Traktůrek na klíček slaví 60 let

„Každý ho chtěl. Měl tři rychlosti, zpátečku, brzdu a řízení volantem.“ Zasní se nejeden dotázaný na moji otázku, zda si pamatuje mechanickou hračku, plechový traktůrek Zetor od firmy KOVAP Náchod. Legendární hračka rozhodně nepatří do „starého železa“, vyrábí se od roku 1957 a letos slaví 60 let.

Kde se vzal…

Dodnes oblíbená hračka mnoha kluků i sběratelský artefakt v jednom, by světlo světa nespatřil, nebýt bratrů Sedlákových. Právě oni se po skončení války, přesně 15. února 1946, pustili do výroby plechových mechanických hraček. Jejich první působiště bylo v Semilech, v budově bývalé textilní tiskárny, kterou upravili na potisk plechu, lisovnu, nástrojárnu, sklady a kanceláře. Mezi jejich první výrobek patří „Silniční parní válec“ s originálním pérovým strojkem. Zajímavostí je, že tato hračka se vyrábí se stejným mechanismem i v současnosti. Dá se říci, že do roku 1948 šla výroba hraček bez potíží a firma se úspěšně rozvíjela. V roce 1951 dolehl politický vývoj událostí i na Sedlákovi a ti byli nuceni vstoupit do družstva SVED Liberec. Ten byl později přičleněn ke Kovodružstvu Náchod, z čehož vznikla porevoluční firma KOVAP Náchod.

Vraťme se, ale ještě na skok zpátky do 50. let. Mezi lety 1954 – 1956 se Eduardu Sedlákovi, spolu s Františkem Zemanem, podařilo vyrobit legendární hračku „Traktor Zetor 25“. Celoplechovou mechanickou hračku s originálním strojkem, díky němuž má traktůrek tři rychlosti vpřed, zpátečku, brzdu a řízení volantem. Pohyb zajišťuje unikátní pérový strojek natahovaný klíčkem. Je to nekorunovaná vlajková loď všech plechových hraček a nepřetržitě se vyrábí od roku 1957. Traktůrek se vyrábí v několika barevných verzích, klasikou zůstává červená varianta. Ta se dá letos koupit i ve speciální výroční edici Traktor ZETOR s valníkem jubilejní "60".

Caravan, KOVAP, Zdroj: shop.czechdesign.czCaravan, KOVAP, Zdroj: shop.czechdesign.cz

Jedna hračka, 200 pracovních operací

Ač to možná zní neuvěřitelně, traktůrek se skládá z tolika dílů, že na jeho sestavení je třeba téměř 200 pracovních úkonů. Sestavení jednoho kusu zabere zhruba půl hodiny. A jak taková výroba probíhá? Nejprve se z předtištěných plechů strojově vyřežou veškeré díly a u těch se pak ještě na menších strojích vyseknou všelijaké dírky či perforace pro spojení s dalšími součástkami. Následně se vzniklé komponenty ohýbají. Pak už takto připravené součástky putují na oddělení finální montáže, kde pod rukama šikovných pracovníků vznikají legendární traktůrky. Jedna osoba zvládne za směnu zkompletovat až 80 kusů. A kolik jich vlastně vyrobí firma ročně? Jen Zetoru, který má více barevných verzí, je to asi 4000 kusů a zhruba 500 – 1000 kusů příslušenství jako jsou valníčky a další přípojné stroje. I pro plechové hračky platí licenční podmínky, zvláště když se jedná o kopie slavných výrobků. Některé společnosti si od KOVAPu nechávají platit licenční poplatky, jiné chápou výrobu a prodej těchto hraček jako dobrou reklamu a spolupracují na základě barteru. Taková je i situace u tohoto traktůrku. KOVAP každoročně zasílá ZETORu 300 kusů zdarma pro reklamní účely.

 

Zajímavosti KOVAPu

Možná vás to překvapí, ale název společnosti KOVAP, neznamená jen kov, ale i plast (KOV A Plast). Je to pozůstatek z dob, kdy se firma zabývala nejen kovovými, ale také plastovými hračkami. Jediná hračka, která se po celou dobu vyráběla pouze z kovu, byl právě traktůrek Zetor 25. Silniční parní válec byl sice také vždy celý z kovu, ale měl krátkou přestávku ve výrobě. A která plechová hračka přečkala v téměř nezměněné podobě celá desetiletí? Slunéčko sedmitečné, lidově řečeno beruška. Oblibu mají i další výrobky, ať už je to kabinková lanovka či žlutý školní autobus a především pak automobily společnosti Volkswagen. Jednoznačně je to VW Brouk či legendární VW mikrobus, který se vyrábí i v provedení sanitka či valník.

Koupit hračky od Kovap na shop.czechdesign.cz

Související

Festival Přísekohraní
 

Festival Přísekohraní


12. 8. 2017, 10:00 - 19:00

O stavu české hračky
Produktový design

O stavu české hračky

Kamila Matějková, Jana Vinšová - 15. 11. 2016 - 5 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024