Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Karla Olšáková, prsteny Organic z nerezi a stříbra, zdroj: www.NURA.design Karla Olšáková, prsteny Organic z nerezi a stříbra, zdroj: www.NURA.design

Svatba za rohem? Řekněte své ANO šperkem s příběhem

Závoj, polibek a dvojhlasné Ano. A samozřejmě snubní prstýnky, které dělají z dvou lidí jeden pár. Svatbu si asi těžko dovedeme představit jinak. Aby ne, jsou to kulisy, které svatební obřady provázejí mnoho staletí.

Trocha historie

Zásnubní a snubní prstýnky se totiž nosily už ve starověkém Římě. Nejdříve železné, protože nošení zlatých šperků bylo v době římské republiky zákonem regulováno, okolo počátku našeho letopočtu se však už snoubenci zdobili zlatými kroužky. Ve středověku manželé mohli nosit prstýnky stříbrné, zlaté, ale i cínové. Nejčastěji měly podobu propojených rukou, zdobily je barevné kameny, sklíčka nebo vyrytý nápis „Co Bůh spojil, člověk nerozděluj“.

Martin Verner, zlatý zásnubní prsten se safírem, zdroj: www.martinverner.czMartin Verner, zlatý zásnubní prsten se safírem, zdroj: www.martinverner.cz

Chcete požádat svou vyvolenou o ruku a sázíte na prsten s diamantem jako na neprůstřelnou klasiku? Možná nevíte, že tradice zásnubního prstenu s korunkou osazenou briliantem se ve skutečnosti zrodila jako promyšlený marketingový tah. V době velké hospodářské krize ve 30. letech 20. století klesl prodej drahých kamenů na americkém trhu na své historické minimum a firma De Beers, největší světový těžař a prodejce diamantů, se proto intenzivně zabývala otázkou, jak zvýšit prodej diamantových šperků. V roce 1947 spustili masivní reklamní kampaň se sloganem „A diamond is forever“. O čtyři roky později 80 % amerických nevěst obdrželo zásnubní prsten s diamantem. I díky tomu byla titulní věta v roce 1999 vyhlášena časopisem Advertising Age jako slogan století.

Kristýna Malovaná, zásnubní prsten z bílého zlata se surovým diamantem, zdroj: www.kristynamalovana.comKristýna Malovaná, zásnubní prsten z bílého zlata se surovým diamantem, zdroj: www.kristynamalovana.com

S diamantem nebo bez?

Ať se nám to líbí nebo ne, prsten s diamantem nejspíš už nikdy z módy nevyjde. Klasická kombinace nemusí být nudná a práce českých šperkařů to dokazují. Pokud vám imponuje autenticita surového kamene v jednoduchém kroužku, sáhněte třeba po prstenu od Kristýny Malované.

Proč se však držet klasiky, když můžete být originální? Nepřehlédnutelný je zásnubní prsten ze žlutého zlata osazený oválným safírem od Martina Vernera nebo prsten s hravě měňavým opálem od Mani Berec. Jako chytrá horákyně, s kamenem a bez kamene, může být snoubenka s prstenem Nastassii Aleinikavy. Hodně osobním se prsten stane, pokud do něj necháte zasadit vlastnoručně nalezený kámen, jako třeba křišťál s rutilem (neboli Venušiny vlasy) dovezený z Himaláje, který do zásnubního prstenu osadila Eva Růžičková. A říkal někdo, že zásnubní prsten musí být kulatý? Odvážná minimalistka jistě ocení něžný prstýnek Karly Olšákové z kolekce Cube v kombinaci stříbra, nerezi a zlatého detailu.

Karla Olšáková, prsten Cube, zdroj: karlaolsakova.czKarla Olšáková, prsten Cube, zdroj: karlaolsakova.cz

Není všechno zlato, co se třpytí

Váš vztah je jedinečný a tomu by měly odpovídat i snubní prstýnky. Dáte-li důvěru vybranému šperkaři či designérovi, vytvoří vám na míru šperk, který vás ani po letech nebude nudit, tak jako by vás nemělo nudit vaše manželství. Ve snubních prstenech by se měl odrážet příběh vás dvou, ale i váš životní styl. Pokud jste akční a prsteny nesundáváte ani při sportu, hledejte co nejjednodušší tvary a materiál, který nebude náročný na údržbu. I z tohoto důvodu jsou nejoblíbenější zlaté kroužky pro svoji pevnost, povrchovou stálost a dobré možnosti tvarování. Už dávno nemusíte mít prstýnky ze žlutého zlata, stále populárnější je bílé či růžové zlato nebo jejich kombinace.

Eva Růžičková, zásnubní prsten z bílého zlata a křišťálu z rutilem, zdroj: www.evaruzickova.comEva Růžičková, zásnubní prsten z bílého zlata a křišťálu z rutilem, zdroj: www.evaruzickova.com

Tvarování se meze nekladou. Jestli máte rádi přírodní motivy, nechte se inspirovat prstýnky Anny Steinerové s dekorem kávových zrn, dřeva nebo něžnými kvítky kávovníku. Tordované šperky Hany Polívkové mohou připomínat spletené pramínky vlasů a propojení dvou duší symbolizují do sebe zapadající kroužky Evy Růžičkové nebo Kláry Šípkové. Zářez v prstýncích Lucie Houdkové působí jako abstraktní dekorace, ale když se jeho a její prsten přiblíží k sobě, společně vytvoří srdce. A pokud vás zlato prostě nebaví, zaexperimentujte s černou litinou, titanem nebo nerezovou ocelí.

Eva Růžičková, snubní prsteny ze zlata a litiny, zdroj: www.evaruzickova.comEva Růžičková, snubní prsteny ze zlata a litiny, zdroj: www.evaruzickova.com

Na svatbu nejen prsten

Prstýnky máme vybrané, tím však návštěva ve šperkařském ateliéru nekončí. I dalšími šperky můžete krásně doladit atmosféru vašeho velkého dne. Nevěstu nepřehlédnete v originální květové korunce od Mani Berec. Autoři nešetří invencí ani na vlastní svatební přípravy. Náhrdelník z propletených lan, který designérka Markéta Šumová ve spolupráci s Adélou Wiesenbergovou navrhla a vyrobila na vlastní veselku, má symbolizovat věčné propojení dvou lidských osudů. A až svatební zvony utichnou a vy vyvoláte všechny fotografie, můžete dvě nejkrásnější nosit neustále na srdci ve svatebním medailonku z dílny Hany Polívkové.

Maňa Berec, korunka, zdroj: MŇ BRCMaňa Berec, korunka, zdroj: MŇ BRC

Máte chuť si některý z těchto šperků pořídit? Není nic jednoduššího než se obrátit přímo na nás. Připravili jsme pro vás specializovaný web a e-shop s nejširší nabídkou svatebních prstenů od českých designérů snoubeni.com a tištěný katalog Snoubení. Nebo doražte k nám do kamenného obchodu v Myslíkově a my vám poradíme, jak na to.

Galerie

Další články