Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Kolekce papíru firmy TAKEO pro S Paper. Zdroj: S Paper Kolekce papíru firmy TAKEO pro S Paper. Zdroj: S Paper

Umění doteku. Senzitivní kvalita japonského papíru, která omámí vaše smysly

Japonský papír se řadí mezi exkluzivní produkty na poli papírenského průmyslu, ne vždy je však dobře dostupný. Jeho důmyslnou a historií prověřenou výrobu a zpracování můžete nyní vyzkoušet také v domácím prostředí.

Tradiční japonské umění v evropském kontextu vždy reprezentovalo nejen exotický orient určený k ukojení vášní sběratelů, ale také materiálovou vytříbenost, jež byla evropskými znalci umění pochopitelně velmi obdivována. Japonské výtvarné umění hluboce ovlivnilo evropské malíře druhé poloviny 19. století, jakými byli například James McNeill Whistler, Henri Toulouse-Lautrec nebo Edgar Degas. Takzvaný japonismus by se dal v určité době označit až za obsesivní fascinaci japonskou kulturou vycházející mimo jiné i z nárustu importu množství zboží v průběhu 19. století. Z Japonska se dovážely kromě uměleckých děl také každodenní užitné předměty nebo drobné, až dětsky roztomilé kolekce dřevěných a slonovinových miniatur necuke.

Kolekce papíru firmy TAKEO pro S Paper. Zdroj: S PaperKolekce papíru firmy TAKEO pro S Paper. Zdroj: S Paper

Tradice manifakturních výrobních procesů

Právě necuke jsou jedním z mnoha příkladů, jejichž detailní řemeslná propracovanost vychází z kvalitního materiálového zpracování. Kromě dřeva, slonoviny a hedvábí se k tradičně využívaným materiálům řadí především papír. Delikátnost i jemnost japonské kultury se pravděpodobně nejvíce ztělesňuje právě v médiu papíru. Na jeho zpracování se soustředí už od počátku 20. století firma TAKEO, která vychází z tradičního manufakturního zpracování monozukuri. Termín monozukuri se dá doslovně přeložit jako „výroba“ nebo „produkce věcí“ a v širším slova smyslu zahrnuje syntézu technologické zdatnosti a ducha japonských výrobních procesů. Preciznost zpracování takového papíru si můžete sami vyzkoušet v prodejnách nebo e-shopu firmy S Paper, která produkty začíná distribuovat na český trh.

Jemný papír Tela Black, Takeo, S Paper, zdroj: Youtube – S PAPER grafické papíry

Struktura papíru

Firma TAKEO nabízí na 300 druhů kvalitního japonského papíru, lišícího se svým povrchem, složením a strukturou. Pro evropský trh vytvořila speciální vzorníky představující část svého sortimentu. Přesto se jedná o největší nabídku specialit, která je u nás k dispozici. Mezi různými typy japonského papíru najdeme například Pachicu, což je zvláštní haptický papír, jehož hmatové kvality připomínají měkkou tkaninu. Naproti tomu GA File je poměrně silný jemný papír s výraznou lesklostí, který je vhodný pro hlubší tisk vytvářející na jeho povrchu trojrozměrnou haptickou strukturu. Michal Danda ze společnosti S Paper k tomu uvádí: Některé položky jsou natolik jiné, že určitě vzbudí zájem grafiků i designérů, respektive lidí, kteří mají hezký papír rádi. Je samozřejmě rozdíl mezi tím, zda se papír líbí a tím, zda bude prodejně úspěšný. Nám se ale líbí moc, takže ho rádi nabídneme a budeme prezentovat.“ Můžete se tak nechat inspirovat kouskem tradiční japonské rukodělné práce, jež je vtisknutá do těchto neobyčejných papírů. A kdoví, třeba nás čeká nová obsese podobná té, které se odehrávala i s miniaturami necuke.

Japonská miniatura necuke zobrazující želvu a chobotnici. Zdroj: artmagazin.euJaponská miniatura necuke zobrazující želvu a chobotnici. Zdroj: artmagazin.eu

Galerie

Další články