Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Foto: Štěpánka Paseková Foto: Štěpánka Paseková

V zajetí plagiátů. Prosinec pohledem šéfredaktorky

Prosinec, to je hon za dárky. Šířící se výzvy ke střídmosti a odmítnutí konzumu sbírají zatím víc lajků na sociálních sítích než opravdových zastánců. Nejinak tomu bylo i v předvánočním čase v Praze, kterou doslova zaplavily akce lákající na český design. Stály za návštěvu? A co dál hýbe českým světem designu?

Nakupovat se ctí

Dostat kvalitní český design k zákazníkům je alchymie. Po celý rok se o to více i méně úspěšně snaží různé subjekty. Pro samotné designéry jsou pak Vánoce většinou zásadní příležitost, jak svůj produkt dobře prodat, protože vlastní obchod ani showroom nemají. A tak jsou designové vánoční trhy vítanou šancí, jak se dostat do povědomí veřejnosti. V minulosti byl příkladem úspěšného a atraktivního projektu DesignSuperMarket, který léta sídlil v Kafkově domě u Staroměstského náměstí. Dobrý výběr značek, funkční systém i skvělý marketing ale na přežití akce nestačily a v roce 2016 proběhl poslední ročník. Svým způsobem ho nahradilo tržiště LeMarket v Mánesu a letos pak malé zjevení – Luxury Christmas Shopping v hotelu Emerald. Luxus v názvu naštěstí neměl nic společného s falešnou okázalostí ani zbytečně předraženým sortimentem. Mnohem víc vystihl podstatu zodpovědných nákupů. Méně je vždy více. Luxus vybrat si věc, která vydrží věky. A navíc v prostředí, které není neosobní a zaměnitelné, ale naopak přesycené atmosférou.

Hotel Emerald poprvé pořádal předvánoční nákupní akci. | Zdroj: Hotel EmeraldHotel Emerald poprvé pořádal předvánoční nákupní akci. | Zdroj: Hotel Emerald

Podvodníček

Událostí, která rozvířila adventní čas, byl článek Karolíny Vránkové z Respektu. Při přípravě článku o nové, avantgardní a vizionářské benzínové pumpě v pražském Karlíně si uvědomila, že něco podobného už zná. A ejhle. Do puntíku (v tomto případě do číslic označujících jednotlivá stání) stejná pumpa stojí na Slovensku a autorem je studio SAD. Plagiátorství je v českém prostředí citlivá věc. Nebo bylo možná spíše dlouho potichu akceptováno. Příkladů, kdy se na trhu objevil výrobek (nebo dokonce celý interiér) na vlas stejný jako nějaký jiný, je u nás víc než dost. Původní autoři ale často nad podivnou situací mávli rukou, protože řešit problém soudní cestou není jistě žádný med. Příklad okopírované benzínky, který hlasitě rezonoval médii, je ale jasným signálem, že zavírat oči před zjevnou krádeží někdy prostě nelze. V Czechdesignu se podobným tématům chceme do budoucna určitě věnovat víc!

Benzínová pumpa v Karlíně. Spor se bude řešit u soudu. | Foto: idnes.czBenzínová pumpa v Karlíně. Spor se bude řešit u soudu. | Foto: idnes.cz

Před branami světa

Mezinárodní ohlas vzbudil designér Vítek Škop, kterého jsme na podzim chválili za jeho projekt chytrých učebnic VividBooks, prezentovaných v Londýně. Nyní prestižní časopis Wallpaper vybral jeho grafickou práci mezi nejlepší počiny loňského roku. Dostal se tak mezi světovou elitu studentů z ECALu, londýnské St. Martins nebo americké Yale. Zkrátka créme de la créme. Renomé je o to větší, že se to v minulosti zatím žádnému českému studentovi nepodařilo. Vítek je tak pěkným příkladem, že nápady z malé země ve střední Evropě mají v zahraničí velký potenciál.

Grafika Vítka Škopa z UMPRUM se dostala do prestižního výběru časopisu Wallpaper. | Zdroj: Wallpaper.comGrafika Vítka Škopa z UMPRUM se dostala do prestižního výběru časopisu Wallpaper. | Zdroj: Wallpaper.com

Design s duší

Pokud by se na konci roku vyhlašovala kategorie design, který nejvíc dojme, určitě by ho vyhrála Helena Dařbujánová. Milovnice poetického designu dokáže probudit emoce téměř každým svým produktem. Ten poslední ale musí rozněžnit i zaryté cyniky. Mostlywine je hrací strojek. Když ho spustíte, ozve se melancholická až tklivá píseň Žofie Dařbujánové, Heleniny dcery. Za zvuků jejího podmanivého hlasu se pak strojek točí a s ním i malá keramická postavička tanečnice, kterou podpírá muž. Silné vyznání, že bez opory úspěchu dosáhnout nelze. Čisté, krásné, hluboké.

V krabici je ukrytý hrací strojek Heleny Dařbujánové. | Foto: Bára PrášilováV krabici je ukrytý hrací strojek Heleny Dařbujánové. | Foto: Bára Prášilová

První měsíce nového roku budou patřit jako vždy studentským klauzurám. Všechny školy zaměřené na design otevřou své dveře veřejnosti a předestřou, čemu se v minulém semestru věnovaly. Tým Czechdesignu se naopak bude velmi intenzivně věnovat přípravám na otevření nového obchodu v Myslíkově ulici. Navrhne ho designérská špička, tak se nechte překvapit. Hezký leden!

 

Další články