experimentování se vzory, které se objevovaly jako dekorace například na cigaretových špičkách nebo deskách knih. Ale v současné době zdobí tento kámen pouze balneologické žlábky a roury. 

Z karlovarské krajiny, která rekreačně žije v každém ročním období, čerpá sezónně i místní gastronomie. Restaurace Tusculum s vlastní farmou se zeleninou zkouší pestré kombinace ingrediencí včetně veganského provedení.

Restaurace Tusculum získává sezónní ingredience z vlastní zeleninové farmy, zdroj: TusculumRestaurace Tusculum získává sezónní ingredience z vlastní zeleninové farmy, zdroj: Tusculum

A vyjížďku na Boží Dar můžete použít jako záminku, abyste se zastavili na večeři na magickém místě Faustův Dvůr. V rekonstruovaném barokním domě vaří majitel, který si během dlouhého pobytu v zahraničí vyšlechtil svůj přístup k masu. Tato surovina je pro něj něco jako mramor pro sochaře, svůj materiál si vybírá a respektuje ho. Díky svému vztahu k chutím dokáže také připravit pokrm čistě z rostlin.

Abyste vstřebali blahodárné účinky Varů, je dobré najít si příjemné zázemí, odkud budete podnikat cesty za poznáváním. Z hotelu Prezident, který odkazuje na Václava Havla a leží několik metrů od pramene Svoboda, se vám ale možná nebude jen tak chtít. K holistické regeneraci smyslů přispívá sofistikovaný design hotelového interiéru, který jako estetický podnět příjemně připraví vaši mysl na ozdravné procesy. Avšak přes veškeré vybavení a odborníky ve svém spa vysvětluje balneologická kapacita a zakladatelka hotelu Dr. Sárová, že procházka a popíjení pramenů je pro celkové zdraví přínosnější než masáž.

Jsme bezprostředně napojeni na svůj kontext, kulturní i přírodní, a jeho poznáváním dokážeme lépe pochopit sami sebe. Umět ptát se na otázky, hledat spojitosti, objevovat a tvořit. V Karlových Varech takové podněty k zamyšlení najdete.

Pramen Svoboda, zdroj: Pavel VítekPramen Svoboda, zdroj: Pavel Vítek

To, co můžete zažít a co ochutnat ve Varech se dozvíte v připravovaném průvodci Vary Guide, který představuje známé město z nového pohledu.

Související

Ohleduplnost k přírodě na prvním místě. Češka, která se prosadila v Holandsku, šije z recyklovaných plastů
Móda a šperk

Ohleduplnost k přírodě na prvním místě. Češka, která se prosadila v Holandsku, šije z recyklovaných plastů

Petra Boháčová - 7. 2. 2019

Kam v Krakově za designem? Průvodce po městě, které se pyšní úctyhodnou historií
Interiér a architektura

Kam v Krakově za designem? Průvodce po městě, které se pyšní úctyhodnou historií

Jarmila Řehořková - 18. 2. 2019

Porcelánové figurky, které zná každý. Největší výrobce ozdobného porcelánu u nás se snaží chytit druhý dech
Produktový design

Porcelánové figurky, které zná každý. Největší výrobce ozdobného porcelánu u nás se snaží chytit druhý dech

Iveta Křížová - 13. 2. 2019

Inspirace přírodou i sázka na individualismus. Vyrostla nová generace českých fotografů
Móda a šperk

Inspirace přírodou i sázka na individualismus. Vyrostla nová generace českých fotografů

Adéla Janíčková - 8. 2. 2019

Kam v Berlíně za designem? Našli jsme místa, která vás donutí cestovat
Interiér a architektura

Kam v Berlíně za designem? Našli jsme místa, která vás donutí cestovat

Veronika Pařízková - 19. 7. 2018

SHOP 2023
lab job archi
SHOP Snoubení
GG 2023