Jednodenní akce s mezinárodní účastí nabídla hostům hned dvě programové linky. Tou první byly prezentace zahraničních architektů a designérů, kteří se svými projekty snaží o modernizaci městského plánování, řeší problematiku veřejného prostoru nebo se zajímají o využitelnost města pro jeho obyvatele. Každá část se rozvedla v širší diskuzi, debatovaly se perspektivy možných řešení udržitelnosti nebo ekologického přístupu k inovacím. Celodenní neformální atmosféra se rovněž přenesla do druhé části konference, kterou tvořila exkurze do areálu mmcité v Bílovicích nedaleko Zlína.
Irská architektka Giulia Vallone. zdroj: mmcité
Celkem pět přednášejících představilo architektonické návrhy a realizace projektů z různých koutů světa, avšak s jediným cílem – zlepšit životní styl ve městech. Problematikou trendu nutného sdílení života v metropolích se zabývala irská architektka a inovátorka Giulia Vallone. Ve svém příspěvku srovnávala možnosti veřejných míst ve svém domovském Irsku, v Itálii a Německu, ve kterých vyzdvihovala klíčové úlohy městského architekta, jakožto tvůrce prostředí pro komunitní rozvoj.
Dalším z hostů byl architekt Eric Wright z renomovaného studia Place Dynamix v Dubaji. Ve svých projektech řeší rozvoje nových městských částí, které se odlišují integritou, komplexním uspořádáním a rovněž začleněním přírody. Mimo jiné představil rozsáhlý koncept městského bydlení City Walk, který se pyšně vyjímá na pobřeží Dubai Marina.
Architekt Eric Wright z dubajské Place Dynamix. zdroj: mmcité
Na konferenci se nezapomnělo ani na českou stopu, která řeší problematiku veřejného prostoru a urbanistického plánování. „Akce se účastnila i česká architektka a urbanistka Janica Šipul, která několik let působila ve Vídni a nyní své zkušenosti předává v brněnském studiu consequence forma. Janica představila odvážný koncept přebudování nefunkčního centra Brna na obrovský Central park, který by měl sloužit jako odpočinkové místo plné zeleně a zároveň připomenula problémy, které jsou spojené s procesy změn v našich městech,“ uvádí organizátor a spolumajitel mmcité David Karásek.
Koncept Brno Central brněnského studia Consequence Forma Architects. zdroj: Facebook
Inovativní formy zdokonalování veřejného prostoru návštěvníkům přiblížil průmyslový designér a architekt Casimir Zdanius z prestižního newyorského studia Grimshaw Architects. V detailně pojaté prezentaci se zabýval účelovostí veřejných prostranství velkých metropolí, jakými jsou vlakové nádraží, obchodní centra a s nimi spojený městský mobiliář
Po všech prezentacích mezinárodních odborníků vystoupil se svým projektem také hlavní designér studia mmcité David Karásek. Detailně popsal vývoj a výrobu nelehkého projektu zasazeného do norského města Harstad. Týmovou prací navrhovali zastávkové přístřešky, které slouží občanům v rychle se měnícím počasí. Spolu s velkými mrazy, množstvím sněhu nebo přívalovými dešti jsou právě přístřešky od mmcité neodmyslitelnou součástí města.
„Účelem konference je, aby se potkali lidé, kteří mají co říct k rozvoji veřejného prostoru a sešli se osobnosti a odborníci, kteří by nikdy neměli možnost k osobnímu setkání a společně diskutovali nad aktuální problematikou, která hýbe celým světem,“ dodává David Karásek.
První ročník THE STREET 2018 mě okouzlil nejen přátelskou atmosférou a specifickým zlínským panoramatem. Celý program plnily opravdu velká témata, které by si možná zasloužily jak více prostoru od prezentujících, tak zájmu od účastníků. I když všechny příspěvky přicházely z "ulice" a projekty měly jasný záměr - vybudovat město pro lidi, chyběla mi jedna zřetelná myšlenka a pouto, které by výrazněji spojovalo danou práci designérů na globální úrovni. Jasnou linii, kterou jsem si z konference odnesla já, je pomyslná udržitelnost společnosti a prostředí, ve kterém naší komunitu můžeme rozvíjet.