Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Tereza Kliglová, KUKO | Zdroj: Graduations Projects Tereza Kliglová, KUKO | Zdroj: Graduations Projects

Talíř, ze kterého se nevylije polévka, nebo hračky, které pomáhají s fyzioterapií. Studenti přišli s řadou nápadů, které umí udělat svět lepší

Graduation Projects je přehlídka bakalářských a magisterských prací, studentů uměleckoprůmyslových škol ze zemí Visegrádské čtyřky. Kteří studenti českých vysokých škol uspěli ve 20. ročníku projektu?

Přihlášené práce v mezinárodní přehlídce absolvetských prací jsou hodnoceny odbornou porotou, a to ve dvou kategoriích:

  • 2D – užitý grafický design – včetně designu webových stránek, active designu a designu aplikací
  • 3D – průmyslový design – včetně textilního designu, návrhářství, skla a keramiky 

Díla vybraná porotou jsou prezentována na webu přehlídky, v katalogu a na výstavách - aktuálně probíhá výstava na Zámku Cieszyn do 22. května 2022

Graduation Projects 2021

Do dvacátého ročníku přehlídky bylo přihlášeno 312 projektů. Na výstavu bylo porotou vybráno celkem 30 nejlepších projektů, z toho 7 od studentů z českých vysokých škol. 

Přinášíme přehled nejlepších prací studentů z českých vysokých škol!

Karla Gondeková, Karolína Matušková, Listovatel.cz

Listovatel.cz je bezplatný web s pracovními listy pro děti od 7 do 11 let. Projekt byl ovlivněn pandemií, novými technologiemi, rostoucí generační propastí, klimatickou krizí a také nedostupností designově kvalitních vzdělávacích materiálů na trhu. Hlavním zaměřením projektu je přístupnost – listy lze snadno vytisknout za relativně nízkou cenu jako jednotlivé stránky nebo jako černobílý sešit.

Karla Gondeková, Karolína Matušková, Listovatel.cz | Zdroj: Graduations ProjectsKarla Gondeková, Karolína Matušková, Listovatel.cz | Zdroj: Graduations Projects

Tereza Kliglová, KUKO

KUKO je originální projekt dřevěných hraček pro děti a seniory, kteří potřebují fyzioterapii. Hračky zlepšují jejich představivost, postřeh a motoriku. Uživatel může míchat a kombinovat dřevěné prvky podle návodu uvedeného na obalu. KUKO nejen učí disciplíně, ale také zlepšuje proces rozpoznávání tvarů dotykem.

Tereza Kliglová, KUKO | Zdroj: Graduations ProjectsTereza Kliglová, KUKO | Zdroj: Graduations Projects

Petra Kmošťáková, Hettie

Hettie je sada porcelánových talířů vytvořená pro osoby se zdravotním postižením a speciálními potřebami. Talíř na polévku má neobvyklý tvar, který zabraňuje vylití obsahu a udržuje pokrm déle teplý. Jídelní talíř má naopak vysoký okraj, který zabraňuje vypadávání potravin. Lze je také snadno uchopit a držet – uživatel může jíst jídlo pouze jednou rukou. 

Petra Kmošťáková, Hettie | Zdroj: Graduations ProjectsPetra Kmošťáková, Hettie | Zdroj: Graduations Projects

Josef Oubrecht, RIBELL

Cílem této kolekce bronzových zvonů je propagace zvonařské tradice v České republice a podpora místní výroby. Kolekce Ribell vznikla ve spolupráci s Janem Šedou – zvonařem druhé generace. Inspirací pro design této kolekce byl termín ŽEBRO, který se používá ve zvonařském řemesle pro označení řezu zvonu. 

Josef Oubrecht, RIBELL | Zdroj: Graduations ProjectsJosef Oubrecht, RIBELL | Zdroj: Graduations Projects

Zdeněk PavelekVR HRA: ZDENDAA

Jedná se o prototyp hry využívající technologii VR. Hráč je osloven vesmírnou společností a požádán, aby zachránil planetu a zneškodnil bombu. Typografii použitou ve hře vytvořil autor v průběhu studia.

Zdeněk Pavelek, VR HRA: ZDENDAA | Zdroj: Graduations ProjectsZdeněk Pavelek, VR HRA: ZDENDAA | Zdroj: Graduations Projects

David SílaD - kolekce porcelánových mís

Kolekce D je výsledkem spolupráce designéra s manufakturou, díky které byla optimalizována tradiční technologie výroby porcelánových předmětů. Designér minimalizoval množství odpadu, případné odchylky od standardní kvality považoval za přidanou hodnotu produktu. Designér se snaží přitáhnout pozornost uživatelů k tvůrčímu procesu a boří stereotypy související s dokonalostí hromadné výroby. 

David Síla, D - kolekce porcelánových mís | Zdroj: Graduations ProjectsDavid Síla, D - kolekce porcelánových mís | Zdroj: Graduations Projects

Michal ŠtalmachRostoucí kolo pro děti

Michal Štalmach se ve své bakalářské práci zabýval designérským návrhem rostoucího dětského bicyklu pro děti ve věku od 2 do 7 let. Výsledkem jeho snažení je designérský návrh dětského kola s originálně řešeným rámem, který je tvořen třemi samostatnými částmi, jejichž vzájemným variabilním nastavením lze vytvořit celkem tři jeho velikosti. Autor tím tak naplnil finančně i environmentálně přínosnou myšlenku rostoucího bicyklu, který by postupně nahradil celkem tři standardní velikosti dětských kol.

Michal Štalmach, Rostoucí kolo pro děti | Zdroj: Graduations ProjectsMichal Štalmach, Rostoucí kolo pro děti | Zdroj: Graduations Projects

Historie Graduation Projects

První vydání přehlídky Graduation Projects se událo již před dvaceti lety. V roce 2002 vyzvali redaktoři čtvrtletníku 2+3D absolventy designérských programů polských univerzit k prezentaci svých diplomových prací. O čtyři roky později se připojil Zamek Cieszyn s pořádáním pravidelných výstav vybraných děl a od roku 2010 se stala přehlídka mezinárodní, zapojili se do ní studenti i z České republiky a Slovenska, později i z Maďarska.

Organizátorem přehlídky je Zamek Cieszyn. Mezi oficiální partnery Graduation Projects patří Czechdesign, Typo, 1977, Slovenské centrum designu, Maďarská rada pro design (HDC), Asociace užitých grafických designérů v Polsku (STGU), Asociace průmyslových designérů v Polsku (SPFP) a FORMY.xyz.


Více informací o projektu se můžete dočíst na www.graduationprojects.eu.

Další články