Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Zumtobel pojal svoji prezentaci jako velkou koktejlovou párty s hudebním doprovodem, klavíristka na koberci z LED diod Zumtobel pojal svoji prezentaci jako velkou koktejlovou párty s hudebním doprovodem, klavíristka na koberci z LED diod

Světlo v Miláně: Euroluce 2011

Jubilejní padesátý ročník milánského iSaloni - veletrhu designu, patřil svítidlům. To v realitě znamenalo čtyři haly na výstavišti a projekty prezentované po celém městě.

Začala bych hojnou českou účastí. Na výstavišti byla Preciosa a Lasvit, ten prezentoval svítidla a objekty od českých designérů a ve městě měl samostatnou výstavu v tvz. „Zona Tortona“. Pro projekt Bohemian Rhapsody oslovil Lasvit tři významné zahraniční designéry: francouzského designéra Fabia Novembre, návrháře Mathieu Lehanneura a japonského designéra Nendo.Velkolepé objekty zpracovávali designéři na konkrétní zadání, které ztělesňují pojem lásky a světla velkými skleněnými kokony zavěšenými v prostoru jako symboly očekávané metamorfózy.

V Miláně se ukázalo několik absolventů Vysoké školy uměleckoprůmyslové i samotná škola. V rámci výstavy podporujíc mladé designéry Elle Decor byl vybrán za ČR Boris Klimek se svítidlem kombinující buk a dural. Na výstavě „The Fresh Light of Corian®“ se objevila stolní svítidla Giulia a Marco od Jaroslava Větvičky a svítidla Octopus od Reného Šulce. Octopus je inspirován chobotnicemi, které umí měnit barvu. svítidlo využává Led diody s programovatelným RGB s směšovačem.

Dřevo bylo materiálem, které ovládlo letošní Miláno. Ve své přírodní formě, která dává vyniknout létům a přirozenosti dřeva, jak u židlí, tak u svítidel v oblých formách, které připomínají násady na nářadí. Příkladem může být stolní svítidlo firmy Fabbian s dřevěnou kostrou, nebo závěsné svítidlo finského studia Kaamos na SaloneSattelite. Anna Palomaa z Kaamos vytvořila širm z dýhy, která se jen ovine kolem objímky a zapne na zip, podobných širmů, které vytvářely efekt nevtíravého „ovinutí“ bylo k vidění mnoho.

Oblé tvary, nic hranatého a ostrého to je směr jakým se svítidla ubírají. Artemide zaoblila vše nové, Foscarini má přisazená svítidla jak plovoucí oblázky na stěně a širmy s odkazem na textil.

Designéři obrátili pozornost i na samotný tvar úsporné žárovky. Tom Dixon, designér, který pokaždé uchvátí svým anglickým rukopisem a novými svítidly nezklamal ani letos. Navrhnul úspornou žárovku, připomínající velkou reflektorovou žárovku, u závitu pokovenou. Žárovky tvoří základní prvek tří nových svítidel. Alessi se vydal směrem LED žárovek a zrušil hranici mezi žárovkou jako pouhým zdrojem světla a svítidlem. Tvary Alessi žárovky jsou zábavné a jsou samy o sobě svítidlem.

Takže se těšme na další Euroluce v Miláně, které se bude konat za dva roky.

Galerie