Trendy roku 2019. Jak bude vypadat svět designu v novém roce?

Tsun Lai a Aseptic Studio - polštář ve tvaru bezhlavého torza, zdroj: www.aseptic-studio.com Tsun Lai a Aseptic Studio - polštář ve tvaru bezhlavého torza, zdroj: www.aseptic-studio.com

New York, Milán, Londýn, Stockholm, Paříž, Lodž nebo Eindhoven. Co tato města spojuje? Konají se zde ty zásadní veletrhy nábytku a designu, na kterých byste neměli chybět, pokud chcete vědět, co krásného, vkusného a originálního si pořídit do bytu. Pokud jste to letos náhodou nestihli, nevadí. My jsme všechny ty mekky designu objeli za vás, a tak už víme, co budou hlavní trendy roku 2019.

Disco Design

Jste noční pták a milujete večírky do rána? Pak je pro vás tenhle trend spásou z nebes. Ve většině metropolí byl oprávněně středem pozornosti. Výrazné neonové barvy, pohodlné, měkké sedačky nebo dokonce opravdové disco koule. V Miláně zaujala především nová kolekce italské značky Gufram. Firma, která byla i v minulosti synonymem eklekticismu a nadsázky, ve své aktuální kolekci sází na vzpomínky na divoká 70. léta a éru LSD. Jejich pohovky by se krásně vyjímaly v pověstném newyorském klubu Studio 54. A geometrické koberce? Ty jsou absolutním must-have pro příští rok!

Gufram - Studio 54, zdroj: www.gufram.itGufram - Studio 54, zdroj: www.gufram.it

Sílu tohoto trendu potvrdila i jedna z oceněných instalací letošního Salone del Mobile v Miláně. Pop-up restaurace, kterou navrhli architekti z Rockewell group spolu se studiem 2x4 a populárním výrobcem nábytku Design Within Reach, lákala zatrsat si na známe hity z Pomády. Oblé tvary, neony a růžová barva by určitě bavily i Johna Travoltu. Značky, které pro tuto svébytnou vzpomínku na americký sladký sen dodaly nábytek a doplňky, jsou Kohler, Shaw Contract nebo Maharam. Jestli vás láká retro, určitě je to pro vás tip číslo jedna.

Na rozšafné vlně sedmdesátek se nesl i další zásadní projekt letošního Milána. Realizace studia Pepe potvrdila, že fascinace touto dobou, které vládly neskutečné detaily, intenzivní barvy a odvážné vzory, je aktualitou sezóny. Jimi navrhnutý pop-up klub Unseen byl plný zajímavého nábytku i materiálových kombinací. Za nás byla produktem číslo jedna bílá skládaná stolička, která tvarem připomíná pružného tanečníka ve víru zábavy.

Transparentní akryl

Zvolit do bytu průhledný nábytek může být celkem odvážný krok. Ačkoliv je to volba náročná na údržbu, zajistí vám nejen potřebnou dávku střídmé extravagance, ale i prostoru. Doplňky, stolky nebo vázy z akrylu mají jednu skvělou vlastnost, místnost nezahltí hmotou, ale naopak dají vyniknout všemu okolo. Tento trend již v minulosti proslavil především Phillip Starck se svým křeslem Ghost Chair nebo italský výrobce Kartell. Na oblibě však neupadá ani dnes.

Zásluhu na tom má především inovátor a miláček médií Japonec Nendo, který v aktuální kolekci používá akryl například u světelných objektů. Jejich strohý minimalismus evokuje blízkou budoucnost a baví nás především svou nadčasovostí. To je ostatně pro transparentní objekty z akrylu typické, z módy jen tak nevyjdou. Pokud nechcete rovnou nakupovat nový nábytek, dobrou službu udělají i doplňky, které mohou být i barevné. Nová kolekce výrobce sanity Laufen ve spolupráci s Kartellem nabízí akrylové držáky na mýdla nebo zubní kartáčky.

Nando - světelné objekty, zdroj: www.nendo.jpNando - světelné objekty, zdroj: www.nendo.jp

Geometrie

Atypické tvary postavené na geometrii, to je poutavý, hravý a sofistikovaný styl, který je jako dělaný pro milovníky architektury. Designéři pochopitelně na inspiraci kruhem, čtvercem nebo obdélníkem stavěli vždy, letos ale bylo vidět, že je to opravdu velmi baví. Kdo pobavil nás je výrobce nábytku Supaform, založený návrhářem Maximem Scherbakovem. Jeho křeslo Apart, které poprvé představil v květnu v New Yorku, je skvělým příkladem moderního nábytku, u něhož nevíte, zda vznikl během nadvlády známého hnutí De Stijl na začátku 20. století, nebo dnes. A přitom neztrácí nic ze své výjimečnosti. Stejně působivé jsou i další kusy nábytku z kolekce Disused, které sází na jednoduchost a přímočarost.

Výrazný vztah ke geometrii dlouhodobě projevuje i britská značka Arper. Ráda využívá barvy jako hořčičně žlutou nebo tmavě modrou, díky kterým jednoduché tvary ještě lépe vyniknou. Rodinná firma, založená v roce 1989, roste raketovou rychlostí a dnes se pyšní spoluprací s hvězdnými designéry jako Jean-Marie Massaud nebo Metrica. Veškerý sortiment Arperu je promyšlený do nejmenšího detailu, včetně možnosti jednotlivé kusy z kolekcí libovolně kombinovat. Je to nábytek vhodný jak do kanceláří, tak i do prostorově velkorysých prostor. Nejnovější kolekci Kiik pro Arper navrhlo Iwasaki Design Studio a splnilo přesně požadavky na univerzální, multifunkční nábytek. Variabilní pohovky jsou holdem střídmosti a funkčnosti, přesně jak to mají milovníci geometrie rádi.

Arper a Iwasaki Design Studio - kolekce Kiik, zdroj: www.arper.comArper a Iwasaki Design Studio - kolekce Kiik, zdroj: www.arper.com

Ve stejné skupině se pohybuje i italský výrobce nábytku Pedrali. Jejich na pohled jednoduché, ničím zbytečně nezatížené tvarosloví je u zákazníků populární již déle než padesát let. Přesto se jim daří držet prst na tepu doby, čehož je důkazem aktuální ocenění Iconic Award za svítidlo Giravolta. Bezdrátové světlo se vyrábí v různých barevných provedeních a jeho centrálním prvkem je otočný kruh. Za pozornost stojí i barevná letní kolekce Nolita. Ta obsahuje jednak venkovní ocelové stolečky, ale i židle ze stejného odolného materiálu. Všechny výrobky přitom spojuje výrazná barevná paleta a využití kruhu nebo čtverce pro sedáky a stolní desky.

Smysl pro humor a nadsázka

Ačkoliv je ve všech metropolích cítit odpovědnost k přírodě a životnímu prostředí, nevyhýbá se designu ani smysl pro humor a nadsázku. Hravé a veselé oživení nabízejí designéři především prostřednictvím barev nebo vzorů. Výrazným představitelem tohoto trendu je značka SupertoysSupertoys, která na veletrhu v Eindhovenu vyhrála cenu za nejlepší stánek. Jejich pastelové stolečky nebo sedáky vypadají, jako by hrály hlavní roli v Teletubbies. Značka se soustředí především na kolaboraci s většími klienty, jako je Disney nebo Frame, a rozhodně má našlápnuto rozšířit svůj rozšafný styl ještě dál.

V Londýně zaujal brand Aseptic Studio, který představil své polštáře – bezhlavé panáky. Jejich smyslem má být omezení lidské osamělosti, polštář v životní velikosti vám tak může být skvělým společníkem při sledování televize a navíc bude mít jednu obrovskou výhodu – nebude chtít přepínat programy. Tsun Lai, autor nápadu, je absolventem londýnské Royal College a my se klidně vsadíme, že o něm ještě uslyšíme.

Tsun Lai a Aseptic Studio - polštář ve tvaru bezhlavého torza, zdroj: www.aseptic-studio.comTsun Lai a Aseptic Studio - polštář ve tvaru bezhlavého torza, zdroj: www.aseptic-studio.com

Smysl pro humor a pověstný severský minimalismus v sobě propojuje značka Swedish Ninja. Volné sdružení designérů založila Maria Gustavsson a ona sama osobně je také podepsána pod poslední realizací studia, která zaujala na letošních veletrzích. Tou je lampička s poetickým názvem Little Darling. Sama o sobě není na první pohled tvarově ani barevně nijak atypická. Vtip je v inspiraci, kterou byl pro autorku výškový rozdíl mezí ní a jejím manželem. Přesně takovým by správný design měl být, na pohled krásným, ale zároveň nést i osobní příběh. Pokud je vám takové uvažování blízké, produkty labelu Swedish Ninja jsou pro vás to pravé. Nás baví také geometrické stolečky Zic Zac, které mění svoji podobu podle polohy pozorovatele nebo variabilní zrcadlo ve tvaru písmene C.

Vesmír

Nekonečný a tajuplný vesmír je inspirací pro řadu umělců od nepaměti. Letos se vrátil i do hledáčku designérů, kteří našli podněty ke své práci ve tvarech planet, oběžných drah nebo nekonečnosti galaxií. Zjevná fascinace vesmírem je patrná u práce designérky Lary Bohnic. Svou vůbec první navrženou sérii židlí nazvala Solar, Lunar a Orbit. Opěrky připomínají trajektorie planet a samotné sedáky pak malé planetky. Židle jsou vytvořené z pozinkované oceli a ruční čalounění dodala značka Kvadrat. Na výběr máte oranžovou, růžovou nebo černou. Křesílka působí vzdušně a lehce, přesto bytelně, stejně jako na nebi „visící“ měsíc.

Lary Bohinc - sada židlí Solar, Lunar and Orbit, zdroj: bohincstudio.comLary Bohinc - sada židlí Solar, Lunar and Orbit, zdroj: bohincstudio.com

Kolekce svítidel Orbital je novinkou českého designérského dua deForm, kterou navrhli pro sklárnu Bomma. Inspirovali se pohybem vesmírných těles na oběžné dráze a na první pohled je zřejmé, že toto je světlo stejně věčné jako slunce. Designéři přišli s rafinovaným vylepšením, a to možností k sobě různě skládat dvě kruhové časti světla. Můžete si tak sami navrhnout, v jaké barevné kombinaci chcete, aby vám doma Orbital svítil. Vtipný a vstřícný nápad pro každého, kdo má rád své bydlení pod kontrolou.

Dvojice designérů z New Yorku Bec BrittainJohn Hogan představili skulpturální závěsné svítidlo, které je inspirované postavením hvězd v souhvězdí Vah. Limitovaná kolekce světelného systému Aries byla poprvé předvedena na květnovém festivalu NYCxDesign a ukazuje, že vesmír baví designéry po celém světě. Světlo je vyrobené z lehkého hliníku a LED diody a je možné ho libovolně připojovat na dlouhých tyčích do různých formací. Vzniklo tak originální svítidlo, které v mnohém připomíná zavěšené umělecké dílo. A i když nejste zrovna narozeni ve znamení Vah, tak nevadí, pohled na tento sofistikovaný tvar vás určitě také potěší.

Související

Navrhla boty, které vystavuje Metropolitní muzeum v New Yorku. Představujeme Marii Ninu Václavkovou.
Móda a šperk

Navrhla boty, které vystavuje Metropolitní muzeum v New Yorku. Představujeme Marii Ninu Václavkovou.

Petra Boháčová - 19. 11. 2018 - 10 min.

 Používání recyklovaného plastu v designu je „bullshit“, říká kurátor istanbulského bienále Jan Boelen
Produktový design

Používání recyklovaného plastu v designu je „bullshit“, říká kurátor istanbulského bienále Jan Boelen

Ester Kyselková - 30. 11. 2018 - 5 min.

Elita z Plzně. Vybrali jsme 7 povedených prací ze Sutnarky
Grafický design

Elita z Plzně. Vybrali jsme 7 povedených prací ze Sutnarky

Veronika Pařízková - 6. 8. 2018 - 4 min.

jelínek
SHOP BANNER UNOR 2024