V Brně se navrhují hotely pro včely, které mají světový ohlas. Seznamte se s projektem Dílna Hammer

Viděli jste někdy hmyzí hotel? Ne? Pokud si ho ani nedovedete představit, věřte, že existuje a ještě k tomu vypadá krásně. Zásluhu na tom má dvojice z Brna, která pod značkou Dílna Hammer navrhuje také ptačí budky nebo krmítka, které mají celosvětový ohlas.

Můžete prosím svoji firmu představit?

Bolek: Jsme malá brněnská dílna specializující se od roku 2012 na navrhování, testování, výrobu a prodej výrobků, které oživují zahrady ale i balkony či terasy. Zaměřujeme se na primárně na hmyzí hotely, čmelíny, ptačí budky a krmítka, které prodáváme do celého světa.

Mara: Že zrovna tak citlivá duše, jako je Bolek, popíše naši Dílnu takhle rigidně... jsme přece výrobci radosti pro lidi, co mají rádi přírodu!

Hmyzí hotel. Zdroj. Dílna HammerHmyzí hotel. Zdroj. Dílna Hammer

Můžete představit i sami sebe?

Bolek: Jsem Bolek, narodil jsem se v Brně, v srpnu, v roce nalezení Titaniku na dně Atlantiku a prvního představení Windows. Jsem dřevopracovník - studoval jsem na to celých 8 školních roků. Dřevo sázím, kácím, řežu, brousím, vrtám, voskuju, leštím, vyrábím z něj nové věci... a ty staré zase restauruji! Permanentně, od roku 2001.

Mara: Tak já to zkusím opět trochu poetičtěji. Bolek je duše všeho a já to tak nějak zasazuji do míst, kde se setkává poptávka s nabídkou. Pracuji jako specialista online marketingu a Dílna je taková moje kovářova kobyla, byť už se nám podařilo z té „kobyly“ udělat ve svém poli působnosti leadera. Mým úkolem je Bolkovy produkty dostat právě k těm lidem, kterým to udělá radost a zároveň přitom udržet podmínky pro radost z výroby i na naší straně.

Majitelé a zakladatelé značky. Zdroj. Dílna HammerMajitelé a zakladatelé značky. Zdroj. Dílna Hammer

Co jsou hmyzí hotely a k čemu slouží?

Bolek: Hmyzí hotel je skrýš pro prospěšný samotářský hmyz. Zejména jej osídlují včely samotářky (různé čalounice, pískorypky, zednice či drvodělky) a zlatěnky, které jsou důležitými opylovači květin a ovocných dřevin. Při pozorování jsou zcela neškodné, neboť nemají žihadlo. Jsou to nenároční “domácí” mazlíčkové:-)

Mara: Ty už fakt mluvíš jak já v práci. Máš říct, že hmyzí hotely slouží k oživení sterilních zahrad, a všech těch vnitrobloků, balkonů a záhonů vysypaných štěrkem. A svým designem způsobují krom toho i fakt, že lidi nemusí čekat na jaro, aby jejich zahrada byla barevná.

Dvojice navrhuje také atypické včelíny. Zdroj. Dílna HammerDvojice navrhuje také atypické včelíny. Zdroj. Dílna Hammer

Máte nějaké další produkty? Jaké?

Bolek: Nabízíme i čmelíny, úkryty pro motýly, ptačí budky a krmítka. Všechny produkty máme i jako stavebnice. Každý výrobek je možné dárkově zabalit či na něj nechat laserem vypálit text či obrázek a udělat tak z výrobku nezapomenutelný dárek. V neposlední řadě, protože jsme přímo výrobci všeho co vidíte na našich stránkách, se věnujeme i zakázkové výrobě (pro školy, zahradní architekty, ekologická sdružení, ...)

Mara: Ty bys mohl mluvit v teleshopnigu. Bolek dělá spoustu čarokrásných věcí, u kterých si asi ani jejich hodnotu neuvědomuje, byť jen o tom dřevu, jeho kresbě, krásných vadách atd. dokáže mluvit opravdu dlouho. Dostal jsem od něj třeba nádherné kuchyňské prkénko z olivovníku a v současnosti má na dílně slušnou zásobu stojanů na psací potřeby z ovocných stromů.

Ptačí budky z dílny Hammer. Zdroj. Dílna HammerPtačí budky z dílny Hammer. Zdroj. Dílna Hammer

Jak jste přišel na nápad s hmyzím hotelem?

Bolek: Snažil jsem se skloubit dvě myšlenky. Vyrobit něco do zahrady, kde tak rád odpočívám a zároveň vyrobit něco, co by se vešlo do krabice od bot, protože jsem věděl, že v dlouhodobém horizontu chci posílat i do zahraničí a potřebuji něco, co nebude problém odeslat na druhý konec světa.

Mara: Co kecáš? To jsi mohl rovnou začít vyrábět podtácky na pivo.

Bolek: Já tím myslel, že ten restaurovaný nábytek, u kterého jsem začínal, se tak nějak těžko posílá po světě.

Netradiční včelíny mají tvar šestiúhelníku. Zdroj. Dílna HammerNetradiční včelíny mají tvar šestiúhelníku. Zdroj. Dílna Hammer

Proč vypadají tak jak vypadají a kde berete inspiraci?

Bolek: Každého jistě napadne designová spojitost hexagonu s včelí pláství. I mě se ta myšlenka líbila. Co mě ale tvaru hexagonu přijde nejgeniálnější je jeho modularita. Spousta zákazníků si nechává vyrobit tvar na přání, různě kombinují barvy, tvary a výplně a vlastně se tak sami podílejí na konečném vzhledu, to mě přijde super – nevyrábím pořád jedno a to stejné.

Pohled do výroby včelínů. Zdroj. Dílna HammerPohled do výroby včelínů. Zdroj. Dílna Hammer

Jaký největší hmyzí hotel jste kdy vyrobili?

Bolek: Hodně velké hmyzí hotely si nechávají vyrábět školy jako výukový předmět do zahrad a movitější klientela v USA, která neřeší, že poštovné stojí, co samotný výrobek.

Mara: Pode mnou jednou praskla fakt velká suchá větev, čímž jsem vyrobil skvělý hmyzí hotel úplně zadarmo.

Bolek: ...

Mara: Jasně. Žádnej design, koncepčnost...to byl takový vtip.

Dílna Hammer a její sortiment pro hmyz. Zdroj. Dílna HammerDílna Hammer a její sortiment pro hmyz. Zdroj. Dílna Hammer

Píšete, že nejste ekohipíci, přesto je vaše práce plnohodně ekologicky šetrným výrobkem. Jaká je Vaše filosofie?

Bolek: Dnes je strašně trendy se bavit o ekologii, recyklaci a pořád na něco poukazovat a poučovat. My na nic neukazujeme, prostě pracujeme tak, abychom se za to nemuseli stydět, abychom minimalizovali naši ekologickou stopu a vyráběli odpovědně k budoucím generacím. Prostě když vám náš výrobek přestane sloužit, ta ho spalte nebo zakopejte na zahradě, jak by řekl Dušek: Pačamama, matka země, se o něj postará.

Mara: No já se stydět musím, poněvadž letos nejedu ani sázet stromky, k čemuž jsme se zavázali.

Jaká je informovanost české společnosti o hmyzích domech? Je tomu jinak v zahraničí?

Bolek: Lidi jsou velmi zvídaví a určitě jsou každý rok lépe informovaní, jak u nás, tak i ve světě, což je super. Češi jsou možná trochu informovanější než lidé v zahraničí, asi je to dáno kulturou zahrádkaření a oblibou trávení času na dvorku, zahradě či balkonu.

Hmyzí hotel v přírodě. Zdroj Dílna HammerHmyzí hotel v přírodě. Zdroj Dílna Hammer

Angažujete se v osvětě a rozšíření do povědomí veřejnosti? Jak?

Bolek: Ano, kromě samotné výroby se snažíme i šířit osvětu (na našem webu je spousta návodů, informací z praxe, ukázek realizací, ke každé objednávce přikládáme naše informační brožury). Pořádáme také kurzy výroby hmyzího hotelu, spolupracujeme se školami, neziskovkami,  je toho hodně, nezastavíme se.

Majitelé také radí jak si vyrobit hmyzí hotel sám. Zdroj Dílna HammerMajitelé také radí jak si vyrobit hmyzí hotel sám. Zdroj Dílna Hammer

Máte odbyt i v zahraničí?

Bolek: Naše anglické stránky jsme spustili před rokem. Neříkám, že je to terno, ale objednávky chodí z celého světa a zatím analyzujeme, na které trhy se zaměřit. O český design je ve světě zájem, takže se toho nebojíme. Zatím pravidelně posíláme do USA a Kanady, pak EU a sem tam se najde i kus exotiky jako Egypt, Japonsko, Brazílie nebo Austrálie, to nás vždycky potěší!

Mara: Zahraničí opravdu není žádné terno, ale taky to nijak netlačíme. Myslím, že je moc dobře, že se rozvíjíme postupně a stíháme tak docela příjemně a bez větších problémů sladit pracovní kapacity s růstem poptávky.

Hmyzí hotely najdou uplatnění všude. Zdroj Dílna HammerHmyzí hotely najdou uplatnění všude. Zdroj Dílna Hammer

Máte v plánu se rozšiřovat? Kam?

Bolek: Moc velcí být nechceme, člověk by neměl být nenasyta. Chceme se specializovat na to co vyrábíme, vylepšovat výrobu a soustředit se na zakázkovou výrobu, prostě na to, co od nás zákazníci očekávají a co využívají.

Mara: No Bolek se asi brání myšlence, že se vrhneme na Rakousko a možná i Německo, kde víme, že je relativně snadno dosažitelná poptávka. Ale zatím je to ve hvězdách, konkrétní kroky jsme pro to ještě neudělali.

Hexagon je hlavním tvarem designérů. Zdroj. Dílna HammerHexagon je hlavním tvarem designérů. Zdroj. Dílna Hammer

Je něco, co byste rádi vzkázali čtenářům CzechDesignu?

Bolek: Maro, nevím, co vzkázat. Hele, nebude v tom cítit nějaké vychloubání nebo že nám to jako nějak moc funguje?

Mara: No to doufám, že ne, ale pro jistotu teda vzkažme čtenářům něco, co to uvrhne do pravého světla, pokud máš obavy, že by tuhle řeholi někdo záviděl. Prostě to občas není ani zdaleka tak veselé, jak se ten náš svět na webu a sociálních sítích tváří. Pro mě je to „bokovka“ při práci, byť je to i pro mě srdcová záležitost, ale Bolek tráví v dílně každý den, někdy i víkendy a vaši čtenáři si asi umí představit jaký nepoměr někdy nastává mezi tou hodnotou, kterou Bolek do výroby vkládá a jakou za to dostává. S tím jsme bojovali nejvíc na začátku, teď už to jakž takž funguje. Přece jen naše výrobky naplňují očekávání dvojího druhu: emotivní a pragmatické, a to bohužel i v podobě substitutů, kdy krmítko by chtěl každý chatař, ale jeho očekávání emotivní dokonale nasytí přírodní krmítko z kůry a očekávání pragmatické zase nasytí to samé krmítko faktem, že je zadarmo.

Ideální přístřešek pro hmyz. Zdroj Dílna HammerIdeální přístřešek pro hmyz. Zdroj Dílna Hammer

Související

Zahrada není jen okrasa: 5 povedených realizací pod širým nebem
Design služeb

Zahrada není jen okrasa: 5 povedených realizací pod širým nebem

Kateřina Dusová - 19. 2. 2018

Aplikace pro venkovní nábytek IKEA - “Pře(d)stavte si svoji zahradu”
 

Aplikace pro venkovní nábytek IKEA - “Pře(d)stavte si svoji zahradu”

Tisková zpráva - 29. 4. 2013

ujep 2024
zuz banner