Přední světový výrobce skla Preciosa pravidelně oslovuje studenty, designéry a umělce se soutěží podporující mladé talenty. Letošní desátý ročník soutěže zná svého vítěze.
Letos byli studenti a designéři vyzváni vytvořit jedinečný, neotřelý, nápaditý, vynalézavý šperk, nebo kolekci šperků, z bižuterních komponent Preciosa, vhodný k výrobě v podobě limitované edice nebo navrhnout unikátní světelný objekt na téma „Svítidlo jako šperk 21. století“ při využití bižuterních komponent Preciosa.
Trofeje pro vítěze Masters of crystal 2017, zdroj: Preciosa.
Workshop v Křišťálovém údolí
Preciosa je celosvětový výrobce lustrů, světelných řešení a skla, který je úzce spojen s lokalitou označovanou jako Křišťálové údolí, sahající od Harrachova po Kamenický Šenov. Jeho produkce navazuje na sklářskou tradici a sklářské řemeslo rozvíjející se více než 460 let. S touto lokalitou je také spojen Jablonec nad Nisou, kde sídlí Muzeum skla a bižuterie a společně i s Českou sklářskou společností pravidelně vyhlašují tito tři subjekty soutěž Masters of crystal.
Za rok 2017 byla vyhlášena v kategorii studentů středních a vysokých umělecko-průmyslových škol a kategorii otevřené pro každého designéra. Zároveň byl pro účastníky soutěže uspořádán workshop přímo ve firmě v Jablonci nad Nisou. Následný proces proběhl dvoufázově, s nabídkou dalšího workshopu nad soutěžními návrhy. Porota složená ze zástupců jednotlivých organizátorů a art designéra Jakuba Berdycha a tvůrce současného uměleckého šperku Jiřího Šibora, vybrala již na jaře několik finalistů, kterým bylo umožněno své návrhy vyvzorovat. Z nich pak bylo vybráno a minulý týden oficiálně oceněno pět soutěžících.
Kdo nakonec zvítězil?
Titul Master of crystal za rok 2017 získala studentka ČVUT v Praze Tereza Drobná za koncept GEM. Porotu okouzlila konceptem svítidla z neopracovaného betonu s křišťálovými ověsy, které je inspirováno skrytou krásou přírodních polodrahokamů, kde surový kámen kontrastuje se třpytivými krystaly které ukrývá.
Marcela Šilhánová, Rondel, zdroj: Preciosa.
Na druhé místo porota vybrala kaleidoskopický labyrint od Marcely Šilhánové. Studentka UJEP z Ústí nad Labem svůj světelný objekt, pracující s pohybem přesýpání s bižuterními komponenty, pojmenovala Rondel.
Třetí místo obsadila příroda, ženská jemnost, sport, zdraví a elegance v jednom - v konceptu BiouCYCLE od Anny Šmejcové, studentky TUL v Liberci, která je momentálně na stáži na Escola Massana v Madridu.
Jakub Neufuss, Rokajlajt, zdroj: Preciosa.
Ocenění od České sklářské společnosti získal experimentální projekt světelných objektů Rokajlajt 1360 od Jakuba Neufusse. V soutěži zaujal se světelnými objekty zhotovenými z rokajlu se stříbrnou dírkou, který byl kvůli chybě a tedy nedostatečné jakosti vyřazen z výroby.
Cenu Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou získala Daniela Škopková, studentka SUPŠ a VOŠ v Jablonci nad Nisou, za dámský doplněk minimalistických duralových hřebenů, Glamour Cops, osázením skleněnými broušenými prvky povýšený na ozdobný šperk.
Flagship Store Preciosa, zdroj: Preciosa
Chcete se s nimi seznámit osobně?
Vítězná díla jsou k vidění v nedávno otevřeném Flagship Store společnosti Preciosa, v Rytířské ulici č.29 na Praze 1.














