V oceánu plave 5 miliónů kusů plastu. Může design pomoci? Jak čeští designéři navrhují PET lahve?

Je zajímavé, že v době, kdy v oceánu plave více než 5 bilionů kusů plastů a z plastu vznikají celé ostrovy, firmy se neustále zasazují o vývoj designových PET lahví. Ty jsou už desítky let oceňované cenami za obalový design doma i v zahraničí. Vzali jsme si pod drobnohled české tvůrce designu PET lahví, které získaly ocenění u nás i ve světě. Co vy na to? Dobrý design nebo zdravá planeta? A jde to skloubit?

Jan Čapek

Jan Čapek, známý český designér, nedávno zabodoval na soutěži Czech Grand Design. Za designový obal láhve na minerální vodu pro společnost FATRA si odnesl ocenění Designér roku 2018. Jeho úspěšnou kariéru nastartovala už ale PET láhev Mattoni sport, jejíž design zaujal světové odborníky obalového designu natolik, že si ji vyžádali i do muzea plastu v Birminghamu. Portfolio obalového designu má Jan Čapek mnohem obšírnější, byl totiž u zrodu plastových lahví také pro pivo Kozel, Kofolu i Mattoni.

PET lahev pro Fatra, autor: Jan Čapek, zdroj: TZPET lahev pro Fatra, autor: Jan Čapek, zdroj: TZ

Marek Mikovec

Marek Mikovec vystudoval industriální design na Vysoké škole umění v Bratislavě, poté pokračoval na studia Akademie umění v Saint Etienne ve Francii, ze kterých se vrátil rovnou do České republiky. Tady od roku 2005 působí jako freelancer v oblasti designu. Jeho tvorby si všimla i světová média, když zařadila jeho láhev Fruttimo Aquila na web Packaging of the World. V roce 2015 ocenila odborná porota světové soutěže World Beverage Innovation Awards láhev Fruttimo Aquilla jako nejlepší design PET lahve„Tvar lahve symbolizuje čerstvě okrájené ovoce. Průhlednou část lahve tvoří více než 50 facet, ze kterých ani jedna není stejná. Lesk facet a také lom světla dynamicky mění tvar a dává lahvi unikátní charakter,“ říká designer Marek Mikovec.

Láhve Fruttimo Aquila, autor: Marek Mikovec, zdroj: Packaging of the worldLáhve Fruttimo Aquila, autor: Marek Mikovec, zdroj: Packaging of the world

Rony Plesl

Designéra a sochaře Ronyho Plesla známe především v rámci jeho sklářské tvorby v Česku i zahraničí. Kromě známých sklenic a lahví v pivním průmyslu navrhl také v roce 2014 úspěšný designový obal pro půllitrovou PET láhev od Kofoly. Tzv. "Bubliny", které tvar láhve připomíná, v sobě kromě uživatelsky příjemného designu skrývají dle Ronyho Plesla také mnohé emoce. U této lahve se designér snažil reflektovat komunikaci a celkovou filozofii firmy Kofola, která byla vždy vtipná, odlehčená a kampaně měla protkané láskou. Rony Plesl, několika násobně oceněný designér doma i v zahraničí, vytvořil dále také návrhy PET lahví pro Mattoni, Magnesii, Aquilu i Poděbradku.

Kofola Kofola

Tenkrát v devadesátém čtvrtém

Český trh zažil průlom přechodu ze skleněných na plastové lahve až v roce 1994. V té době byla prvním průkopníkem PET lahví Aquila, které začala jako první prodávat stolní vodu v plastových lahvích. Od té doby se očividně hodně změnilo. Nejenom kvalitní designové návrhy lahví reflektují inovativnost českých firem. V dnešní době je to především práce a vývoj samostaných plastů, které si nadále pak nechávají zpracovat. 

Věděli jste že..., zdroj: petkacz.czVěděli jste že..., zdroj: petkacz.cz

Současné PET trendy

V Česku je to právě Mattoni, která udává tep ekologickému směřování PET lahví. Její produkty nabízí v 100% recyklovatelných lahví, které jsou vyrobeny z rostlinných a především obnovitelných zdrojů. Mattoni také na začátku roku přišla s myšlenkou, že se opět vrátí k zálohovaným PET lahvím. Koncept vratných obalů vyvíjí ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky a VŠCHT. Mattoni se také zasazuje o zpětné zavedení distribuce vlakem. 2 - 3 vlaky totiž mohou nahradit až 68 kamionů.

Stoprocentně recyklovatelnou lahev má i Dobrá voda, která zoptimalizovala výrobní procesy, aby byly šetrnější k přírodě a životnímu prostředí. Při výrobě tak v současnosti využívá nyní o 25% méně plastu než v roce 1999.

Ve světovém měřítku je to především společnost Coca Cola, která představila láhev vyrobenou čistě z přírodních surovin. PlantBottle, tak se nazývá patentovaná technologie výroby plastových obalů, která využívá přeměny rostlinných cukrů na suroviny, z nichž se vyrábí plně recyklovatelné plastové lahve. Obal lahve slouží naprosto totožným způsobem jako klasické PET obaly, jediný zásadní rozdíl je ten, že šetří životní prostředí.

PlantBottle, Coca Cola, zdroj: greenerpackage.comPlantBottle, Coca Cola, zdroj: greenerpackage.com

A tak je potřeba doufat, že i ostatní společnosti ruku v ruce se svými designéry budou pracovat nejen na vizuální kráse svých lahví, ale především na ekologických a udržitelných aspektech s tím spojených.

Související

Královnou designu je letos Nastassia Aleinikava. Ceny Czech Grand Design znají své vítěze
Produktový design

Královnou designu je letos Nastassia Aleinikava. Ceny Czech Grand Design znají své vítěze

Veronika Pařízková - 28. 3. 2018

ujep 2024
zuz banner