Taja Spasskova: dobré věci se stanou viditelnými dříve nebo později

Ilustrace Taji Spasskove, zdroj: tajaspasskova.tumblr.com Ilustrace Taji Spasskove, zdroj: tajaspasskova.tumblr.com

Taja Spasskova (*1990) je nadějnou mladou umělkyní, která pochází z Běloruska. Momentálně studuje na plzeňské Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara magisterský obor Ilustrace. Její práce nesou výrazný rukopis, který se s každým dalším projektem prohlubuje a zvýrazňuje.

* Tajo, jak ses dostala k ilustraci? Kdy ti bylo jasné, že se tomu chceš věnovat, že to půjdeš studovat a že se tím následně budeš živit?

Volné umění mě táhlo vždy. Nicméně při výběru studia jsem se chtěla zaměřit na obor, který z toho všeho volného udělá něco praktického, co by mě následně mohlo uživit. Na magisterském studiu mám teď ilustraci zkombinovanou s grafickým designem, což té ilustraci jedině prospívá.

* Dokázala bys popsat proces své tvorby? Myslím dlouhodobě. Jak ses vyvíjela, kdo a čím tě ovlivnil a kam až jsi došla?

Dříve jsem měla pocit, že si musím zvolit jeden směr, na který se zaměřím. Ale pak přišlo pochopení, že není potřeba se omezovat a že různorodost mé tvorby je pro každý ten směr přínosná. Nejdříve jsem pracovala spíše intuitivně, pocitově. Teď jsem ve fázi, ve které je rozhodující myšlenka nebo koncept. Když mám nápad, tak potom přirozeně vznikne forma. Může to být cokoliv, fotka, malba, text. Záleží na konkrétním případu. Občas se to může stát naopak, že mě nadchne nějaký materiál, člověk nebo moment a pak se to teprve rozvine do nějaké komplexní podoby.

Tvorba Taji Spasskove, zdroj: tajaspasskova.tumblr.comTvorba Taji Spasskove, zdroj: tajaspasskova.tumblr.com

* Přijdeš mi neuvěřitelně činorodá. Máš rozjetou spoustu projektů - kreslíš pro Material times, zapojila ses do projektu Mind-travellers. Jak ses k této práci dostala? A tím určitě nekončíš. Máš ještě něco dalšího?

Pro Material Times jsem kreslila v rámci praxe ve škole. Vzniklý projekt se zalíbil redakci a nakonec se z toho vyvinula dlouhodobá spolupráce. Je mi blízký směr magazínu - hodně se píše o designu, nových technologiích, veganství, ekologii apod. Navíc se teď připravuje speciální tištěné vydání, na kterém jsem se také podílela. Moc se na to těším a rozhodně doporučuji Material times objevit!

Mindtravellers od SOFFA je on-line platforma, která pomáhá spojovat všechny talentované lidi na webových stránkách SOFFA. Mohou sdílet nejnovější trendy, své práce a následně spolupracují. Cílem je sdílení informací a vzájemné inspirace. Redakce SOFFA oslovila mě a ještě další tři ilustrátory pro vytvoření vizuální platformy. A i v příštím vydání SOFFA můžete najít moje ilustrace.

PURE pro Dry Milk of Virgin Mary, Taja Spasskova, zdroj: Facebook Taji SpasskovePURE pro Dry Milk of Virgin Mary, Taja Spasskova, zdroj: Facebook Taji Spasskove

* Samozřejmě nemůžu opomenout tvoji zálibu ve focení, kterému se věnuješ podobně jako ilustraci. Je to pro tebe na stejné úrovni jako kreslení? Co tě baví víc, a co pro tebe focení znamená?

Určitě to vnímám tak, že je na stejné úrovni, ale je to úplně jiný proces, pro jiný účel. Když pro někoho fotím, hrozně mě baví komunikace s modelkou a autorem. Je to vždy unikátní a intimní kontakt. Baví mě vymýšlet příběhy, vytvářet určitou realitu a dávat věcem, které fotím, náladu. Jakoby je oživovat. A také je fakt, že jsem hodně vizuální a mám ráda fashion, který má přesah.

Na zakázku fotím relativně krátkou dobu, předtím jsem fotila své volné projekty. Většinou jsem fotila oděv nebo šperky, například pro šikovné holky z kolektivu Dry Milk of Virgin Mary. Také mi utkvělo v paměti focení pro Elišku Knotkovou, když jsem fotila její kosmo batohy. Bylo to takové kinematografické a čisté. A pak samozřejmě práce pro Elišku Lhotskou. Ta mě oslovila s tím, že by chtěla, abych jí vymyslela focení ke kolekci New archeology. Eliška vytváří šperky, které mají intelektuální a filosofický podtext. Nešlo pouze o to šperky nafotit, ale vytvořit osobitý vizuální jazyk pro její objekty. Takový, který by vyjádřil to, co tím chtěla říct. Mým cílem bylo vytvořit celý příběh, který bude takovým němým filmem. Celkově s Eliškou to je takové osudové. Ona si mě vybrala a já si toho vážím. Právě teď se chystáme na pokračování naší spolupráce.

Tvorba Taji Spasskove, zdroj: tajaspasskova.tumblr.comTvorba Taji Spasskove, zdroj: tajaspasskova.tumblr.com

Důležitým je pro mě i časopis FOTO. Bylo to totiž krátce poté, co jsem přijela do Česka, kdy si mě šéfredaktor Tomáš Hlíva všimnul a poskytnul mi krásnou možnost být Profilem celého čísla, a takové věci si pamatuješ.

* Hodně lidí naráží na to, že jako studenti nemají dostatek času, energie nebo i motivace pro práci tohohle typu právě při studiu. Jaký je tvůj názor? Je těžké jako student prorazit? A jak je podle tebe nejsnazší o sobě dát vědět?

Kombinovat studium a práci je bezpochyby náročné především časově. Zároveň si však myslím, že je to otázka sebeorganizace. Je důležité umět se za své věci postavit a obhájit je. Pokud víš co děláš a ručíš za výsledek, tak nikoho nemusí zajímat, jestli jsi nebo nejsi student. Občas se student setká se situací, že klient si myslí, že studentům se může neplatit, nebo platit málo. Nicméně si myslím, že člověk se nemá podhodnocovat a musí znát svoji cenu. Podle mě neexistuje univerzální recept na úspěch. Často je to o náhodě, štěstí a intuici. Nicméně si myslím, že dobré věci se stanou viditelnými dříve nebo později.

Tvorba Taji Spasskove, zdroj: tajaspasskova.tumblr.comTvorba Taji Spasskove, zdroj: tajaspasskova.tumblr.com

* Na závěr - co považuješ za svůj největší úspěch?

Asi nejvýraznější věcí byla má letošní výhra v mezinárodní soutěži Art Prize CBM, kde jsem jednou z finalistů. Součástí výhry byla kolektivní výstava vítězů v Turíně a v Praze. Byly to opravdu skvělé práce a bylo úžasné být toho součástí. Výstava v Praze probíhala v galerii A salon v Tančícím doměgalerii NOD. Zúčastnila jsem se tam se sérií fotografií s názvem Segments, kde jde o propojení vnitřního a vnějšího prostoru a otázku hledání hranic mezi nimi.  

Související

Krásná, hravá a originální ilustrace? Ta od Michala Bačáka!
Grafický design

Krásná, hravá a originální ilustrace? Ta od Michala Bačáka!

Michala Bradová - 23. 11. 2015 - 6 min.

jelínek
SHOP BANNER UNOR 2024