Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Volvo XC90, zdroj:www.volvocars.com Volvo XC90, zdroj:www.volvocars.com

Thórovo kladivo

Nové Volvo XC90 představuje budoucí směřování švédské automobilky. Pod vedením německého designéra Thomase Ingenlatha dospělo Volvo ke kombinaci inovovaných tradičních tvarů a luxusu, nutno říci na poměry značky trochu přehnaného.

Volvo je synonymem pro bytelná a praktická auta, jejichž krása spočívá v jednoduchosti a účelnosti, luxus byl vždy přítomný, nicméně nešlo o zbytečnou okázalost, ale spíše o komfort. V tomto světle se zdají některé prvky na novém XC90 tak trochu navíc, například křišťálová rukojeť řadicí páky nebo v rozhovorech s Ingenlathem neustále omílaný motiv Thórova kladiva, které designéry údajně inspirovalo ke kresbě předních světlometů.

Volvo XC90, zdroj:www.volvocars.comVolvo XC90, zdroj:www.volvocars.com

Zrovna tak se mohli upnout k čemukoliv, co připomíná tvar písmene T, takhle to vypadá spíše na zpětně dodanou omáčku. Přitom nejde ani tak o samotná světla, ale o zbytečnou snahu dodat věci příběh, což leccos naznačuje. Zarazí i prvky v interiéru jako je nášivka švédské vlajky na sedadlech, jako by se automobilka snažila popřít fakt, že jde o první model zcela vyvinutý pod dohledem čínského Geely.

Volvo XC90, zdroj:www.volvocars.comVolvo XC90, zdroj:www.volvocars.com

Vše vypovídá o tom, že se designéři tentokrát nezaměřili pouze na účelnost a kvalitu, ale i styl, což je trochu paradox, protože ten spočíval právě v tom, že se na něj dříve moc nesoustředili. Za zmínku stojí i odklon od tradičních pětiválců k přeplňovaným čtyřválcům, které patrně nebudou mít takovou životnost.

Volvo XC90, zdroj:www.volvocars.comVolvo XC90, zdroj:www.volvocars.com

Volvo XC90 se sice zcela neodvrací od klasických znaků automobilky, přesto je vidět, že ve Volvu minimálně na příštích pár let vsadili na trochu podbízivější notu. V tomto ohledu stojí za prohlédnutí přehled budoucích významných majitelů First Edition, namátkou „Král klobouků“ Elvis Pompilio, „Muž akce“ John Woo nebo „Ocelový tvar“ Eva Eisler.

Nezbývá než doufat, že si „Ocelový tvar“ s „Kloboukem“ užijí mnoho šťastných kilometrů.

Elvis Pompilio, zdroj:www.volvocars.comElvis Pompilio, zdroj:www.volvocars.com

Galerie

Další články