Úcta k minulosti a zašlá krása. Soutěž Interiér roku vyhrála rekonstrukce starého bytu ve Znojmě

Rozbití jednotvárnosti pomocí barev a velikostí tvarů; zdroj: interierroku.cz Rozbití jednotvárnosti pomocí barev a velikostí tvarů; zdroj: interierroku.cz

Interiér roku - soutěž pořádána již čtvrtým rokem Institutem bytového designu pro Čechy i Slováky. I když se na jednom stole sešel hodinový hotel a kaplička, panelové domy či novostavby, vítězem se stal prostý domeček z jihu Moravy, kterému ovšem autoři interiéru ponechali kouzlo minulosti a vyzdvihli jeho přednosti pomocí moderního nábytku a inspirativního řešení prostoru.

Cílem soutěže je popularizovat skvělé interiéry navržené architekty a interiérovými designéry z České i Slovenské republiky a kultivovat tak veřejnost. Úroveň přihlášených projektů napovídá, že kvalitní design interiéru postupně čím dál víc vstupuje i do dveří, které pro něj zůstávaly dlouho pevně zamčené.

Soutěžní návrh: Kaplička sv. Václava od architekta Michala Kristena; zdroj: interierroku.czSoutěžní návrh: Kaplička sv. Václava od architekta Michala Kristena; zdroj: interierroku.cz

Do čtvrtého ročníku soutěže Interiér roku se přihlásilo 175 projektů. Kromě velkého množství inspirativních soukromých bytů v kategoriích novostavba nebo rekonstrukce se zejména veřejné interiéry rozkročily od soukromé kaple, přes hangár, až po designový hodinový hotel.

Soutěžní návrh: Interiér hangáru od studia Kvalitář; zdroj: interierroku.czSoutěžní návrh: Interiér hangáru od studia Kvalitář; zdroj: interierroku.cz

V osmnáctičlenné mezinárodní porotě vedené prorektorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové prof. Jiřím Pelclem záměrně nezasedají pouze architekti. Z důvodu snahy o plastičtější pohled na problematiku interiéru jsou mezi porotci také výrazné osobnosti z oblasti vizuální kultury. Mezi členy patří například režisérka Hana Třeštíková nebo výtvarníci David Saudek a Pasta Oner.

Předseda poroty profesor Jiří Pelcl; zdroj: interierroku.czPředseda poroty profesor Jiří Pelcl; zdroj: interierroku.cz

Samo ocenění je opět symbolizováno uměleckým dílem, které bylo už tradičně navrženo a vytvořeno pouze pro daný ročník. Letos se tohoto úkolu zhostil designér a profesor pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové Rony Plesl, který byl zároveň členem poroty. Rozměrné devítikilové válce vyrobily ve zvláštní spolupráci dvě sklárny Martina Wichterleho. Nejprve byly vázy ručně vyfouknuty, broušeny a leštěny ve sklárně Bomma (Světlá nad Sázavou) a na další zušlechťovací techniky putovaly do sklárny Rückl (Nižbor).

Autor designu oceněni - Rony Plesl; zdroj: interierroku.czAutor designu oceněni - Rony Plesl; zdroj: interierroku.cz

Soutěž se konala pod záštitou Ministerstva kultury, Ministerstva průmyslu a obchodu, Senátu Parlamentu České republiky a Magistrátu hl. města Prahy.

Vítěz byl oznámen jako vrcholný bod mezinárodního kongresu o bydlení, designu a architektuře LIVING FORUM v pražském Centru současného umění DOX, a to 2. 4. 2019. Stal se jím Ing. arch. Jan Hora. Tématem letošního Living Fora bylo: Luxus a budoucnost versus štěstí.

Absolutní vítěz Jan Hora (vpravo); zdroj: interierroku.czAbsolutní vítěz Jan Hora (vpravo); zdroj: interierroku.cz

O absolutním vítězi soutěže INTERIÉR ROKU 2018:

DŮM STAVITELE UNGERA VE ZNOJMĚ

(autoři: MgA. Barbora Hora, Ing. arch. Jan Hora, Ing. arch. Jan Veisser, ORA)

Stavitel Johan Unger se výrazně podepsal na architektuře Znojma přelomu devatenáctého a dvacátého století. Současní majitelé a architekti v jedné osobě objevili jeho dům v poměrně zachovalé formě. Čas se zde nezastavil, ale byl shovívavý a dům chátral do krásy. Ukázalo se, že nedostatek prostředků může někdy mít pro budovu i pozitivní vliv.

Jednoduchost a prosvětlenost objektu; zdroj: interierroku.czJednoduchost a prosvětlenost objektu; zdroj: interierroku.cz

V průběhu věků se dům příliš nezměnil a zůstala zachována většina prvků, jako jsou okna, dveře, cementové dlažby, štuky, kování i zábradlí. Zašlá krása byla často ukrytá pod několika vrstvami. Architekti je tedy začali postupně snímat. Zjistili, co všechno si vlastně nemohou dovolit.

Autoři ponechali mnoho původních prvků; zdroj: interierroku.czAutoři ponechali mnoho původních prvků; zdroj: interierroku.cz

Dům vyžadoval adaptaci na současný komfort obývání, což znamenalo realizovat nové instalace. Podmínkou však bylo co nejméně zasahovat do stávajících konstrukcí. Stropů a podlah se architekti tedy nedotkli. Hrubě oškrábané stěny postupně odtajňovaly své výmalby a takové je autoři také ponechali. Všechny textury a motivy už jen doplnila bílá barva sádrových omítek na stěnách, do nichž bylo zasaženo.

Světlá barva jako uklidňují a stmelující forma; zdroj: interierroku.czSvětlá barva jako uklidňují a stmelující forma; zdroj: interierroku.cz

Bílá poskytuje rámec a uklidnění pro všechno to hýření. Sklep autoři prosvětlili okny ústícími do nových betonových anglických dvorků. Plochy jsou nahozené novou omítkou bez nátěru. Prostor je jednobarevný, asketický, určený pro práci. Přízemí obsahuje kanceláře a první patro byt. 

Autoři se však nebáli moderního nábytku, který bude ctít původní prostory; zdroj: interierroku.czAutoři se však nebáli moderního nábytku, který bude ctít původní prostory; zdroj: interierroku.cz

Život ve starém domě s sebou může nést těžkosti, tyto ale dokáže oplácet. Vždycky je to otázka vzájemného respektu domu a jeho obyvatel. Nový dům nikdy nebude tak velkorysý, na druhou stranu si zde budete muset pořídit vlněný svetr. V domě architekti rekonstrukce sami žijí. 

Prostor k žití s minulostí, to je dům Unger; zdroj: interierroku.czProstor k žití s minulostí, to je dům Unger; zdroj: interierroku.cz

A jaké bylo odůvodnění poroty?

Porota zejména ocenila fakt, že interiér vhodně pracuje s barvami a emocemi. Prostor působí dojmem pokory a je vybaven citlivě vybraným mobiliářem. Interiér domu Unger není postaven především na trendech, a přesto nabízí řadu překvapivých momentů. Celá rekonstrukce působí rafinovaně tím, jak respektuje atmosféru domu, která je téměř antistresová.

Související

Ramínko nebo komunitní centrum. Soutěž pro studenty architektury Olověný Dušan 2019 zná své vítěze
Interiér a architektura

Ramínko nebo komunitní centrum. Soutěž pro studenty architektury Olověný Dušan 2019 zná své vítěze

Josef Holeček - 2. 4. 2019 - 5 min.

České školky mění svou tvář. Sází na světlo, barvy a propojení s přírodou
Interiér a architektura

České školky mění svou tvář. Sází na světlo, barvy a propojení s přírodou

Iveta Křížová - 9. 4. 2019 - 5 min.

O soukromí a volnou parcelu bude v budoucnu nouze. Studio DDAANN nalezlo možné řešení
Interiér a architektura

O soukromí a volnou parcelu bude v budoucnu nouze. Studio DDAANN nalezlo možné řešení

Barbora Matoušová - 27. 3. 2019 - 2 min.

Rudolfinum čekají změny. Známe výsledky soutěže na návrh vstupních prostor významné budovy
Interiér a architektura

Rudolfinum čekají změny. Známe výsledky soutěže na návrh vstupních prostor významné budovy

Markéta Mazalová - 29. 3. 2019 - 7 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení