Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Svatba nemusí být v kostele a nevěsta nemusí vypadat jako dort, svatební šaty Veršatyl, zdroj: Jakub Sodomka Svatba nemusí být v kostele a nevěsta nemusí vypadat jako dort, svatební šaty Veršatyl, zdroj: Jakub Sodomka

Svatební šaty ve světě designu

Když jako milovník designu zadáte do Googlu heslo svatební šaty, naskočí vám husí kůže. Odkazy, které se otevřou, jsou totiž většinou plné šlehačkových modelů z půjčoven, ve kterých si nevyberete ani kostým na karneval. Ceny, za které se šaty půjčují, jsou navíc opravdu neadekvátní tomu, že už je před vámi měly desítky jiných nevěst. Jak tedy ani ve svatební den neslevit ze svých estetických nároků?

Nejlepší cestou je představit si co nejpřesněji vzhled šatů, které byste chtěli mít na sobě. Materiál, střih, aplikace, barva, pocit… Pokud je vidíte úplně jasně a není nikdo, kdo by vaši představu jen o kousíček pozměnil, běžte za dobrou švadlenou, která podle vašeho návrhu šaty ušije. Za šaty můžete dát i méně než pět tisíc korun, cena bude záviset především na vybrané látce.

Šaty nevěsty Hanky dle vlastního návrhu, zdroj: André ErasmusŠaty nevěsty Hanky dle vlastního návrhu, zdroj: André Erasmus

A pokud víte, že vaše fantazie potřebuje oko profesionála, aby se stala dokonalou realitou, začněte hledat designéra, který navrhuje oblečení podobné vašemu vkusu. Nebojte se oslovit kohokoliv, protože vytvořit svatební šaty na míru je výzva pro každého. Někteří designéři jsou přístupnější diskuzi, u jiných samozřejmě můžete narazit na jejich vlastní vizi, od které nebudou chtít upustit, a vám to nebude vyhovovat. Potom není problém se po pár schůzkách rozejít a najít někoho jiného. Designér by vaší myšlence měl dodat know how, za které mu platíte, měl by vás odhadnout a nasměrovat k výsledku, který jste si jako laik nedokázali představit ani ve snu. Znáte to, kdyby se Henry Ford lidí zeptal, co chtějí, řekli by rychlejšího koně, ale on jim dal auto.

Šaty od Veršatyl pro nevěstu Nikolu, zdroj: Jakub SodomkaŠaty od Veršatyl pro nevěstu Nikolu, zdroj: Jakub Sodomka

U renomovaných návrhářů si za model připlatíte, ale na druhou stranu, být součástí procesu, kdy nad skicami společně řešíte ideální střih pro vaši siluetu, vybíráte materiály, sledujete jak se rodí šaty pro Den D, to za to stojí.

Návrh od designéra ale nemusí znamenat dražší šaty než ty z půjčovny. Pokud chcete ušetřit, doporučujeme oslovit někoho z řad mladších návrhářů a studentů. Jednak si jejich kreativita se staršími kolegy v ničem nezadá, a navíc může být cenově výhodné být první zakázkou tohoto typu. U mladých designérů se můžete s cenou vejít i výrazně pod deset tisíc korun včetně materiálu.

Šaty od Dariy Makeevy pro nevěstu Evu, zdroj: Štěpán PechŠaty od Dariy Makeevy pro nevěstu Evu, zdroj: Štěpán Pech

Pokud hledáte módní designéry, kteří se tvorbě svatebních šatů věnují, naším tipem jsou Sistersconspiracy, Leeda nebo Helena Mertlová. Z nejmladší generace si můžete v galerii prohlédnout např. modely od Dariy Makeevy nebo návrhářské dvojice Veršatyl

SISTERSCONSPIRACY

Návrhářské duo dvou absolventek z pražské UMPRUM, které se proslavilo barevnou pánskou módou, přijímá svatební zakázky na oblečení pro nevěsty i ženichy. V galerii jejich návrhů tedy můžete vidět šaty i obleky. Návrhářky jsou známé svým sympatickým přístupem ke klientům a na rozmanitých výsledcích je znát, že se nechávají vést instinktem zadávajícího páru.

Více fotek svatebních návrhů od Sistersconspiracy najdete v galerii níže.

HELen Mertl

Helena Mertlová umí vytvořit jak jednoduché šaty, tak róbu s mnoha krajkami a volány. Modely jsou převážně z luxusních materiálů a všechny bez výjimky jsou vrcholně ženské, stejně jako další tvorba designérky. Ceny se pohybují od 20 000 Kč výše.

Více fotek svatebních návrhů od Heleny Mertlové najdete v galerii níže.

LEEDA

Značku Leeda v roce 2003 založily dvě Lucie, dnes už za značkou stojí jen Lucie Kutálková. Její svatební šaty jsou, podobně jako ostatní tvorba, minimalistické, a díky tomu využitelné i na další příležitosti. Ceny jsou podobné jako u značky Helen Mertl, záleží na konkrétních požadavcích zákaznice.

Více fotek svatebních návrhů od Leeda najdete v galerii níže.

Daria Makeeva

Rodačka z Ruska, která ale vystudovala UMPRUM v Praze, na sebe upozornila např. jako jeden z talentů na Designbloku. Loni vytvořila jeden z modelů pro druhý ročník City Souls, kde potisk na jednoduché šaty navrhla její sestra, ilustrátorka Maria.

VERŠATYL

Kristýna a Markéta jsou kamarádky, které nemají vzdělání z výtvarné školy, ale něco jim ve zdejší módě chybělo, a tak se rozhodly začít navrhovat samy. Jejich tvroba je tzv. "versatilní", tedy variabilní, a obsahuje oděvy, doplňky a šperky. Všechno nechávají šít a vyrábět u českých řemeslníků a v českých továrnách.

Naše tipy na svatební šaty už znáte, chceme vám ale poradit i s výběrem zásnubních a snubních prstenů od českých designérů. Spustili jsme pro vás specializovaný web a e-shop snoubeni.com a připravili tištěný katalog plný svatební inspirace. Nebo doražte k nám do kamenného obchodu v Myslíkově a my vám poradíme, jak na to.

Galerie

Další články