V bludišti jménem Designblok. Co letos nadchlo a co zklamalo redakci Czechdesignu?

Designérie | Foto: Tomáš Hercog Designérie | Foto: Tomáš Hercog

Patříte do týmu, který se rád ztrácí, nebo oceníte přehlednou navigaci? Letošní Designblok rozdělil v této otázce nejen naši redakci. Někdo se ve spletitých chodbách rád toulal, ostatní by zase ocenili, kdyby bylo jasné, kde co najdou. A jaké další plusy a mínusy naše redaktorky našly na třiadvacátém Designbloku?

Veronika Pařízková 

Šéfredaktorka magazínu Czechdesign

Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Czechdesign | Foto: Michal HančovskýVeronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Czechdesign | Foto: Michal Hančovský

Plusy a mínusy Designbloku ve zkratce? Čerstvá designérská krev a chatrný navigační systém. Letos bylo nových jmen, která mě zasáhla, relativně dost. Tři, která se trefila přímo do černého, jsou dvojice Honzová a Costantino, Dick Wolf a značka Fleysen. Poslední z jmenovaných představila velmi jednoduchý, ale přesto efektní kovový nábytek. Policové systémy, svítidla, ale především úložné skříňky by se skvěle vyjímaly v nejedné kanceláři nebo šatně, kde by jí dodaly lesku a osobitosti. A tu si zaslouží nejen naše domovy, ale stále trochu strádající pracovní prostředí. Dodat interiéru jemnost a hebkost pak rozhodně dokážou nové vázy od designérek Anety Honzové a Natálie Constantino. Jsou totiž neuvěřitelně měkké na dotek. Jak je to možné? Návrhářky použily, pro doplňky netradiční, techniku flockování, na kterou běžně narazíte třeba v automobilovém průmyslu. Ale u váziček? Odvážný nápad, který se vyplatil. A body za barevně efektní instalaci navíc. Na soukromém wish listu mám od října pak šperky od značky Dick Wolf. Prsteny VON rings se z běžné české produkce vymykají na první pohled. Jsou robustní a nepřehlédnutelné. Masa kovu na prstě, kterou chci nosit celý rok.

Dick Wolf, prsteny VON rings | Zdroj: Instagram Dick Wolf Dick Wolf, prsteny VON rings | Zdroj: Instagram Dick Wolf

Petra Boháčová

Petra Boháčová | Foto: Jana BenešováPetra Boháčová | Foto: Jana Benešová

Gabriel Loci má fascinující genius loci. Obdivuji, když se současný design dokáže přizpůsobit staré architektuře a vhodně ji doplňovat i uctívat. Někomu by možná mohly překážet takzvaná hluchá místa mezi instalacemi nebo slepé uličky, já se ale ráda toulám. Za nejautentičtější instalaci považuji tu od firmy Janošík. Dokázala vnést do tmavých prostor přes sklo okna Pitoresk zlatavé ranní slunce zářící skrz luční trávu. Nejvíce odvázaný mi přišel stánek Studia Qubus v rámci našeho stánku Snoubení. Místem, ve kterém bych strávila klidně i pár hodin, byl pak malebný prostor nakladatelství Wo-men. Na UMPRUM jsem se například upřímně pousmála nad rokokobana mísami od Veroniky Velčovské Jirouskové pro značku Křehký.

Instalace firmy Janošík | Zdroj: DesignblokInstalace firmy Janošík | Zdroj: Designblok

Nikol Galé

NIkol Galé | Foto: Michal HančovskýNIkol Galé | Foto: Michal Hančovský

Nejvíce překvapivé na letošním Designbloku bylo to, že na něm nic překvapivého nebylo. Známé značky, známí designéři s líbivými instalacemi, které se rok co rok více či méně opakují. Pár talentovaných studentů, několik spektakulárních prezentací velkých firem, ale co dál? Následky klimatických změn a s nimi spojené extrémní počasí pociťujeme na vlastní kůži a zdá se, že svět designu toto téma, velice urgentní a velice živé, absolutně obchází. Minula jsem nějakou instalaci s tématem udržitelnosti? Obešla jsem snad produkt, který by se důsledně zabýval ekologií? Čest výjimkám, jako je Jana Potiron nebo Maria Nina Václavková, případně jiní. Ano, práce s „ekologickou rétorikou“ je běžná a mnoho značek s ní pracuje, ale kde je skutečná (z)odpovědnost? Design určitě má prostředky a poznání pro to, aby přispěl ke zmírnění, nebo dokonce zvrácení katastrofy, v níž se nacházíme. Zavíráme před tím oči vědomě, anebo jsme příliš líní zapojit design do změny společnosti, do změny smýšlení o světě a místě člověka v něm?

Lilia Gutierrez

Lilia Gutiérrez | Foto: Jakub KnápekLilia Gutiérrez | Foto: Jakub Knápek

Designblok je v základu definován jako přehlídka. Role návštěvníka je od začátku zestručněna do jakéhosi obdivovatele úrody, kterou ten rok sklidila česká designérská smetánka. Naopak, a možná právě proto, považuji za obohacující každou iniciativu, která se rozhodne provést něco mimo rámec toho vzorce „vystavit-novou-věc“. Právě to totiž dělá z Designbloku potencionální oslavu tuzemské designérské komunity. S nadšením vzpomínám na instalaci ecodesignového studia Balance is Motion, které vystavilo vesmír problematiky vytváření věcí, s děsivou komplexitou analýzy životního cyklu v kontextu designu. Tak byl návštěvník donucen opustit pohodlnou škálu přemýšlení líbí-nelíbí.

Instalace Balance is Motion | Zdroj: DesignblokInstalace Balance is Motion | Zdroj: Designblok

Naopak historicky edukační přesah měla instalace Ondřeje Viceny s obrubami designéra Jaroslava Trubače a přisvícením neprávem opomíjené tradice československého brýlového návrhářství. Atmosféře komunitního Designbloku prospěla i přítomnost magazínů, zejména pak Dolce Vita s charitativními Vlajkami štěstí vydraženými pro Paměť národa a navrženými vybranými českými designéry. 

Barbora Formánková

Barbora Formánková | Zdroj: Archiv autorkyBarbora Formánková | Zdroj: Archiv autorky

Pocit sounáležitosti, klidu a harmonie ve mně evokovala kolekce nábytku a drobných interiérových doplňků Zlesart stejnojmenné firmy z Vysočiny. Úchyty a zábradlí ve tvaru útlých větviček a listů, dubové a javorové konferenční stolky organických tvarů dávají svému okolí jasný signál, že vznikly z lásky k domovu, rodině a místu, kde žiji. O tom, že míchání parfémů lze přirovnat ke skládání hudby, není pochyb. Kateřina Šantrochová, hudebnice a skladatelka, která stojí za značkou Scent Roche, je toho důkazem. Její niche parfémy na míru mě nadchly pro svou opulentní dramatickou formu a jiskřivě hřejivý obsah.

Kolekce nábytku a drobných interiérových doplňků Zlesart | Zdroj: DesignblokKolekce nábytku a drobných interiérových doplňků Zlesart | Zdroj: Designblok

Brýlařské studio Optiqa není na Designbloku nováčkem. Na jejich práci mě baví způsob, jakým vdechují minulosti nový život, intenzita růstu i smělé plány, s nimiž jdou vstříc budoucnosti. Závan štěstí mě bohužel minul při chaotickém a bezradném bloudění komplexem Gabriel Loci. Oproti tomu koncepci výstavního domu RENESANCE 21, který v budově UMPRUM představil projekty dle kurátorského výběru, vnímám pro svou ucelenost a srozumitelnost jako zdařilou.

Aneta Pospíšilová

Aneta Pospíšilová | Zdroj: archiv autorkyAneta Pospíšilová | Zdroj: archiv autorky

Designblok byl plný inspirace, emocí a zajímavých lidí, a když se na tento týden podívám zpětně, tak ten nejsilnější zážitek ve mně zanechaly niche parfémy Scent Roche od Kateřiny Šantrochové. Díky nim se člověk během vteřiny přenesl z přeplněných prostor Gabriel Loci do úplně jiného místa, nebo dokonce času. Představte si vůni kostela, starých dřevěných lavic a kouře, i takto může vonět jeden z parfémů. V prostoru mě kromě neobvyklých vůní zaujal i design flakonů a vonných váz, které vytvořila Eliška Monsportová.  

Značka Scent Roche | Zdroj: DesignblokZnačka Scent Roche | Zdroj: Designblok

Klára Rokosová

Na Designbloku mě nejvíc bavila expozice Herrmann & Coufal v klášteře Gabriel Loci. Šlo o kruhovou oázu uprostřed Designérie s DIY dílnou a praktickým workshopem, na který jsem se přihlásila. Možná jsem nebyla jediná, kdo bral poprvé do ruky vrtačku a vrtal do betonové cihly, z které později vznikl podstavec pro polohovatelnou lampu, výsledek celého snažení. Povedlo se. Lampa Tension je dnes designovou a plně funkční součástí mého interiéru a zároveň milou vzpomínkou na letošní Designblok. Klášter Gabriel Loci je unikátní místo s nádhernou atmosférou, jeho návštěva je pro mě pokaždé zážitek. V případě letošního Designbloku se mi opět potvrdilo, jak je tento interiér členitý. Některé expozice jsem zcela minula, chyběl mi podrobnější plánek nebo přehlednější navigační systém. 

Expozice Herrmann & Coufal v klášteře Gabriel Loci | Foto: Klára RokosováExpozice Herrmann & Coufal v klášteře Gabriel Loci | Foto: Klára Rokosová

Související

Víme první. Ceny Designbloku mají své vítěze, hlavní ocenění získal společný projekt značky Vitra a pražské UMPRUM
Ostatní

Víme první. Ceny Designbloku mají své vítěze, hlavní ocenění získal společný projekt značky Vitra a pražské UMPRUM

Redakce Czechdesign - 9. 10. 2021 - 7 min.

Češi hledají alternativy ke klasickým snubním kroužkům. Roste zájem o prsteny z dílen českých designérů
Móda a šperk

Češi hledají alternativy ke klasickým snubním kroužkům. Roste zájem o prsteny z dílen českých designérů

Redakce Czechdesign - 6. 10. 2021 - 5 min.

Paradoxní Designblok. Aneb proč by bylo lepší, kdyby se letos nekonal
Produktový design

Paradoxní Designblok. Aneb proč by bylo lepší, kdyby se letos nekonal

Veronika Pařízková - 23. 10. 2020 - 6 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024