V parku Sacré Coeur na pražském Smíchově vznikne multifunkční altánek s výhledem na město. O návrh se postaralo architektonické studio Denisy Strmiskové. Architekti zvolili cestu sjednocení s okolním prostředím a detaily, které nepřehlédnete. Nosnou součástí nového prvku ve veřejném prostranství je příjemná atmosféra podněcující slavnostní příležitosti.
Denisa Strmisková, interiérová designérka přesahující do oboru architektury i scénografie, navrhla novou podobu altánku, který by měl zanedlouho vzniknout v parku Sacré Coeur na Smíchově. Autorka, která již posbírala mnoho úspěchů se svými realizacemi interiérů, z nichž některé byly představené v domácích i zahraničních prestižních časopisech, se rozhodla vydat vstříc novému zaměření – stavbám ve veřejném prostoru.
Mezi jejími realizacemi můžete najít hojně oceňovaný Long Story Short Hostel v historickém centru Olomouce nebo Cafe Konvikt v budově stejnojmenné bývalé jezuitské koleje taktéž v Olomouci.
Denisa Strmisková v interiéru pro Arte 2018 | Foto: Michal Hančovský
Smíchov jako na dlani
Park Sacré Coeur leží na pražském Smíchově. Byl založen v roce 1872 na místě bývalé vinice jako součást nově vystavěného dívčího kláštera Sacré Coeur. Nachází se na kopci nad Kartouzskou ulicí a obchodním centrem Nový Smíchov. Je přístupný mostem pro pěší z obchodního centra, pěšinou z Drtinovy a cestou z Kobrovy ulice. Z jeho návrší je výhled na Smíchov a část Prahy na pravém břehu Vltavy. Nachází se zde víceúrovňové dětské hřiště, architektonicky ovlivněno zajímavou členitostí terénu, a minizoo Stanice mladých přírodovědců hlavního města Prahy.
Pavilon se stane přirozenou součásti parku Sacré Coeur. | Zdroj: denisastrmiskova.com
Svatba v zeleni
Na žádost městské části Prahy 5 tým architektonického studia, ve složení Denisa Kubíčková Strmisková, Štěpán Rapp a Kristýna Hodanová, vytvořil pavilon na základě jasných požadavků na funkci – svatební obřadní síň. Altán se tak stává díky své formě a lokaci přirozenou součástí parku, pokorně splývající s okolní flórou.
Organický tvar, přírodní materiály a barvy napomáhají k přirozenému začlenění stavby do parku. Žulová přístupová cesta navazuje na stávající dlažbu a plynule prochází pavilonem až k vyhlídce, která je součástí nově připravovaného pavilonu. Zvětšená plocha umožňuje lepší výhled na panorama Prahy.
Vizualizace nové obřadní síně na Smíchově | Zdroj: denisastrmiskova.com
Oranžová střecha svatební síně | Zdroj: denisastrmiskova.com
Signifikantním prvkem celé stavby pavilonu je vyvýšený kruhový podstavec se schodištěm. Ten je zastřešen střechou z barevného skla, díky čemuž nepropouští sluneční paprsky. Oranžové sklo dodává pavilonu jedinečný vzhled a vytváří vřelou atmosféru. Zvolená barva je volně inspirována logem městské části Prahy 5. O vizualizaci návrhu se postaralo butikové studio interiérového designu Creamy Rebel.
K pavilonu povede žulová přístupová cesta. | Zdroj: denisastrmiskova.com
Neobvyklé svatební síně napříč světem
Po celém světě se začínají objevovat moderní svatební síně, kaple nebo altánky, reagující na nynější společnost a její sny a touhy. Můžeme nalézt síně zhotovené z neobvyklého materiálu, kaple postavené na pozoruhodném místě anebo svatební prostory nesoucí symboly a zvyky z minulosti. Mnoho nových obřadních síní nalezneme například v Asii.
Jedním z příkladů novodobé svatební architektury může být takzvaná Duhová kaple od asijského studia Coordination Asia. Tato stavba, připomínající kaleidoskop, stojí v Šanghaji a je součástí tamějšího Muzea skla. Impozantní stavba přitahuje kreativní mladé páry a zároveň tvoří zajímavý prvek v muzeu. Kaple je totiž tvořena z více než 3 000 skleněných prvků, které se vyskytují v 65 barevných odstínech.
Duhová kaple je součástí Šanghajského muzea skla. | Zdroj: coordination.asia
I přes své moderní pojetí v sobě kaple skrývá čínskou symboliku spjatou s manželstvím. Samotný půdorys kruhové kaple nese symboliku jednoty a naopak čtverec, do kterého je kaple zasazena, symbolizuje ctnost a poctivost.