V boji proti podvodníkům. Český výrobce vířivek USSPA vyhrál soud s dovozci čínských kopií

Vířivka USSPA na terase domu. | Zdroj: usspa.cz Vířivka USSPA na terase domu. | Zdroj: usspa.cz

Autorskému právu se v CZECHDESIGN magazínu pečlivě věnujeme, ať už to jsou pravidelné příspěvky advokátky Lucie Kiankové nebo jeden z posledních rozhovorů s advokátkami Liběnou Šrámkovou a Magdalenou Grznárovou, ve kterém jsme rozebírali i hodnotu duševního vlastnictví. Dnes vám představíme příběh se šťastným koncem. I když je plagiátorství v designu bohužel běžnou praxí, boj s ním není zbytečný. O tom se přesvědčila česká společnost USSPA, přední evropský výrobce originálních spa, která vyhrála důležitý spor vůči dovozci čínských kopií svých vlajkových produktů, a zamezila tak dovážení kopírujících výrobků na místní trh.

Vířivky s jedinečným designem

Rodinná společnost USSPA je držitelem několika patentů, prestižních světových ocenění za design včetně Red Dot a Good Design Award, certifikátu kvality Czech Made a mnoha dalších. Mezi její ucelený sortiment vířivek patří privátní spa, termální bazény swim spa a profesionální vířivky pro komerční použití. Vše se rodí v továrně v Dolní Dobrouči – od návrhu přes design až po výrobu. Výjimkou v Evropě jsou také s ohledem na fakt, že si sami vyrábí vlastní formy a mají své vývojové oddělení včetně in-house designérů. Cesta na výslunní byla ale trnitá. Firma s pětadvacetiletou tradicí se potýkala s problémy kopírování svých autorských produktů čínskými výrobci. 

Vířivka USSPA na terase domu. | Zdroj: usspa.czVířivka USSPA na terase domu. | Zdroj: usspa.cz

Snové začátky

Po třech letech intenzivního vývoje představila v roce 2015 společnost USSPA novou revoluční generaci privátních vířivek, jejichž design vytvořil MgA. Filip Streit ze studia Divan Design a interní designér společnosti ak. soch. Petr Slanina. Následující rok byla nová řada oficiálně představena na největší oborové výstavě ve francouzském Lyonu a postupně uvedena na zahraniční trhy. Nová řada díky svému designu, technickým inovacím a souvisejícím aktivitám, spojeným s uvedením na trh, společnost katapultovala z krize, se kterou se potýkala od roku 2008. 

Showroom USSPA v Praze. | Zdroj:  usspa.czShowroom USSPA v Praze. | Zdroj: usspa.cz

V roce 2017 se společnost rozhodla ochránit základní rysy a nosné znaky nového designu vířivek, které tvořily specifické tvarosloví designu řady privat spa. Výsledkem byly mimo jiné 4 průmyslové vzory chránící tvar horního lemu, tvar madel, tvar a zakomponování ovládacích prvků a tvar předsazených opěradel sedáků a lehátek (průmyslové vzory společenství). 

Showroom USSPA najdete také v Brně, Ostravě a přímo v továrně v Dolní Dobrouči. | Zdroj: homeincube.czShowroom USSPA najdete také v Brně, Ostravě a přímo v továrně v Dolní Dobrouči. | Zdroj: homeincube.cz

Autory showroomu v Ostravě jsou Roman Vrtiška a Vladimír Žák. | Zdroj: homeincube.czAutory showroomu v Ostravě jsou Roman Vrtiška a Vladimír Žák. | Zdroj: homeincube.cz

Čínské kopie

„Na jaře 2017 se k nám dostaly fotografie rozpracovaných forem vířivek výrobce z Číny, založených jednoznačně na našem designu. V listopadu 2018 už tento výrobce (Infinity Spa & Wellness CO., LTD) vystavoval v Lyonu tři modely své nové řady jasně kopírující náš design, dokonce na stejném vnitřním půdorysu. Na jaře 2019 jsme narazili na prodejce těchto kopií v ČR, na Slovensku a v dalších evropských zemích,“ vypráví majitelka Kateřina Kadlecová. 

 Rozměr vířivky Persea umožňuje tento model instalovat téměř v jakémkoliv prostoru. | Zdroj: usspa.cz Rozměr vířivky Persea umožňuje tento model instalovat téměř v jakémkoliv prostoru. | Zdroj: usspa.cz

Společnost USSPA nejprve na porušování svých práv upozorňovala dovozce skrze svého patentového zástupce a vyzývali je ke stažení kopií z trhu. Vzhledem k jejich přístupu se nakonec spojili se svým právníkem Mgr. Bořivojem Líbalem a postupovali pak právní cestou. „V první řadě nám ale šlo o to prokázat platnost a uplatnitelnost základních morálních hodnot a přispět tak ke kultivaci trhu obecně. Krást se prostě nemá! Věříme, že každý subjekt má možnost se prosadit, ale nesmí to být parazitováním na tom, kdo si už svou cestu nesnadno prošlapal,“ vysvětluje Kateřina Kadlecová, ředitelka USSPA.

Má to smysl!

Soud, který trval více než rok, měl za jednoznačně prokázané nejen to, že dovozce skladoval, propagoval a nabízel k prodeji napodobeniny výrobků USSPA, ale i to, že se vůči USSPA dopustil nekalosoutěžního jednání. Rozhodnutí soudu je mimořádnou událostí v oblasti ochrany průmyslových práv a hlavně dalším krokem v dlouhodobém snažení tradičního českého výrobce vířivek o kultivaci poměrů v oboru spa a na trhu obecně.

Bořivoj Líbal, spoluřídící partner mezinárodní advokátní kanceláře Noerr, říká: „Od samého počátku jsme se snažili dohodnout smírně, a to na naléhání a při vynaložení nemalých nákladů našeho klienta, dokonce po dobu několika měsíců. Vzhledem k tomu, že dovozce a distributor napodobenin klientových vířivek nehodlal přistoupit na, pro klienta, principiální uznaní toho, že se dopustil porušení práv k průmyslovému vlastnictví klienta, byli jsme nuceni setrvat na naší žalobě. Díky rozsudku máme teď postaveno na jisto, že společnost, která nechtěla uznat porušování práv z duševního vlastnictví, se dopouštěla nekalosoutěžního jednání, a je tak povinna se zdržet dovozu, nabízení, propagace, prodeje a skladování příslušných výrobků porušujících práva průmyslového vlastnictví.

Za firmou USSPA stojí Kateřina Kadlecová spolu s manželem Janem Kadlecem. | usspa.czZa firmou USSPA stojí Kateřina Kadlecová spolu s manželem Janem Kadlecem. | usspa.cz

Tento rozsudek prokázal, že ochrana průmyslových vzorů, která stojí nemalé finanční prostředky, má smysl a klient se na ni může při identifikaci jiných narušitelů spolehnout.

Související

Lidé si neuvědomují hodnotu duševního vlastnictví, které je potřeba chránit, říká dvojice právniček, které se rozhodly bránit český design
Ostatní

Lidé si neuvědomují hodnotu duševního vlastnictví, které je potřeba chránit, říká dvojice právniček, které se rozhodly bránit český design

Tereza Urban - 4. 9. 2020 - 13 min.

Advokátka radí designérům. Jak na autorský šperk
Móda a šperk

Advokátka radí designérům. Jak na autorský šperk

Lucie Brostíková - 6. 3. 2019 - 6 min.

Design a autorské právo
 

Design a autorské právo

Design Cabinet CZ - 10. 11. 2008 - 1 min.

Autorské právo a práva související s právem autorským
 

Autorské právo a práva související s právem autorským

Lenka Horáčková - 25. 6. 2003 - 20 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024