Z Libčic do Evropy
Příběh Lugi se začal psát ve dvoře u domu ve Vltavské ulici v Libčicích nad Vltavou, kde Michal Peřina založil v roce 1994 skromnou truhlářskou dílnu původně se třemi zaměstnanci. Dnes je tu stylový showroom připomínající nostalgicky vzhlížející pánskou klubovnu se zavěšenými kruhy na stropě a kanoí pana majitele. Později se k němu připojil Marek Kunášek, dnes vedoucí výroby, a dodnes tvoří dobře fungující tým.
Výrobní hala LUGI v Libčicích nad Vltavou, ABM Architekti, zdroj: Lugi
Za těch pětadvacet let dokázal Michal Peřina vybudovat respektovanou firmu se silným zvukem nejen u nás, ale i v zahraničí. Vystudovaný stavař a nadšený horolezec, který si nápad založit nábytkářskou firmu přivezl z výpravy v Himálajích, si dnes zakládá na spolupráci s renomovanými architekty jako Oooox, MXM architekti, Vincent Marani, Pavel Kříž, Markéta Cajthamlová či ABM architekti.
Časy, kdy se firma musela vzpamatovat z povodní, při kterých voda ve staré výrobní hale dosáhla čtyř metrů, už jsou dávno pryč. Nábytek vyrobený v Libčicích se dostal mezitím do Anglie, kam firma čtyři roky dodávala vybavení pro obchody T. M. Lewin.
Organicky tvarovaný bar restaurace Entrée v Olomouci, zdroj: Pavel Kříž, Studio Komplits
Dřevěný věšák designéra a bývalého kreativního ředitele Matěje Chabery, mohou obdivovat návštěvníci muzea designu v belgickém Gentu a putoval až do michelinské restaurace North Road Restaurant během výstavy 100% Design London. Sluha z designové kolekce se dostal až do Empire State Building. Jiné designové kousky mají zase v izraelském Design Muzeu Holon a u nás třeba ve stálé sbírce Moravské galerie v Brně. Právě teď dodávali čtyřmetrový stůl do nového londýnského baru Alexe Kratěny.
Matěj Chabera, designér a bývalý kreativní ředitel LUGI, zdroj: Lugi
„S LUGI jsem začal spolupracovat v roce 2010, kdy ještě nestála výrobní hala a firma měla velké ambice a plány. Během následujících let jsme pracovali na sjednocení vizuálního stylu a image značky, nastavení komunikace a firemních hodnot a také vytvoření kolekce nábytku a produktů,“ říká o povedené spolupráci Matěj Chabera.
Nadčasová barovka
Lugi jsou výrobci převážně zakázkových interiérů, ve kterých realizují veškeré truhlářské práce do nejmenšího detailu. Čas od času si udělají radost vytříbenou designovou kolekcí. Ikonické jsou produkty od Matěje Chabery jako Barovka 02, věšák 01 nebo kolekce sluhů.
Barový set, design: Matěj Chabera, zdroj: Lugi
Designér Matěj Chabera, který s Lugi začal spolupracovat v roce 2011, za ni získal nominaci na Ceny Czech Grand Design. Jeho návrhy z kolekce jsou navržené v minimalistickém stylu, který dává vyniknout čisté kráse dřeva a který je umocněn nápaditými detaily. Nejnověji zkrášlí interiér v bistru v pražských Dejvicích Chaberovy barovky.
Stolky Wrap, design: Lucie Koldová, zdroj: Lugi
Kromě Chabery s Lugi spolupracuje mnoho dalších designérů a architektů jako Jan Padrnos či Ivan Zachar. Set stolků Wrap pro ně vytvořila Lucie Koldová. Kolekce Back to roots (Zpět ke kořenům), která je založená na symbióze dvou materiálů – amerického ořechu a pravé hovězí kůže –, vznikla ve spolupráci s architektkou Markétou Cajthamlovou.
Stůl z kolekce Back to roots, design: Markéta Cajthamlová, zdroj: Lugi
Čistá krása dřeva
Zelenočerná budova v areálu libčických šroubáren, kde má Lugi už několik let svou výrobní halu, zaujme mezi oprýskanými červenocihelnými industriálnímu budovami na první pohled. Když vejdete dovnitř budovy od architektonického studia ABM, ocitnete se ve světě designového nábytku, neopracovaných fošen a voňavého čerstvého dřeva.
Vedoucí výroby Marek Kunášek u fošny z exotického dřeva Khaya, zdroj: Michal Hančovský
„Když lidi vidí atmosféru, ve které se jejich interiér vyrábí, mají k němu jiný vztah,“ říká Michal Peřina, který sídlí v kanceláři se skleněnými průhledy na ruční dílnu i strojovnu. Má rád, když si architekti nebo zákazníci všechno osobně prohlédnou, navštíví sklad dřeva, ve kterém léta přirozeně vysychají rozmanité kusy – od dubů až po sekvoje, vyberou si fošny a mohou odjet domů s dobrým pocitem.
Truhlářský mistr Luděk Šubrt opracovává hrany libanonského cedru, zdroj: Michal Hančovský
„Pokud chce zákazník dohlédnout na výrobu svého kousku nábytku, rádi mu ukážeme celý příběh, kterým si ten jeho produkt projde, od výběru konkrétního kusu dřeva, přes použití nejmodernějších strojů až po finální poctivou ruční práci, kterou odvádí naši truhláři,“ popisuje výrobní proces Marek Kunášek. „Stroje udělají ten základ, díky nim je výroba pořád efektivnější, ale ruční práce je pořád nenahraditelná, truhláři v té finální fázi u každého kusu nábytku stráví spoustu času, “ dodává.
Fošny ořechu ve LUGI skladu řeziva, zdroj: Michal Hančovský
Dopadne to dobře
Lidé, kteří sem jezdí, doma nechtějí mít anonymní kus nábytku. Proto je pod každým jednotlivým produktem podepsaný truhlář – i k drobnému kusu nábytku patří kartička s vlastnoručním podpisem řemeslníka. Na jednotlivých projektech fungují čtyři hlavní skupiny truhlářů s mistry, kteří zodpovídají za výrobu nábytku od zaměření až po finální předání. Zruční řemeslníci zůstávají ve firmě dlouhá léta, dnes jich tu je kolem patnácti.
Truhláři dokončují montáž zakázkové kuchyně, zdroj: Lugi
„Rád dělám stoly nebo židle, to je voňavá práce. Často děláme originální tvary, u kterých se řeší každý drobný detail, nábytek do oblouku, ve tvaru jehlanu, kosodélníku, nedávno jsme dělali rozvlněnou recepci bez jediného pravého úhlu na Národní třídu nebo organicky tvarovaný složitý bar pro olomouckou restauraci Entrée," říká vedoucí truhlářů Josef König, který pracuje v Lugi téměř od samého začátku.
Detail kovového motýlku u jídelního stolu Butterfly, zdroj: Michal Hančovský
„Vyhrajeme si s detaily, které si na papíře klient nebo architekt předtím ani nemohli představit. Pro mě je nejdůležitější, aby u toho konečného výsledku stál zákazník s otevřenou pusou,“ popisuje Josef König a je pyšný, že jsou jeho truhláři schopní vytvořit každou „divočinu“, pokud to alespoň trochu technicky jde.
Jídelní stůl Personi, design Jan Padrnos, zdroj: Lugi
Firemní slogan Lugi je založený na slovech „řemeslo, detail, důvěra“ a také na dovětku, že „to dopadne dobře“. Přesně takový dojem by měli mít zákazníci, kteří odjíždějí z Libčic s objednávkou svého vysněného kusu nábytku, ať už jídelního stolu, u kterého budou sedávat s rodinou nebo postele, kterou dostanou novomanželé jako svatební dar.
„Chceme se teď soustředit na inovace v kolekci, oslovování dalších architektů ke spolupráci a otevírání nových možností, jak uplatnit společnou energii,“ prozrazuje Matěj Chabera, kam se budou ubírat další kroky Lugi.
V Lugi říkají, že stůl z dubových fošen je věčný. Pokud ho nepotká živelná pohroma, není to kus nábytku na pět let, můžou u něj stolovat ještě vnoučata. Sám Michal Peřina ví, o čem mluví, když chce vyrábět nábytek, který vydrží. Sám má dodnes v kuchyni kredenc po babičce.