Je vám blízké hnutí slow fashion a celkově více přemýšlíte o tom, odkud pochází oblečení, které si kupujete? Pokud se nehodláte této idey udržitelnosti vzdát ani při výběru svých vysněných svatebních šatů, z klasického svatebního salónu odejdete s prázdnou. Naštěstí ale existují značky, které se rozhodly tento trend zařadit na špičku svých priorit a šijí tak modely lokálně a z certifikovaných materiálů.
Pokud plánujete svatbu na léto a ještě jste si nestihla pořídit svatební šaty, teď je ten nejvyšší čas. Není výjimkou, že se celý proces – od první schůzky po dokončení šatů – může protáhnout i na půl roku. Pro ty z vás, které ještě nemáte vybráno, proto přinášíme inspiraci od pěti českých a slovenských návrhářek.
TO.GET.HER
Studio TO.GET.HER, za nímž stojí designérka Hana Prchalová, se od ostatních svatebních studií liší svým ekologickým přístupem. Svatební šaty šije Hana Prchalová z přírodních a certifikovaných materiálů, které jsou v ideálním případě od českých dodavatelů a vyrobené u nás v České republice. Nová kolekce pro rok 2020 je plná jednoduchých modelů z českého lnu, bambusového hedvábí, bio hedvábí a bio-bavlněného saténu. Šaty doplňují ručně našívané korálky a výšivky.
Šaty, body a sukně z bambusového hedvábí studia To.get.her | Foto: Sofia K. Sämann Foto
U látek to ovšem nekončí. Autorka se rovněž snaží, aby její šaty byly dále využitelné, aby nesloužily pouze na jeden speciální den. Preferuje tudíž jednoduché variabilní střihy. Další cestou k větší udržitelnosti je rovněž recyklace již existujících modelů. Kromě zakázkové výroby si můžete nechat upravit šaty po mamince nebo například i náhodný úlovek ze secondhandu.
„Letos se mi podařila krásná spolupráce s nevěstou Zuzanou, jejímž požadavkem byly kompletně upcyclované šaty. Koupila jsem tedy vyřazený model svatebních šatů v second handu a přešila jej na elegantní sexy model, ve kterém Zuzka doslova zářila. Když mi pak poslala fotku ženichova „first looku“, nemohla jsem se ubránit radostné euforii z dobře odvedené práce," uvedla pro magazín MILE Hana Prchalová.
Nová kolekce svatebních šatů studia To.get.her | Foto: Sofia K. Sämann Foto
Yoora
Za slovenskou značkou Yoora stojí oděvní návrhářka Zuzana Kedroňová, která, stejně jako studio TO.GET.HER, dbá na použití přírodních, ekologických a přísně testovaných certifikovaných materiálů. Šaty jsou tak vyroběny z bio hedvábí, mírumilovného hedvábí, organické bavlny, bambusové viskózy nebo pinatexu. „Zákazníčka dokáže veľmi jednoducho rozpoznať, či sa jedná o syntetický materiál, alebo prírodný. Stačí si šaty obliecť. Bambusová podšívka je veľmi hebká textília, v ktorej sa človek cíti v druhej koži. Šaty sú vďaka týmto materiálom pohodlné a príjemné na dotyk." popisuje tato mladá slovenská návrhářka.
Autorka měla vždy blízko k přírodním materiálům. „Počas vysokej školy, som mala možnosť vyskúšať si rôzne druhy textílii a nájsť si také, ktoré mi najviac vyhovujú. Pred pár rokmi, keď som začínala zakladať značku, som sa rozhodla, že budem tvoriť eticky, lokálne a jedine z ekologických materiálov, ktoré našu planétu až tak nezaťažujú. Sama nakupujem oblečenie z druhej ruky, poprípade si niečo ušijem, alebo vymením. Snažím sa nepodporovať fast fashion, ale tvoriť s rozumom a ohľadom na životné prostredie," doplňuje.
Pro své vysněné šaty nemusíte jezdit až na Slovensko. Showroom má tato značka kromě Bratislavy rovněž v centru Prahy.
Lucie Komárková
Česká módní návrhářka Lucie Komárková se ve své tvorbě rovněž vydává cestou slow fashion. Své minimalistické modely staví na precizním řemeslném zpracování a kvalitních materiálech, které získává od lokálních dodavatelů. Hůře dostupné materiály, jako kašmír či hedvábí, dováží z ostatních zemí Evropské unie.
Minulý rok navrhla svoji první mini kolekci svatebních šatů. „Chtěla jsem se tak více definovat ve svatební tvorbě a přiblížit nevěstám můj styl. Nevěsta si navíc může několik modelů vyzkoušet a ujasnit si tak svou představu. Je poté jednodušší navázat společnou komunikaci a rychleji se sladíme dohromady. Každé šaty vznikají společným dialogem od prvních návrhů až po finální podobu," vysvětluje Lucie Komárková
Svatební vyšívaná košile a sukně | Zdroj: www.luciekomarkova.com
„Hlavním aspektem je používání přírodních materiálů a variabilita modelů, která umožňuji vícero využití po svatbě. S nevěstou tuto otázku řešíme již od první schůzky a společně vymýšlíme, jak vytvořit šaty, které pak bude moci uplatnit ve svém šatníku," popisuje cestu k větší udržitelnosti.
Svatební šaty Lotta a Lilibeth | Zdroj: www.luciekomarkova.com
Monika Mongol
Monika Mongol šije minimalistické šaty, které rozbíjí charakteristickou výšivkou, v níž se promítá její vášeň k etnickým kmenům a cestování po Asii. Po absolvování VOŠ oděvního designu v Brně a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vystupovala pod pseudonymem MONGOL, který vznikl náhodně s jejím bratrem a předurčil ji směr její inspirace.
Ve svých kolekcích se tato návrhářka snaží používat kvalitní přírodní materiály nebo někdy recykluje i staré, nevyužité látky. „Pokud to lze snažím se materiál zajistit z české produkce, avšak v dnešní době to není příliš možné. Často používám také “dead stock” materiály, které už továrny nevyužijí a zůstaly ladem," vysvětluje. Většinu její tvorby tvoří jednoduché košilové šaty, kabáty a batohy. Pro tento rok měla ale v plánu také svatební mini kolekci, na které momentálně pracuje. „Kvůli nynější situaci se to, ale asi celé trochu zpozdí. Neboť nelze koupit materiály ani pro ně jet do zahraničí, odkud také některé materiály kupuji," doplňuje.
Monika Mongol ve svatebních šatech ze své tvorby | Zdroj: facebookový profil Monika Mongol
Minimalistické šaty Moniky Mongol | Zdroj: monikamongol.cz
Lenka Vacková
Nepotrpíte si na klasiku? Tvorba Lenky Vackové vás v tom případě rozhodně zaujme. Tato absolventka UMPRUM ateliéru Designu oděvu a obuvi a držitelka ocenění Fashion Designer roku 2017 prestižní soutěže Czech Grand Design šije z recyklovaného textilu. Minulý rok založila unikátní ekologickou galanterii a textilní metráž Textile Mountain.
„Recyklace a využívání starých nebo nevyužitých textilií mi dává největší smysl, protože tento přístup aplikuji v mnoha činnostech svého života a snažím se tak být co nejohleduplnější k životnímu prostředí a svému okolí. Proč kupovat nové, když kolem sebe vše máme. Plus má tento přístup ještě jeden krásný fakt – vše je jedinečné a nenapodobitelné a hlavně má každý model zvláštní kouzlo, které prefabrikované věci prostě nikdy mít nemohou," vysvětluje svůj přístup Lenka Vacková.
Šaty Lenky Vackové ze 100% recyklované převážně hedvábné kolekce | Zdroj: Lenka Vacková
Svatební modely ale Lenka Vacková nešije pravidelně, vše záleží na její časové vytíženosti a poptávce. „Na začátek léta budu dělat jeden svatební třpytivý mikino-kabátek, jinak se plán svatebních šatů vždy řídí mou aktuální časovou vytížeností a poptávkou od zákaznic," dodává.
A co dál?
Vaše vysněné svatební šaty už vám visí doma ve skříni a potřebujete spíše poradit s výběrem snubních či zásnubních prstenů? Skrze nás tištěný katalog a platformu Snoubení, která je vůbec prvním počinem svého druhu na lokální scéně, najdete na jednom místě tvorbu od desítky českých designérů. Kompletní průvodce vám při hledání perfektního prstenu pomůže.