Když nás překvapí déšť nebo bouřka na horách, vezmeme zavděk jakýmkoliv úkrytem. Pro tyto situace tady slouží nouzové přístřešky, takzvané útulny. Můžeme v nich přečkat chvíli nebo celou noc. Na území Krkonoš takových míst najdeme více než dvacet a v loňském roce začaly přibývat další. Navrhli a vyrobili je studenti Fakulty architektury na ČVUT.
Hlavním důvodem projektu byla nutná obnova přístřešků, na kterých se podepsal čas a náročné povětrnostní podmínky. Byla také vybrána nová místa vhodná pro jejich umístění. Už při dřívější realizaci se osvědčila spolupráce Krkonošského národního parku s ČVUT. Tehdy šlo o Lávky, které v horách pomáhají zdolávat obtížný terén. Škola byla tedy oslovena i pro tento nový projekt.
Realizaci předcházel průzkum krkonošské přírody. | Zdroj: utulnautulna.cekuj
Realizace nových útulen se stalo zadáním jednoho semestru celkem pěti ateliérů z Ústavu navrhování II FA ČVUT. Studenti objekty nejenom navrhli, ale také sami vyrobili. Součástí projektu byl průzkum terénu daných lokalit. Studenti se vydali přímo do Krkonoš a z vnímání dané lokality čerpali při samotném navrhování. Zadání mělo ale několik omezení – maximální možná zastavěná plocha mohla být 16 metrů čtverečních a limitem byla také cena.
Výsledkem je šest nových nouzových přístřešků v moderním pojetí, které se postupně umísťují do místa určení. Většina z nich je uvnitř obložena smrkovým dřevem a jejich konstrukce funguje na principu stavebnice, lze je používat opakovaně.
KØMEN
Vydáme-li se po turistické cestě od pramene Bílého Labe k Luční boudě a na Sněžku, objevíme KØMEN, útulnu u Balvanového vodopádu. Zvolený tvar má symbolizovat kámen, inspirací se stal právě vodopád v její blízkosti.
KØMEN útulna pro KRNAP | Foto: Martin Čeněk
Nepravidelná a pevná struktura stavby vytváří pocit bezpečí a úkrytu před nevlídným počasím. Její fasáda je opatřena lesklým falcovaným plechem, vnitřní prostor využívá světlého dřeva, dvě protilehlá okna umožňují prohlédnout skrze ni. Stavba získala nominaci na ocenění Česká cena za architekturu 2020.
KØMEN útulna pro KRNAP | Foto: Martin Čeněk
ATÜLN
Kousek od Pece pod Sněžkou na rozcestí Klínovky se nachází další útulna s názvem ATÜLN. Svým tvarem vychází z tradiční formy původních krkonošských útulen.
Při výrobě bylo použito smrkové dřevo, vnější obklad je z opalovaných prken, tradiční japonské úpravy dřeva zvyšující odolnost a dodávající charakteristický vzhled.
ATÜLN útulna pro KRNAP | Zdroj: ČVUT
Vyvýšený vstup přístupný po ocelovém žebříku umožňuje snadný přístup i v závějích sněhu. Okno v čelní stěně nabízí působivý výhled do údolí.
ATÜLN útulna pro KRNAP | Zdroj: utulnautulna.cekuj
JENGA
Útulna JENGA pod Dvoračkami je navržena jako skládačka, snadno a sériově vyrobitelná. Jednotlivé části se mohou sestavit v truhlářské dílně a jednoduše přepravit na jakékoliv místo výstavby.
JENGA útulna pro KRNAP | Zdroj: ČVUT
Koncept dřevěných boxů počítá se snadnou náhradou jednotlivého modulu v případě potřeby. Rozměry boxů umožňují pohodlně sedět i ležet uvnitř. Ochranu dřevěné konstrukce zajišťuje fasáda z vlnitého průsvitného sklolaminátu.
JENGA útulna pro KRNAP | Zdroj: ČVUT
STAN
Dalším novým přístřeškem je STAN, útulna Harrachov. Nosná konstrukce této dřevostavby je pobita OSB deskami umožňující zavětrování a vytváří zajímavou pohledovou část interiéru. Tvarově vychází z obyčejného stanu, který poskytuje nouzové přespání v přírodě.
STAN útulna pro KRNAP | Zdroj: ČVUT
Jednoduchý koncept s nepravidelným zkosením střechy dodává útulně osobitý ráz. Dveře z modřínových prken navazují na fasádu ze stejného materiálu. Útulnu najdeme nedaleko soutoku řeky Mumlavy s Lubošskou bystřinou.
OKO
Horská křižovatka mezi Horním Maršovem a Žacléřem je ideálním místem pro OKO. Jeho koncept vychází z podstaty útulny jako pouhého bodu na turistické cestě. Sám není cílem výletu a ani se jím nesnaží být.
Díky velkým okenicím lze celou útulnu v přízemí otevřít, v hezkých dnech tak lze zvětšit celý prostor. Na zimu se pak útulna stává útočištěm, ve kterém je možné v nouzi přenocovat.
OKO útulna pro KRNAP | Zdroj: ČVUT
Zajímavým prvkem je střešní vypouklý světlík v horním patře. Oknem z tvarovaného plexiskla můžeme v bezpečí pozorovat dění venku.
OKO útulna pro KRNAP | Zdroj: ČVUT
SILO
Minimalistická stavba ve tvaru válce s názvem SILO vychází z myšlenky opětovného využití starých i přírodních hmot. K její výrobě bylo použito staré ocelové silo a podle něj se také jmenuje. Tato stavba poslouží turistům pohybujícím se v okolí Slunečné stráně.
SILO útulna pro KRNAP | Zdroj: ČVUT
Otvorem ve špičce sem proniká světlo, které umocňuje celou atmosféru. Jediným prvkem uvnitř je masivní dřevěná lavice, pro tyto chvíle luxus.
SILO útulna pro KRNAP | Zdroj: ČVUT
Útulny je možné využívat celoročně a kdykoliv, nezamykají se. Turistům slouží především pro nouzové přespání, ale mohou se stát také místem příjemného odpočinku. Stačí nazout pohorky a vyrazit vstříc zážitkům.
Další informace o projektu se dozvíte přímo na stránkách ČVUT, podrobnosti a mapu umístění jednotlivých útulen najdete také na speciálním webu tohoto projektu.











