Třinecká ocel v nečekaném kontextu. Soutěž Werk design vyhlásila vítězné návrhy

Svítidlo mladého designéra Michaela Rosy, které se v soutěži Werk Design umístilo na 1. místě, zdroj: Třinecké železárny Svítidlo mladého designéra Michaela Rosy, které se v soutěži Werk Design umístilo na 1. místě, zdroj: Třinecké železárny

Michael Rosa, Julia Polok a Dominik Uhlíř jsou vítězové 2. ročníku soutěže WERK DESIGN pro mladé tvůrce. Všichni ocenění s ocelí přiznaně pracují a jiným tvarem a velikostí ji zpřístupňují běžnému uživateli. Hrubou ocel, která se používá pouze pro průmyslové užití, mladí tvůrci zpracovali do produktů každodenní potřeby – svítidla, židle a stolku. Tím tento materiál i Třinecké železárny, které soutěž pořádají, ukázali z jiného úhlu pohledu.

Vítěz Michael Rosa se svým svítidlem, zdroj: Třinecké železárnyVítěz Michael Rosa se svým svítidlem, zdroj: Třinecké železárny

Industrial beauty je minimalistická a šetří materiálem

Nejvíce porotu zaujalo pojetí industriálního svítidla nazvaného Industrial beauty mladého tvůrce Michaela Rosy. Jde o minimalistické přenosné svítidlo inspirované principem cívky, kdy navíjením kabelu odhaluje nebo zahaluje design světlo a je tedy velmi variabilní. „Při navrhování jsem si zadal, že by tvarové řešení mělo být co nejjednodušší s minimální spotřebou materiálu. Celé svítidlo je tedy vytvořeno pouze z jednoho kusu drátu ohýbaného pomocí CNC ohýbačky a dvou skruží, které celkový tvar zpevňují a zároveň vymezují prostor navíjení kabelu,“ říká Michael Rosa o svém vítězném díle, za které si odnáší hlavní cenu 50 000 korun.

Židle Julie Polok, která se umístila na 2. místě, zdroj: Třinecké železárnyŽidle Julie Polok, která se umístila na 2. místě, zdroj: Třinecké železárny

Multifunkční židle

S kovovou tkaninou a kruhovou ocelí pracovala studentka Julia Polok, která ji přetvořila v jednoduchou multifunkční židli nazvanou Stella. „Kromě posedu nabízí tato židle svým uživatelům možnost zavěšení věcí na úchyt na konstrukci. Taktéž vytváří prostor pro odložení časopisů či polštáře. Je určena pro komerční prostory, hodí se do industriálního prostředí,“ říká o své práci mladá tvůrkyně.

Multifunkční stolek Kumo se umístil na 3. místě, zdroj: Třinecké železárnyMultifunkční stolek Kumo se umístil na 3. místě, zdroj: Třinecké železárny

Kompaktní tvar univerzálního stolku

Víceúčelový stolek, který ušetří prostor a rychle se promění v servírovací stolek, může být i stolkem nočním, odkládacím, konferenčním či botníkem a díky své mobilitě může plnit různé funkce i v jiných částech bytu či kanceláře. Taková je práce mladého designéra a příležitostně i interiérového architekta Dominika Uhlíře a jeho stolku Kumo. „Při své tvorbě se snažím navrhovat především užitečné objekty s dlouhou životností. K tomu patří jednoduché tvary, vhodný materiál, kompaktní rozměry i víceúčelovost. Pak totiž mají vyšší předpoklad k delšímu setrvání s jejich majitelem či majiteli,“ dodává ke svému multifunkčnímu stolku jeho tvůrce.

Odborná porota vybírala ze 72 návrhů, které splnily soutěžní podmínky. V porotě zasedli například architekt Jan Šépka a průmyslový designér Martin Žampach a zástupci vyhlašovatele. „Vidět naši ocel ve zcela nových a nečekaných kontextech, zejména v uměleckém prostředí je pro nás vždy ohromným překvapením,“ podotýká Jan Czudek, generální ředitel Třineckých železáren. 

Designérská soutěž k narozeninám

Vyhlašovatelem soutěže Werk Design jsou Třinecké železárny, kteří ji pořádají u příležitosti svého 180. výročí. Mladí tvůrci do 30 let včetně studentů uměleckých škol přihlásili 109 konceptů spotřebního předmětu, designového doplňku či uměleckého objektu z ocelových produktů. 72 z nich splnilo podmínky soutěže a postoupilo k pětikolovému hodnocení. Do finále pak odborná porota vybrala osm finalistů.

Vítězné práce můžete vidět v Muzeu Třineckých železáren a města Třince do 30. 6. Nebo se na všechny hodnocené práce můžete podívat ve videu:

Související

Navrhovat z ocele je výzva. Poperte se s materiálem, bez kterého budoucnost neexistuje a vyhrajte 50.000 Kč
Produktový design

Navrhovat z ocele je výzva. Poperte se s materiálem, bez kterého budoucnost neexistuje a vyhrajte 50.000 Kč

Diana Elfmarková - 27. 9. 2018

Soutěž WERK DESIGN jde do finále!
Produktový design

Soutěž WERK DESIGN jde do finále!

Ludmila Piškula Boháčová - 7. 1. 2015

WERK DESIGN: příležitost pro všechny mladé designéry
 

WERK DESIGN: příležitost pro všechny mladé designéry

Ludmila Piškula Boháčová - 12. 9. 2014

job shop
výstava czd
kruh 2024 duben
shop 4/2024