Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Autoři knihy To je metro, čéče Veronika Vlková a Jan Šrámek v Metru | Zdroj: Paseka Autoři knihy To je metro, čéče Veronika Vlková a Jan Šrámek v Metru | Zdroj: Paseka

Úspěšná jízda české ilustrace. Kniha To je metro, čéče boduje na prestižním veletrhu v Itálii

Ilustrovaný příběh pražského metra To je metro, čéče! boduje na prestižním festivalu dětské a young adult knihy v italské Boloni. Jde o prestižní přehlídku knih pro děti a mládež v Evropě a už 57 let se na ni sjíždí ze všech kontinentů hlavně nakladatelé, ilustrátoři, výtvarníci i filmaři.

Publikace představující pražské metro zaujala porotu natolik, že její ilustrátory Veroniku VlkovouJana Šrámka nominovala na výstavu The Illustrators Exhibition, jež je součástí tohoto mezinárodního festivalu a patří k z jedněm z nejprestižnějších výstav ilustrace pro děti a mládež na světě. Festival nabízí bohatý kulturní program i prostor pro setkávání a diskuze nad otázkami, jež aktuálně hýbou knižním světem. Vedle toho jsou na veletrhu udílena ocenění, kterými jsou hodnoceni přední nakladatelé či ilustrátoři, jak v oblasti tištěných, tak digitálních médií.

To je metro, čéče! ilustrace Veronika Vlková a Jan Šrámek | Zdroj: behance.netTo je metro, čéče! ilustrace Veronika Vlková a Jan Šrámek | Zdroj: behance.net

Jízda po celém světě

Ilustrace z knihy o pražském metru, kterou koncem loňského roku vydalo nakladatelství Paseka, uspěly v konkurenci 2574 účastníků ze 66 zemí světa. V. Vlková a J. Šrámek se v italské Boloni představí mezi dalšími 76 umělci od 30. března do 2. dubna a odtud bude výstava pokračovat na světové turné, které v příštích dvou letech proběhne v několika zemích: např. v Japonsku, Koreji a Číně. Ilustrace pražského metra tak čeká pořádná jízda, při které bude mít šanci oslovit takřka celý svět.

To je metro, čéče! ilustrace Veronika Vlková a Jan Šrámek | Zdroj: behance.netTo je metro, čéče! ilustrace Veronika Vlková a Jan Šrámek | Zdroj: behance.net

Dědečku, co se v metru děje v noci?

Výtvarně působivá kniha To je metro, čéče! čtenářům představuje pražské metro skrze zábavný příběh malého chlapce a jeho dědečka. Podzemní dráhu popisuje nejen faktograficky, ale představuje ho i jako místo plné poetiky a osobité krásy. Čtenáři se tak díky poutavému vyprávění Milady Rezkové např. dozví, jak se metro budovalo, jak vypadaly všechny jeho soupravy, zvláštnosti jednotlivých stanic, i co se v metru děje v noci, kolik kilometrů má která trasa, jak dlouhé jsou nástupiště, jakou rychlostí jezdí eskalátory nebo jak se čistí tunely.

To je metro, čéče! ilustrace Veronika Vlková a Jan Šrámek | Zdroj: paseka.czTo je metro, čéče! ilustrace Veronika Vlková a Jan Šrámek | Zdroj: paseka.cz

České ilustrované knihy pro děti sklízí úspěchy dlouhodobě

Česká obrazová kniha ale lesk a slávu nesklízí na této prestižní události knižního světa poprvé. V loňském roce na tomto veletrhu převzali cenu za Nejlepší knihu v kategorii Fiction spisovatel Vojtěch Mašek, ilustrátor Chrudoš Valoušek a nakladatelství Baobab za obrázkovou knihu Panáček, švestka, pecka, poleno a zase panáček, vydanou v roce 2018. V roce 2017 v kategorii knih pro děti byla speciálním uznáním oceněna kniha Jak se dělá galerie autorského kolektivu z Moravské galerie v Brně. V roce 2012 získal nejvyšší ocenění – Cenu Hanse Christiana Andersena – za celoživotní tvorbu Petr Sís. Mimochodem ta byla v minulosti udělena v roce 1968 Jiřímu Trnkovi a v roce 1992 Květě Pacovské. A co možná nevíte, Československo bylo v šedesátých letech jednou z osmi zemí, které tento prestižní veletrh založily. 

Veronika Vlková a Jan Šrámek | Zdroj: paseka.czVeronika Vlková a Jan Šrámek | Zdroj: paseka.cz

Dvojice Vlková a Šrámek

Veronika Vlková a Jan Šrámek v současnosti patří na naší ilustrátorské scéně k jedněm z nejvýraznějších. Dvojice spolupracuje už od studií na brněnské FAVU a kromě ilustrace se věnují i volné umělecké tvorbě. Jan Šrámek v roce 2017 uspěl v soutěži Czech Grand Design, kdy byl vyhlášen ilustrátorem roku. Ilustroval např. publikace Zvláštní okolnosti, Pražské vize, Stručný glosář letenský nebo Paneland, o které jsme informovali v našem článku Králíkárny nebo součást české kultury?, rozhovor s ním si můžete přečíst v článku Češi nemají stále vyřešený vztah k vlastní minulosti.

Galerie

Další články