Toužíte po stylovém prohřátí kostí? 6 netradičních saun, které vás nadchnou

NUUK – kulturní sauna a osvěžovna | Zdroj: www.saunanuuk.net NUUK – kulturní sauna a osvěžovna | Zdroj: www.saunanuuk.net

Patříte mezi jedince, kteří si nedokáží představit sychravé počasí bez návštěvy sauny? Poznáváte rádi nová neokoukaná místa? Milujete přírodu a představa klasického wellness ve vás nadšení úplně nevzbuzuje? Tak to jste tu správně. Přinášíme vám seznam pěti netradičních stylových míst, kam se vydat za teplem ještě tuto zimu.

NUUK – kulturní sauna a osvěžovna

Přírodní pojízdnou saunu NUUK v Hradci Králové založily dvě kamarádky – Natálie Kratochvíle a Aneta Kohoutová, které se nechaly inspirovat skandinávským modelem a spojily ji s coworkingovým centrem, kde také pořádají kulturní akce. „Koncept spojení kultury, kavárny, přírody a sauny je naším kompasem na celém NUUKovém putování,“ vysvětluje Natálie Kratochvíle pro Lidovky.cz. 

Sauna s kapacitou osmi až deseti lidí je pro veřejnost otevřená od středy do neděle, mimo otevírací dobu si ale můžete domluvit i soukromé saunování. Stavba je vytápěná dřevem a je zcela bez elektřiny. Po saunování si můžete skočit rovnou do řeky Labe a vychutnat si poetické výhledy do zátočiny.

NUUK – kulturní sauna a osvěžovna | Zdroj: www.saunanuuk.netNUUK – kulturní sauna a osvěžovna | Zdroj: www.saunanuuk.net

Dobčické rybníčky

Jestli máte rádi kempování a preferujete bezprostřední kontakt s přírodou, tak to jsou pro vás Dobčické rybníčky jako stvořené. Dřevěné chatičky jsou situovány na vodní hladinu nebo do koruny stromů. Stylové sruby, jež jsou umístěné na Lipanovickém rybníku, nabízejí možnost sauny, jež je otevřena celoročně. Areál se nachází u Dobčic nedaleko Českých Budějovic. Pobyt tak můžete spojit s objevováním blízkého okolí a výlety do přírody. 

Chatička Madlenka je určena až pro 5 lidí. K dispozici je i stylová sauna | Zdroj: www.dobcickerybnicky.czChatička Madlenka je určena až pro 5 lidí. K dispozici je i stylová sauna | Zdroj: www.dobcickerybnicky.cz

Chatičky jsou bez přívodu elektřiny, ale nemusíte se rozhodně bát, že byste v nich během zimních měsíců umrzli. K vytápění a ohřevu vody vám poslouží kamna s varnou plochou. Tento typ ubytování je ideální pro romantický víkend pro dva či rovnou celou rodinu. Stylovější zimní saunování si neumíme představit. 

Sauna Kontejner

Netradiční projekt Sauna Kontejner nabízí k pronájmu soukromou saunu až pro šest osob. Návrh této soukromé sauny se zrodil z nápadu manželů Kateřiny a Milana Bedáňových a jejich kamaráda Pavla Deržmíška. Námořní kontejner nabízí všechno potřebné k pravému saunování – vnitřní i venkovní sprchu nebo káď s ledovou vodou, prostěradlo, minibar a ručník i župan pro každého.

Při rezervaci si můžete dopředu vybrat, zda chcete finskou či bio saunu, které se liší výškou teploty. Po ozdravném rituálu si odpočinete v příjemné houpací síti. Kontejner je prozatím umístěn do areálu budovy starého sila v Jihlavě, kde si rozhodně dopřejete nerušeného klidu. Do budoucna plánují zakladatelé tuto mobilní saunu přesunout i do jiných českých měst.  

Mobilní sauna postavená z námořního kontejneru | Zdroj: www.saunakontejner.czMobilní sauna postavená z námořního kontejneru | Zdroj: www.saunakontejner.cz

Saunalautta

Několik dní po Novém roce se v areálu Slezské plovárny v Hradci Králové otevřela Saunalautta, jež vychází z tradic finské plovoucí sauny. Při saunování v 85–96 °C se budete moci kochat krásnými výhledy na řeku Orlici, na které je stavba umístěna. Dřevěná sauna je unikátní svými velkými prosklenými stěnami, které pro tradiční tepelné lázně nebývají typické. Ochlazení nabízí sprchy umístěné na břehu řeky nebo samotná řeka, do níž je umožněn vstup rovnou z mola. Odpočinková zóna je umístěná v altánu na břehu řeky, nebo na střeše samotné sauny. 

Saunalautta je sauna finského stylu | Zdroj: www.saunalautta.czSaunalautta je sauna finského stylu | Zdroj: www.saunalautta.cz

Lázně na Lodi

Lázně na lodi na pražském Rašínově nábřeží fungují již od roku 2012. Lákají na jedinečný výhled na Hradčany a na skvělou lokaci přímo v centru Prahy na oblíbené náplavce. Do sauny si tak obyvatelé metropole mohou zajít například ihned po práci. Za návrhem těchto lázní stojí architekti ze studia H3T, které má s návrhy netradičních saun mnohaleté zkušenosti.

Lázně na lodi oživují každoročně v zimních měsících pražskou náplavku | Zdroj: laznenalodi.czLázně na lodi oživují každoročně v zimních měsících pražskou náplavku | Zdroj: laznenalodi.cz

Kapacita této smíšené sauny činí až šestnáct osob. Návštěvníci se mohou těšit na klasickou saunu finského typu, relaxační zónu a jako bonus i venkovní vyhřívaný bazének. Po tepelném rituálu slouží na zchlazení venkovní bazének, ti odvážnější mohou skočit přímo do Vltavy.

Sauna v Národním divadle

Na střeše Nové scény Národního divadla se ukrývá sauna s překvapivě dlouhou historií. V minulosti fungovala jen privátně pro členy souboru ND. Za rekonstrukcí stojí Lukáš Otevřel, mimo jiné zakladatel projektu PORT X, který si ke spolupráci přizval Miroslava Sládka a herce Stanislava Majera. Do této neotřelé sauny se můžete dostat za pomocí členské karty, nebo během návštěvních hodin v úterý, čtvrtek a sobotu od 10 do 18 hodin.

Sauna Národního divadla | Zdroj: www.forbes.czSauna Národního divadla | Zdroj: www.forbes.cz

„Když jsme se hlásili do výběrového řízení na rekonstrukci a správu sauny, řekli jsme porotě, že nemáme žádný projekt. Chtěli jsme zachovat všechny původní prvky, udělali jsme tady jen minimalistickou intervenci v podobě srdce uvnitř sauny samotné. Sauna je specifický prostor, není to jen malá boudička, má svoje náležitosti a parametry. Když máte dobrého architekta, tak se můžete spolehnout, že ta věc bude vizuálně a technicky správně. Měli jsme zastání ve Vítkovi Dandovi, který tu saunu nakreslil a pak vedl tým truhlářů, který ji realizoval,“ popisuje cestu vzniku této sauny Lukáš Otevřel. 

Sauna Národního divadla | Zdroj: www.forbes.czSauna Národního divadla | Zdroj: www.forbes.cz

Související

Čerstvý vítr z jižní Moravy. 5 nových míst v Brně, která snoubí vkus a kvalitu
Interiér a architektura

Čerstvý vítr z jižní Moravy. 5 nových míst v Brně, která snoubí vkus a kvalitu

Kateřina Tobišková - 13. 9. 2019

Spát s designem. 5 nových českých hotelů, které si zamilujete
Interiér a architektura

Spát s designem. 5 nových českých hotelů, které si zamilujete

Veronika Pařízková - 9. 8. 2019

 Kde káva voní designem. 10 nových pražských kaváren, které si zamilujete – 2. díl
Interiér a architektura

Kde káva voní designem. 10 nových pražských kaváren, které si zamilujete – 2. díl

Klára Rokosová - 28. 2. 2019

Když se spojí design a káva. 5 nových pražských kaváren, ve kterých je radost pít
Interiér a architektura

Když se spojí design a káva. 5 nových pražských kaváren, ve kterých je radost pít

Olga Fraitová - 12. 2. 2018

Ustláno na designu. Kde najdete nejhezčí české hotely, které mají design na prvním místě
Interiér a architektura

Ustláno na designu. Kde najdete nejhezčí české hotely, které mají design na prvním místě

Barbora Formánková - 8. 1. 2018

Mjölk architekti věnovali městu Liberec saunu
 

Mjölk architekti věnovali městu Liberec saunu

CZECHDESIGN.CZ - 28. 9. 2010

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024