Úspěšná jízda Manifesta. Tržiště se rozšiřuje a míří do srdce Smíchova

Plánovaný Manifesto market na Smíchově, návrh: architektonické studio CHYBIK+KRISTOF Plánovaný Manifesto market na Smíchově, návrh: architektonické studio CHYBIK+KRISTOF

Manifesto Market oživí další zanedbané místo v Praze. Nechystá se však jen okopírovat svého předchůdce na Florenci, nýbrž svůj koncept pozmění a nový prostor přemění na zelenou oázu s vodní hladinou.

„V Manifestu na Smíchově vytvoříme koncept, v jehož středobodu bude pivní kultura a umění českých sládků, a zaměříme se na nejvyšší kvalitu a rozmanitost. Jsme v jednání s Pilsner Urquell a máme zájem o jejich prvotřídní tankové pivo, ovšem vedle něj budeme čepovat také pečlivý výběr z malých pivovarů a mikropivovarů. Překvapivá bude nabídka jídla – místo klasických pivních snacků se zde bude pivo snoubit s eklektickým menu mezinárodních receptů a s jídly, která se pivem zapíjejí v různých koutech světa, zejména v Asii. Stejně jako v Manifestu na Florenci, i zde se budou konat hudební večery, DJ sety, letní kino a další zdarma přístupné kulturní akce,“ popisuje nový prostor jeho zakladatel Martin Barry.

Plánovaný Manifesto market na Smíchově, návrh: architektonické studio CHYBIK+KRISTOFPlánovaný Manifesto market na Smíchově, návrh: architektonické studio CHYBIK+KRISTOF

Architektonického řešení se ujalo studio CHYBIK+KRISTOF, založené v roce 2010 architekty Ondřejem Chybíkem a Michalem Krištofem. Jejich tým bude pracovat s modulární architekturou, aby se co nejvíce přizpůsobili dočasnému charakteru Manifesta. Jeho provoz totiž plánují organizátoři na Smíchově jen do letošních Vánoc. Během jara se znovuotevře zase na jiném místě v Praze. 

Do nového prostoru, který leží kousek od rušného Anděla, plánuje toto studio přidat vodní hladinu, která bude odrážet obraz fasády z 19. století mezi současnou přidanou strukturu. „Připravujeme letní oázu zeleně a osvěžující vodní prvek uprostřed města, podobný naší úspěšné vodní instalaci na Expu v Miláně, která se stala hitem světové výstavy. Na zimu se rozvržení Manifesta hravě promění,“ prozradil Ondřej Chybík.

Ondřej Chybík a Michal Krištof, foto: Vojtěch VeškrnaOndřej Chybík a Michal Krištof, foto: Vojtěch Veškrna

Organizátoři doufají, že se jim podaří probudit toto opuštěné místo zase k životu a přitáhnout do této lokality smíchovskou uměleckou komunitu. „Jsem vděčný za každé nové bistro, restauraci nebo galerii na Smíchově, kde trávím hodně času. Těším se na nové Manifesto, které budu mít blízko a zajdu si tam i pěšky,“ komentuje vznik nového pop-upu Aleš Najbrt, jedna z nejvýraznějších uměleckých osobností žijících a tvořících na Praze 5.  

Manifesto market na Florenci, zdroj: archivManifesto market na Florenci, zdroj: archiv

Pro návštěvníky se chystá celkem deset jednotek s dostatečným prostorem k sezení, relaxaci ale i místo k tanci. O pronájem, o nějž se znovu postará Dejsiprostor, už projevilo zájem mnoho konceptů. Stejně jako v prostoru na Florenci, budou návštěvníci i v Manifestu na Smíchově platit bezhotovostně.

Ani druhá sezóna nebude ochuzena o „street food“ hýřící světovými chutěmi, gastronomické speciality od přední kuchařů a dobré pivo. O kulturní zážitek se postará Ameba Production, producenti hudebního festivalu Rock for People a dalších etablovaných akcí, kteří mají v plánu pravidelné koncerty.   

Manifesto market na Florenci, zdroj: archivManifesto market na Florenci, zdroj: archiv

Manifesto market

Z počátečního nápadu vdechnout nový život opuštěnému a zanedbanému místu se zrodil rychle rostoucí startup. Manifesto nabízí gastronomické zážitky od špičkových kuchařů, bohatou nabídku kulturních akcí, ale také místo k odpočinku a setkávání a je také prvním cashless místem v České republice. Do druhé sezóny vstupuje kromě místa na Florenci také s objektem v docházkové vzdálenosti od smíchovské náplavky. 

Související

Kulturní sezóna v Manifestu 2019
 

Kulturní sezóna v Manifestu 2019

Market
1. 6. 2019 - 30. 9. 2019

Kde pivo voní designem. 5 pražských minipivovarů, které sází na vkus a originální interiér
Design služeb

Kde pivo voní designem. 5 pražských minipivovarů, které sází na vkus a originální interiér

Klára Rokosová - 23. 4. 2019

 Vary nejsou jen filmový festival. Místa, kam se vyplatí vydat ve městě vřídel a porcelánu
Produktový design

Vary nejsou jen filmový festival. Místa, kam se vyplatí vydat ve městě vřídel a porcelánu

Adéla Janíčková - 18. 4. 2019

Zapomenutý pozemek proměnili v oázu gastronomie. Tým reSITE nechal mladé architekty postavit Manifesto
ujep 2024
zuz banner