Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Kveetkomat je v provozu přibližně od dubna do října, v závislosti na počasí. | Zdroj: Kveetko Kveetkomat je v provozu přibližně od dubna do října, v závislosti na počasí. | Zdroj: Kveetko

V malých vesnicích vznikají samoobslužné prodeje květin. Mým snem bylo dokázat, že lidé jsou hodní a milí, říká zakladatelka Kveetkomatu

Na jižní Moravě najdete v šatních skříních místo šatů květiny. V Němčičkách vznikl před dvěma lety první Kveetkomat, jehož filosofie je postavena na důvěře a poctivosti. Dnes je inspirací pro mnoho dalších samoobslužných stánků po celé České republice.

Málokdo by řekl, že nápad postavit Kveetkomat vznikl na Havaji. V únoru 2019 Slávka Horáček a její manžel cestovali měsíc po ostrovech. Na každém rohu viděli malé samoobslužné stánky, ať už s ovocem, zeleninou, výrobky či květinami. „Měla jsem přesnou představu, jak bude fungovat, a tak je to dodnes. Jen myšlenka dát květiny do staré šatní skříně napadla mého kamaráda, který celý Kveetkomat pro mě připravil,“ popisuje Slávka Horáček.

Místo šatů květiny

Slávka hned od začátku věděla, jak má stánek vypadat. Uvnitř měly být zapuštěné kýble, musel mít střechu, aby na květiny nesvítilo slunce, taky měla představu o tom, jak bude vypadat kasička atd. Jejího kamaráda napadlo, že Kveetkomat vytvoří ze starých interiérových skříní, ve kterých nenajdete šaty, ale vonící kytice. 

Zavírání dveří skříně je praktické a vytváří hezký efekt. | Zdroj: KveetkoZavírání dveří skříně je praktické a vytváří hezký efekt. | Zdroj: Kveetko

Slávčin kamarád Jiří Stávek skříním vyrobil i speciální podstavec, aby je vítr nevyvrátil. Také mají upravenou střechu proti zatékání a jsou ošetřeny nátěry, aby zvládly i nepříznivé počasí. 

„Pojal zadání Kveetkomatu jako takový svůj podprojekt. Za což jsem moc ráda. Má kamarádka Míša Viktorinová mi nakreslila logo a všechny návrhy, příjezdové tabule, horní i vnitřní desky Kveetkomatu, za což jsem vděčná,“ zmiňuje se zakladatelka Kveetkomatů o začátcích výroby stánků. 

Ke Kveetkomatům vás dovedou typické bíločerné cedule. | Zdroj: KveetkoKe Kveetkomatům vás dovedou typické bíločerné cedule. | Zdroj: Kveetko

První stánek v Němčičkách

A tak před dvěma lety vznikl první stánek v obci Němčičky, kde má Kveetko i své políčko. Stojí hned na kraji obce, u hřbitova. Kveetkomat začal být atraktivní nejen pro místní obyvatele, ale i lidé z okolí si začali za těmito stánky dělat výlety, které byly odměněny vonící kyticí nebo sazenicemi. „Lidé třeba i ze Znojma si letos na jaře jezdili pro sazenice, jak si kvůli covidu zušlechťovali zahrádky,“ dodává. 

Dnes si můžete objednat květiny i na eshop.kveetko.cz a vyzvednout v Němčičkách. | Zdroj: KveetkoDnes si můžete objednat květiny i na eshop.kveetko.cz a vyzvednout v Němčičkách. | Zdroj: Kveetko

I když dnes žije Slávka obklopena květinami a každý den tráví na políčku, tak málokdo ví, že vystudovala ekonomický obor a za prací se odstěhovala do Prahy. Tam pracovala v korporátní společnosti, ale s odstupem času se s partnerem rozhodli vrátit na venkov a po deseti letech farmaření a zkušenostech ze zahraničí se definitivně rozhodla začít „kveetkovat“, jak říká.

Návrat zapomenuté krásy květin našich babiček

Kveetkomaty momentálně najdete v Boleradicích, na Kašnici a v Němčičkách u Hustopečí. A další samoobslužné stánky po vzoru Kveetkomatu vznikají po celé České i Slovenské republice.

Kytice jsou vázány ze sezónních materiálů, které právě rostou a kvetou. | Zdroj: KveetkoKytice jsou vázány ze sezónních materiálů, které právě rostou a kvetou. | Zdroj: Kveetko

„O to mi šlo především, rozšířit svoji představu mezi co největší počet lidí, aby se všichni lokální farmáři nebáli postavit takovéto stánky a zároveň se lidé naučili do nich chodit kupovat květiny,“ říká.

Stánek je samoobslužný, stačí si pouze vybrat kytici a zaplatit hotovostí do kasičky nebo převodem na účet prostřednictvím QR kódu. Obecně Kveetko pěstuje květiny našich babiček a snaží se jim navrátit jejich zapomenutou krásu a obdiv. Slávka si všímá toho, jak čím dál více mizí barevné předzahrádky a nahrazují je betonové, s kamínky a jehličnany.

„Nechtěli bychom, aby se z Kveetkomatu stal velký byznys, ale aby lidé dělali všechno s dobrým úmyslem.“ | Zdroj: Kveetko„Nechtěli bychom, aby se z Kveetkomatu stal velký byznys, ale aby lidé dělali všechno s dobrým úmyslem.“ | Zdroj: Kveetko

Mým snem bylo dokázat, že lidé jsou hodní a milí k sobě vzájemně. Mojí lokálně vypěstovanou kytičkou bez zbytečné dopravy a použití chemických prostředků udělají radost sobě, obdarovanému a i mně. Moje přání je, aby takovýchto samoobslužných květinových stánků rozličných názvů z různých políček a farem bylo po celé ČR a SK tolik, aby lidé měli květiny nablízku a byl pro ně tento způsob prodeje úplně normální,“ pokračuje. 

„Naše květiny nelétají“ 

Všechny květiny jsou pěstovány bez chemických postřiků, které by zatěžovaly naše životní prostředí. Také mohou zejména floristům způsobovat různé alergické reakce. Pojem „naše květiny nelétají“ je používán právě ve spojitosti s tím, že se díky pěstování bez chemických postřiků zbytečně netvoří CO2.

Používají pouze přírodní hnojení či meziplodiny, aby půdě přidali tak potřebné živiny a zároveň přilákali včely nebo čmeláky. | Zdroj: KveetkoPoužívají pouze přírodní hnojení či meziplodiny, aby půdě přidali tak potřebné živiny a zároveň přilákali včely nebo čmeláky. | Zdroj: Kveetko

Já ustřihnu kytku, dám ji do Kveetkomatu a třeba za hodinu, za dvě si ji zákazník koupí. Nemají na sobě žádnou chemii. Ty kytky voní. To je velká věc. Když jste v květinářství, kde mají svazky ošetřených květin, tak ony nevoní. Říkám jim, že jsou tzv. mrtvé. Ta konzervace není přirozená, je to vždycky nějaká chemická látka, floristům se s těmito květy špatně pracuje, mají z této práce různé kožní problémy na rukou.“ vysvětluje.         

Políčko Kveetka má 3000 metrů čtverečních. O květiny se stará Slávka sama. O závlahu a technické věci kolem částečně její muž s jejich kamarádem. | Zdroj: KveetkoPolíčko Kveetka má 3000 metrů čtverečních. O květiny se stará Slávka sama. O závlahu a technické věci kolem částečně její muž s jejich kamarádem. | Zdroj: Kveetko

Květiny po celém Česku

Kolem nás se začala příroda zahalovat do podzimních barev a také políčko v Němčičkách se pomalu chystá spát. Pokud chcete stihnout navštívit jeden z Kveetkomatů, máte možnost do konce října.

Kveetko nabízí i možnost květinového předplatného, díky kterému vám doručí čerstvé lokální květiny přímo před váš dům. | Zdroj: KveetkoKveetko nabízí i možnost květinového předplatného, díky kterému vám doručí čerstvé lokální květiny přímo před váš dům. | Zdroj: Kveetko

Zároveň Kveetko stojí za novým inspirativním projektem, jenž spojuje květinové samoobslužné stánky po celé České republice. A vy si budete moct snadno vyhledat ten, který je vám nejblíže, a můžete udělat radost jak sobě, tak i někomu blízkému, a hlavně farmářům a floristům, kteří do nich vkládají kus sebe.

Další články