Jarní měsíce jsou tradičním maratonem evropských nakladatelů po knižních veletrzích. Březnový London Book Fair střídá Livre Paris a Leipziger Buchmesse, začátkem dubna se pak koná největší přehlídka knih pro děti a mládež v Evropě, Bologna Children´s Bookfair.
Příležitost k prezentaci mají nejen knižní nakladatelé, kteří se zaměřují na tituly pro děti a mládež, ale i ilustrátoři, kteří se snaží zaujmout svými portfolii – obchází nakladatele buď individuálně s deskami, nebo vylepují plakáty se svými ilustracemi na místa k tomu určená. Nedílnou součástí veletrhu je také výstava ilustrátorů – jedna z nejprestižnějších výstav ilustrace pro děti a mládež ve světě.
Sutnarka se letos prezentovala na 56. veletrhu Bologna Children Book Fair 2019. Foto: FDULS
Studentům plzeňské Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara se pak naskytla ještě jiná – a jedinečná – příležitost: vystavit svou práci v rámci školní prezentace. Prostor zvolilo vedení školy velkorysý – na ploše dvou výstavních jednotek se prezentovaly tři ateliéry: ateliér Komiks a ilustrace pro děti, vedený Barbarou Šalamounovou, ateliér Mediální a didaktické ilustrace, vedený Renátou Fučíkovou, a ateliér Mediální a didaktické ilustrace II, vedený Václavem Šlajchem. Mimo to se k prezentaci připojilo i nakladatelství POP-PAP, které založila absolventka Sutnarky, Marcela Konárková. Grafickým řešením stánku byl pověřen profesor Rostislav Vaněk z ateliéru Grafického designu. Vytvořil tvarově i barevně výraznou expozici, která sestávala ze čtyř "áček" pokrytých ilustracemi a informacemi o fakultě.
Autorem grafického řešení stánku ve tvaru čtyř áček je Prof. Rostislav Vaněk. Foto: FDULS
Vedoucí všech tří ateliérů připravili reprezentativní soubor ilustrovaných knih, tedy závěrečných i klauzurních prací za několik let a k nim přidali ukázky ilustrací, které byly zarámovány a ozdobily zadní stranu stánku.
Jak říká vedoucí ateliéru Mediální a didaktické ilustrace, Renáta Fučíková, ohlas byl velký! V rámci tzv. opening hours se na stánku zastavili někteří světoznámí tvůrci: argentinský výtvarník tvořící ve Francii Gérard Lo Monaco, autor pop-upové verze Malého prince a Moby-Dicka, nebo brazilský ilustrátor Roger Mello, držitel malé Nobelovy ceny, tedy ceny Hanse Christiana Andersena z roku 2014. Z dalších velkých jmen to byl například jihoafrický ilustrátor Piet Grobler, španělský ilustrátor Josep Antoni Tàssies, teoretička umění Katja Wiebe z Internationale Jugendbibliothek v Mnichově či slavný nakladatel Rex How z Tchaj-wanu. S některými tvůrci se dokonce podařilo rozjednat možnou spolupráci v podobě workshopů, které by se konaly přímo na fakultě v Plzni.
Prezentace nakladatelství POP-PAP. Foto Marcela Konárková
Pozitivní zpětnou vazbu na svou práci si odvezla i Marcela Konárková, absolventka Sutnarky, která na veletrhu v Bologni prezentovala své nakladatelství POP-PAP: ,,Lidé na naši práci reagovali se zájmem a vyptávali se na naše interaktivní knihy. Vypozorovala jsem, že hledají něco jiného, zajímavého, co vybočuje, je dělané ručně, v limitovaném nákladu a neobvyklou výtvarnou technikou. Zároveň byli návštěvníci mile překvapeni z ‚bonusových tvůrčích aktivit‘, které do knih začleňujeme – čtenář má tak možnost zapojit i své kamarády, sourozence, rodiče, a posunout příběh dle své fantazie.“
Česká knižní tvorba pro děti má v Čechách kvalitní tradici a je skvělé, že se po delší době podařilo českým designérům v Bologni zaujmout. Pro studenty Sutnarky byl letošní veletrh především příležitostí načerpat cennou inspiraci a zkušenosti od tvůrců z celého světa a navázat kontakty do budoucna. Zúročit nové zkušenosti mohou studenti už příští rok – na dalším ročníku veletrhu Bologna Children Book Fair, na který se již teď intenzivně připravují.