Do nadcházejícího dialogu si Philip Ursprung vybral svou kolegyni z univerzity ETH v Curychu – uznávanou francouzskou architektku Anne Lacaton. Hlavním tématem večera bude svoboda a její podoby v oboru architektury. Ústřední roli budou hrát vybrané realizace ateliéru Lacaton & Vassal, které nejprve představí samotná autorka a následně reflektují spolu se švýcarským teoretikem.
Anne Lacaton spolu s Jean-Phillipem Vassalem založila v roce 1987 v Bordeaux architektonickou kancelář Lacaton & Vassal, v současné době působící v Paříži. Ateliér získal mnohá ocenění, mimo jiné národní cenu Grand Prix pro mladé a začínající architekty (1999). Vyvrcholením jejich autorského přístupu se stalo udělení Pritzkerovy ceny v roce 2021. Mezi jejich významné projekty patří škola architektury v Nantes (2009), přestavba starého doku FRAC Dunkerque (2013) na regionální muzeum současného umění nebo přestavba tří panelových domů v Bordeaux (2016). Anne Lacaton je také emeritní profesorkou na univerzitě ETH v Curychu, v Praze vystoupila na pozvání Kruhu již v roce 2013, kdy naplnila velký sál kina Světozor.
Lacaton & Vassal, MEET Economic Hub | Zdroj: KRUH
„Studio Lacaton & Vassal se postupně stalo pojmem, jejich práce jsou svěží a velmi autorské. Neotřelý přístup prokázali i při revitalizaci náměstí v Bordeaux, které se rozhodli nerekonstruovat, ale nechat jej v původní podobě na základě důsledné analýzy. Tedy v zásadě odmítli zakázku. Dalším vzorovým příkladem jsou rekonstrukce panelových domů, kterým se dlouhodobě věnují a které slouží jako vzor pro revitalizaci poválečné výstavby v Evropě. Setkání Anne Lacaton a teoretika Philipa Ursprunga tak bude jistě událostí roku na architektonické scéně,“ říká k tématu přednášky zakladatelka spolku Kruh a dramaturgyně přednášek Marcela Steinbachová.
Philip Ursprung je uznávaným švýcarským teoretikem architektury. Vystudoval historii, dějiny umění a němčinu v Ženevě, Vídni a také v Berlíně. Vyučoval na Hochschule der Künste v Berlíně, na Columbia University v New Yorku a na Ústavu architektury v Barceloně. Byl hostujícím kurátorem Kanadského centra pro architekturu v Montréalu, nyní dlouhodobě působí jako profesor dějin umění a architektury na prestižní univerzitě ETH v Curychu, kde mezi lety 2017 a 2019 vedl ústav architektury. Je autorem řady odborných knih i výstav věnovaných například švýcarskému studiu Herzog & de Meuron.
Lacaton & Vassal, 18 homes for older people in Rixheim | Foto: Philippe Ruault
„Obývání je více než jen funkční pojem. Je také vyjádřením uspokojení, ušlechtilosti a svobody plynoucí z užívání prostoru. Učí nás přemýšlet o tom, co je kolem nás a před námi. Architektura znamená výstavbu velkého množství situací, které se propojují a protínají. Navrhovat prostor na základě představy obývání znamená utvářet jej zevnitř, nikoliv zvnějšku jako povrchní a izolovaný úkon,“ shrnula Anne Lacaton v roce 2013 téma Požitek z prostoru ve své přednášce, kterou pořádal spolek Kruh. Text také vyšel ve sborníku Texty o architektuře 11/13.
Dialog švýcarského teoretika Philipa Ursprunga a francouzské architektky Anne Lacaton s názvem Podoby architektury se uskuteční ve čtvrtek 7. dubna 2022 od 20 hodin v kině Aero. Vstupné na akci lze zakoupit v kině Aero nebo v síti GoOut. Spolek Kruh se věnuje osvětě v architektuře již od roku 2001. Hlavním cílem je snaha představit veřejnosti kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí. Kruh pořádá celoroční cykly přednášek se světovými i místními architekty, ale i celorepublikový festival Den architektury a filmový festival Film a architektura.
Lacaton & Vassal, Transformation of 530 dwellings | Foto: Laurian Ghinitoiu