V obchodech nenašla psaníčko podle svého vkusu, tak se naučila šít vlastní. Představujeme vám Pavlínu Fričovou a její značku Yrnche

Mladá designérka tvoří pod značkou Yrnche. zdroj: Anželika Rybak Mladá designérka tvoří pod značkou Yrnche. zdroj: Anželika Rybak

Ve studiu Luv-1 na pražské Letné jsem se sešla s mladou designérkou kožených doplňků Pavlínou Fričovou. Svůj sen vyrábět kabelky z kůže začala šitím podle videí z internetu a na letošním Designbloku světu představí svou první kolekci. O ní, o práci s kůží, nebo také o problematice udržitelnosti se dozvíte víc v následujících řádcích.

Jednoduše ručně

Co předcházelo značce Yrnche a šití psaníček?

Začalo to v prvním ročníku na vysoké škole, studovala jsem Průmyslový design na ČVUT. Hledala jsem užitečnou a nositelnou kabelku pro sebe, zjistila jsem, že ty, které byly dostupné v obchodech, se mi jednoduše nelíbí. Taky jsem ještě neměla takový přehled a jako student neměla dost peněz na designérské kousky.

Koupila jsem si kus kůže, na internetu si našla videonávod jak se šije z kůže a za dva dny jsem měla psaníčko, bez kterého jsem nevycházela z domu. Nějak si to řemeslo našlo cestu ke mně samo. Můj primární záměr byl vytvořit jednoduchou kabelku, bez cinkrlátek a ozdůbek okolo, což v tu chvíli hledalo víc lidí. 

Začala jsem vyrábět i další, pár kusů pro své kamarády a jejich známé, a díky Debut Gallery, kde jsem pracovala jako kurátor a manažer, také pár pro veřejnost. Ale potom jsem na to zanevřela.

Hlavní charakteristikou značky Yrnche je dokonalý minimalismus. Zdroj: YrncheHlavní charakteristikou značky Yrnche je dokonalý minimalismus. Zdroj: Yrnche

Sama za sebe

Kvůli čemu?

Zjistila jsem, že to řemeslo je náročné. Bez strojů a speciálních nástrojů se člověk jednoduše neobejde. S prací a školou zároveň jsem na to prostě neměla dostatek času. Pak mi ale došlo, že hrozně toužím pracovat rukama, tak jsem se začala zajímat, kde se řemeslo můžu naučit. Své vlastní know-how si ale každý střeží, nechce ho předat nikomu dalšímu bez toho, aniž by nepracoval pod jeho značkou.

Ale já jsem chtěla pracovat sama za sebe. Nakonec se mě ujala Lucie Kratěnová z Leather Utilities. Ona si mě vzala pod křídlo, na stáž. A tak jsem se naučila jak pracovat s kůží, jak z ní tvořit, na co si dávat pozor. Jsem jí za to hodně vděčná, ona může za to, že jsem se někam posunula. Že vznikla značka Yrnche.

Všechny výrobky Yrnche je možné také personalizovat. Zdroj: YrncheVšechny výrobky Yrnche je možné také personalizovat. Zdroj: Yrnche

Kultovní inspirace

Máte své oblíbené značky, které Vás inspirují?

Nemám konkrétní vzor, ale miluju Hermés, Chanel a jejich kulturu celkově. Ze současných značek vyrábějící kabelky se mi líbí německá firma PB0110 s rodinnou tradicí nebo Building Block z Californie. Tyto značky jsou pro mě hnacím motorem a důkazem, že se dá vést značka úspěšně i bez velkého brandu.

A jak jste se dostala do studia Luv-1?

Zpočátku jsem šila doma. Po chvíli mi ale došlo, že tohle řemeslo nejde dělat v bytě. Na některé úkony potřebujete hodně prostoru, také prostor na vysoký stůl, stroje. A to v našem bytě 1+1 nešlo. Tak jsem hledala prostor. Letná, kde bydlíme, tehdy stoupla na popularitě, a tak bylo těžké sehnat vhodné místo. Spojila jsem se proto s návrhářkou etické módy Annou Vácovou, která tehdy už měla se svou značkou AV pár kolekcí za sebou.

Pavlína práci s kůží miluje. Zdroj: Anželika RybakPavlína práci s kůží miluje. Zdroj: Anželika Rybak

Po roce hledání jsme našly skvělý prostor, který byl ale pro nás dvě příliš velký. Přesto jsme se pustily do kompletní rekonstrukce na vlastní náklady, která trvala 7 měsíců. Dnes prostor Luv-1 funguje jako tři subjekty. Jedna místnost je co-workingovým prostorem pro designéry a architekty, pak je tady naše dílna, a poslední místnost slouží jako showroom a obchod našich věcí a věcí přizvaných tvůrců. Máme tady například šperky Chaos Lab, serigrafie od Taji Spasskové, nebo poslední koberec ze spolupráce Lenky VackovéKlatexem.

Psaníčko s certifikátem

Když se vrátíme k Vašim kabelkám, z čeho je vyrábíte?

Především nedám dopustit na materiál. Šiju výhradně z kůže s certifikátem Pelle al vegetale, který je zárukou toho, že je činěna přírodně, bez chemikálií, a že je sekundárním produktem masného průmyslu. Tyto dvě věci jsou pro mě velmi důležité. Aby se zvířata nezabíjela jenom pro kůži a aby dopad na životní prostředí při výrobě byl minimální.

Některé společnosti vytváří poptávku po kůžích bez známek štípanců nebo jizev, což vede k strašnému chovu zvířat. A to nechci podporovat. Proto používám kůži s certifikátem. Díky němu vím, že je vhodná také ke kontaktu s lidskou kůži. Běžné kůže v obchodních řetězcích jsou činěny chemickými složkami, hlavně chromem, který se pak nošením dostává do těla a způsobuje různé alergie. To hodně lidí vůbec neví, a proto se o tom snažím šířit povědomí, což dělá stále víc designérů.

Celá první kolekce je šita ručně. Zdroj: Anželika RybakCelá první kolekce je šita ručně. Zdroj: Anželika Rybak

Zvažovala jste někdy šití z veganské kůže?

Kůže pro své vlastnosti zatím nemá konkurenci a myslím, že to tak na dlouho zůstane. Nejčastěji je nahrazována koženkami, ty jsou ale z hlediska výrobního procesu a také svým složením velmi neekologické. Je to textilie zatřená spoustou chemikálií. A jejich životnost je velmi krátká. Ostatní materiály, které by kůži měly nahradit, s ní nemají zatím nic moc společného.

Dokud bude lidstvo existovat, bude jíst také maso a ta kůže tu bude. Máme ji nevyužívat? Je to stálý a dobře tvárný materiál a když se o ni dobře staráte, vydrží věčnost. Tedy ne, neuvažovala, já naopak kůži vnímám jako velmi ekologický materiál.

Z matky na dceru

Jak si představujete svou ideální zákaznici?

Já si především přeju, aby sdílela empatii k poctivě vyráběným věcem. Aby si vážila, že ta kabelka vydrží, že může využít doživotní záruku na poškozený šev, může jí předávat dál, a neskončí někde v koši. Nemusí to být žena vysoce postavená, nebo módní ikona. Mé kabelky si kupují jak mladé dívky, tak i paní "v letech". A za to jsem ráda. Zákazníci stále častěji nakupují mimo velké řetězce a oslovují designéry. Mám velkou radost, že se tomu tak děje.

Jediný výrobek, který Pavlína aktuálně prodává, je psaníčko #0101. Zdroj: YrncheJediný výrobek, který Pavlína aktuálně prodává, je psaníčko #0101. Zdroj: Yrnche

Poprvé na Designbloku

Slyšela jsem, že právě pracujete na své první kolekci.

Ano. Teď vzoruju a modeluju poslední kousky. Představím je na konci října na Designbloku. Součástí kolekce budou peněženky a menší doplňky, psaníčko a větší tote bag, tři velikostní linie. Stánek bude pod hlavičkou Luv-1. Aktuálně dostupné je jenom psaníčko #0101, vše ostatní je ještě ve fázi testování. Taška je jako pár bot. Až nošením zjistíte nedostatky, které vás při navrhování nenapadnou.

Když o kůži dobře pečujete, vydrží věčnost. Zdroj: YrncheKdyž o kůži dobře pečujete, vydrží věčnost. Zdroj: Yrnche

Produkty s budoucností

Co spojuje Vaše kabelky s ostatními produkty v showroomu Luv-1?

Udržitelnost. A vše, co se rozhodneme vystavovat u nás, musí ladit s naší filosofií, tedy být zodpovědně vyrobeno. Musí to mít přesah, nějakou budoucnost. Máme rády věci, které slouží dlouho, nepodléhají příliš trendům a můžete je předávat z generace na generaci.

Pavlína své tašky pečlivě testuje a vylepšuje. Zdroj: YrnchePavlína své tašky pečlivě testuje a vylepšuje. Zdroj: Yrnche

Návrat zpátky

Platí to i ve Vašem soukromém životě? Udržitelnost a ekologie se stávají trendovou záležitostí.

Určitě. Já to ale nevnímám jako trend, spíše vracení se zpátky tam, kde to dřív fungovalo. Rodiče si nosili mléko ve skle a nikdo si nestěžoval, že je to těžké. Vše je o pohodlí. Neříkám, že dodržuji všechny zásady ekologického bytí, ale snažím se.

Když se vrátím zpátky k módě, myslím si, že značky, které produkují miliony kusů oblečení denně nemůžou tvrdit, že se zajímají o ekologii. Mě se nejvíc dotýká právě to oblečení. Mediální masáž nám nutí, co vše musíme nezbytně mít. Nevím, co se musí stát, abychom si uvědomili, že tolik věcí jednoduše nepotřebujeme.

Související

Textile Mountain otevírá prodejnu nevyužitých textilií a galanterie
 

Textile Mountain otevírá prodejnu nevyužitých textilií a galanterie

Slavnostní otevření
21. 3. 2019, 18:30 - 22:00

 Látka do interiéru může být z kůže okouna i s vůní eukalyptu
Interiér a architektura

Látka do interiéru může být z kůže okouna i s vůní eukalyptu

Marína Ungerová (Material Times) - 11. 11. 2015

 Kamila Boudová: Do čeho se oblékat ve světě rychlé módy, kterému vládnou nadnárodní giganti?
Móda a šperk

Kamila Boudová: Do čeho se oblékat ve světě rychlé módy, kterému vládnou nadnárodní giganti?

Kamila Boudová (Material Times) - 2. 11. 2015

ujep 2024
zuz banner