Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Nové muzeum horolezectví, zdroj: archiv Nové muzeum horolezectví, zdroj: archiv

V Turnově se otevře nové Muzeum horolezectví. Při návštěvě se budete cítit jako na horské procházce

Nové muzeum horolezectví v Českém ráji se pro návštěvníky otevře 7. září 2019 a představí expozici „Z Českého ráje na vrcholky světa" v rámci programu spolupráce se Svobodným státem Sasko pod názvem „Pro horolezce neexistují hranice“.

Muzeum má tři poschodí a je propojeno s hlavní budovou a depozitářem. Pro návštěvníky byla vytvořena i „relaxační zóna", nacházející se v nové budově, kde si budou moci návštěvníci odpočinout. Tato část vznikla renovací parteru. Přibyly v něm stromy a vznikla nová elevace. Tento prostor bude do budoucna sloužit i jako hlediště, jelikož se zde několikrát do roka konají kulturní akce. Do nových prostor tohoto muzea se dostanete z třetího nadzemního podlaží po exteriérové lávce. 

Prvotní studie vznikla už v roce 2014 ve studiu Hipposdesign a realizace pak započala v roce 2017. Celou expozici doplňuje typizovaný mobiliář značky Magis.

Nové muzeum horolezectví, zdroj: archivNové muzeum horolezectví, zdroj: archiv

Interaktivní a moderní

Na výstavě se dozvíte o milnících a historii tohoto adrenalinového sportu a prohlédnete si fotografie a také horolezecké pomůcky jako jsou například karabiny, cepíny, kladiva nebo boty od samotných sportovců. Děti se zase zabaví množstvím interaktivních prvků. V části, která se zaměřuje na vysokohorské lezení, bude do budoucna k vidění výstava věnovaná fotografovi a horolezci Vilému Heckelovi, významnému plzeňskému rodákovi. Část expozice se také věnuje pískovcovému lezení, které je typické pro lokalitu Severních Čech. 

Vizualizace muzea od Hipposdesign, kteří navrhli stávající podobu, zdroj: HipposdesignVizualizace muzea od Hipposdesign, kteří navrhli stávající podobu, zdroj: Hipposdesign

Muzeum rovněž ukrývá monumentální obraz „Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou“. Autorem skici byl Mikoláš Aleš a v roce 1895 se toto dílo dočkalo domalování třemi umělci: Vojtěchem Bartoňkem, Václavem Jansou a Karlem Vítězslavem Maškem a bylo ve své době největší olejomalbou ve střední Evropě. Plátno o rozměrech 8,5 x 10 metrů je součástí interaktivní expozice. 

Nové muzeum horolezectví, zdroj: archivNové muzeum horolezectví, zdroj: archiv

Slavnostní otevření stálé expozice proběhne 14. září ve 14 hodin.

Program

14:00 – přivítání hostů a slavnostní přestřižení pásky
15:00 – komentovaná prohlídka expozice

Další články