„Jemné pastelové barvy a oblé tvary evokují mořské vlny lesknoucí se ve slunci a v pravidelném rytmu narážející na břehy benátského ostrova,“ říká o nejnovější kolekci foukaných váz Muranesi kurátor výstavy Petr Nový. Martin Hlubuček se tak vyznává z obdivu k místu, kde se zrodila a dodnes pokračuje tradice sklářského řemesla. Tvary foukané do rotačních forem představil od 27. dubna v pražské galerii Kuzebauch.
„O experimentu ze sklářského sympozia ve Valašském Meziříčí, kde podle mých návrhů vznikly první střídmé tvary foukané sklářským mistrem Ondřejem Strnadelem, jsem zpočátku hovořil pouze jako o studii k zamýšleným, výrobně nesrovnatelně dražším taveným plastikám,“ vzpomíná na rok 2014 Martin Hlubuček.
Foukané vázy Muranesi, Martin Hlubuček, zdroj: ArtMap
Experimentování v huti se ale stalo relevantní uměleckou výpovědí. Hlubučkovy foukané tvary, podobně jako tavené plastiky, jsou neokázalé, výrazově úsporné, rytmicky přesné a esteticky působivé.
Foukané vázy Muranesi, Martin Hlubuček, zdroj: MaterialTimes
Martin Hlubuček vystudoval sklo a sochařství. Ať už jde o tavené plastiky nebo foukané sklo, pro jeho dílo je příznačná preciznost, smysl pro detail a řád, minimalistický přístup.
Foukané sklo pastelových barev, Martin Hlubuček, zdroj: MaterialTimes
Galerie Kuzebauch představuje práce Martina Hlubučka již podruhé. V roce 2013 vystavil Hlubuček tavenice. „Zatímco v tavených plastikách je pro Hlubučka tvar spíše prostředkem k vyprávění příběhu o vztahu člověka a hmoty, ve foukaných objektech je tvar cílem,“ podotýká kurátor výstavy Petr Nový. „Hlubučkovy vázy lze vnímat jako tvarové archetypy blízké latentní představě člověka o dokonalosti, jež přímo vybízejí ke vzájemné kombinaci. Čisté oválné tvary ve spojení s decentní barevností nenásilně odkazují k tradici italského i skandinávského sklářství počátku druhé poloviny 20. století.“
Foukané vázy Muranesi, Martin Hlubuček, zdroj: MaterialTimes
Na vlastní oči se o tom můžete přesvědčit v galerii na pražském Břevnově. Výstava Muranesi je přístupna ve všední dny od 9 do 17 hodin a potrvá do 24. června.
Článek byl převzat se svolením Material Times. Ze zázemí knihovny materiálů matériO Prague v roce 2013 vzešel magazín Material Times. Objevujeme nové materiály a technologie, zajímáme se o svět, kde se s nimi – či naopak bez nich – žije, pracuje a tvoří. V květnu 2016 vychází první tištěné vydání magazínu, jehož další obsah je zároveň volně dostupný na webu MaterialTimes.