Stůl, který s vámi prožije celý život. Firma Lugi vypráví příběh neobyčejného stolu s ocelovými motýlky

Výroba stolu Butterfly od LUGI | Foto: Michal Hančovský Výroba stolu Butterfly od LUGI | Foto: Michal Hančovský

Jídelní stůl tvoří významné místo každého domova. Schází se kolem něj rodina, přátelé a známí. Není to tedy jen pouhý kus nábytku, ale stává se středobodem domácnosti, od něhož se odvíjí společný život všech jejích členů. Není divu, že mít kvalitní jídelní stůl, který vydrží celé generace, je lákavou nabídkou. Společnost LUGI vám takový stůl vyrobí. Bude jen váš, jelikož bude originální – vy rozhodnete, jak bude vypadat. Jak taková „cesta“ za stolem vypadá? Pasovali jsme se do role klienta a rozhodli se prozkoumat příběh neobyčejného stolu Butterfly.

Naše cesta začíná opuštěním přelidněné a zachmuřené Prahy vstříc malebné podzimní krajině podél Vltavy. Cílem je malé město Libčice nad Vltavou, kde sídlí showroom i výrobní hala LUGI. Pokud se vydáte vlakem, je to skutečně příjemný zážitek. Adjektivum malebná není jen prvoplánovým opentlením podzimní krajiny, jíž projíždíte. Prostředí kolem řeky Vltavy v těchto místech je skutečně malebné. Vlak opisuje jeden břeh řeky, z protějšího se pak zvedají masy černých skal, v tomto ročním období podbarvených zlatavými tóny opadávajícího listí stromů. A než se stihnete dostatečně pokochat, už jste v Libčicích.

Skály v Libčicích nad Vltavou | Foto: Michal HančovskýSkály v Libčicích nad Vltavou | Foto: Michal Hančovský

Výrobní hala LUGI v Libčicích nad Vltavou | Foto: Michal HančovskýVýrobní hala LUGI v Libčicích nad Vltavou | Foto: Michal Hančovský

Industriál bývalých šroubáren

LUGI sídlí v areálu šroubáren hned na břehu řeky. Kromě výrobní haly skrývající také zázemí kanceláří, je zde umístěn i sklad dřeva, ke kterému se v našem příběhu ještě dostaneme. Nyní je zásadní, proč jsme přijeli – abychom zjistili, jak se vyrábí stůl Butterfly, a jak se dostane až k nám/vám domů.

Autory návrhu jsou OOOOX architekti. Stůl vyniká kvalitním řemeslným zpracováním a elegantním designem. Jednoduchá forma umožňuje akcentovat exkluzivní stolovou desku, jejíž podoba je zcela ve vaší režii.

Pokud si chcete objednat jakýkoli jiný stůl na zakázku, dostanete vždy sice speciálně vyrobený, ale katalogový nábytek. U LUGI je to jiné. Hned, jak jsme přijeli, ujal se nás pan Marek Kunášek, vedoucí výroby, který s námi začal řešit naši představu stolu. Úplným základem je vybrat si to správné dřevo. A teď přichází na řadu onen dříve zmiňovaný sklad řeziva.

Konzultace výroby stolu Butterfly od LUGI | Foto: Michal HančovskýKonzultace výroby stolu Butterfly od LUGI | Foto: Michal Hančovský

Je libo dub? Či snad jasan, jilm nebo ořech?

Ve skladu se nachází nepřeberné množství dřevěného materiálu. Fošny zde odpočívají, dosychají a čekají na to, až přijde jejich chvíle a budou se moci transformovat třeba právě do stolu Butterfly. Stovky a stovky nařezaných dřev zastupují české dřeviny stejně, jako ty exotické (vzadu mají dva opravdu výstavní kusy mahagonových fošen). Po zralé úvaze jsme rozhodli pro náš stůl zvolit americký ořech. Dřevo ořešáku je tvrdé, pevné a poměrně trvanlivé. Jelikož chceme, aby u tohoto stolu večeřely ještě vnoučata našich vnoučat, je správnou volbou. Jeho jádro je tmavohnědé, někdy černě ohraničené, běl šedobílý.

Výběr fošen pro stůl Butterfly od LUGI | Foto: Michal HančovskýVýběr fošen pro stůl Butterfly od LUGI | Foto: Michal Hančovský

Mezi jiná dřeva, která jsou zde uložena, patří například dub, jasan, jilm, akát, ale také spoustu exotických dřevin, jako je zmiňovaný mahagon. Můžete si vybrat konkrétní fošny, a následně je sestavit tak, aby stůl splňoval vaše estetické požadavky.

Důležité detaily

Jakmile máme vybrané desky, vracíme se zpět do vyhřátého prostoru kanceláře v zázemí výrobní haly, abychom probrali detaily. Můžeme si vybrat, kde přesně ve stolu chceme mít umístěné ocelové motýlky odkazující na starý konstrukční spoj. Aby to nebylo příliš jednoduché, můžeme si vybrat, jaké chceme zpracování motýlků. Můžou být buďto ze surové oceli nebo v černém laku. V rámci zpracování stolové desky bychom si mohli nechat vygravírovat laserem do dřeva nějaký vzkaz, jméno rodiny, datum narození a podobně. My zůstáváme u čisté varianty, vybíráme si umístění motýlků z oceli a míříme do výrobní haly podívat se, jak náš stůl vypadá.

Výroba stolu Butterfly od LUGI | Foto: Michal HančovskýVýroba stolu Butterfly od LUGI | Foto: Michal Hančovský

První setkání

V reálném výrobním procesu bychom si museli na tento moment několik týdnů počkat. My ovšem máme tu výhodu, že jakmile sejdeme do haly, vidíme náš stůl už téměř hotový. Otvory na motýlky jsou umístěny přesně tam, kde jsme je chtěli. Stůl je připravený na olejový nátěr – závěrečnou fázi celého procesu výroby. Natírá se přírodní olejem, který má svou vlastní příjemně nasládlou vůni.

Vidět, jak se stůl pod vrstvami oleje začíná probouzet k životu, jak barvy ořechového dřeva začínají vystupovat v plné intenzitě, jak se struktura dřeva začíná vlnit před našima očima, je skutečně výjimečný zážitek. V momentě, kdy je stůl ošetřen olejem, řemeslníci do něj umístí ocelové motýlky a připevní kovové nohy. Náš originální osobní kousek je téměř připraven – hotový stůl vždy ještě zkontroluje vedoucí výroby a připevní na něj visačku, kterou podepíše.

Finální olejový nátěr stolu Butterfly od LUGI | Foto: Michal HančovskýFinální olejový nátěr stolu Butterfly od LUGI | Foto: Michal Hančovský

Konec nebo začátek?

Náš příběh nyní končí. Ten skutečný, životní příběh stolu ale teprve začíná. Najde své místo v rodině, kde bude součástí dalších a dalších mikropříběhů. Bude doprovázet své osadníky dlouhá desetiletí na jejich vlastní cestě životem. My jsme moc rádi, že jsme u toho mohli být a vidět pracovat lidi, kteří si své práce váží a vkládají do ní srdce spolu se všemi praktickými dovednostmi.

Finální podoba stolu Butterfly od LUGI | Foto: Martin ZemanFinální podoba stolu Butterfly od LUGI | Foto: Martin Zeman

Další možnosti

Abychom ovšem nemluvili jen o jednom stole, v LUGI váš toho čeká mnohem víc. Mimo zakázkové výroby nábytku máte možnost pořídit si také solitérní kusy z kolekce, která je pro vás připravená. Tvarově blízký stolu Butterfly je masivní stůl Marani, který je výjimečný svými nadstandartními rozměry (síla desky je 90 mm). Ve zcela minimalistickém duchu je vyráběn stůl Frame, jehož nohy jsou zapuštěné přímo do stolové desky, což vytváří zajímavý detail celé konstrukce.

Showroom LUGI v Libčicích nad Vltavou | Foto: Michal HančovskýShowroom LUGI v Libčicích nad Vltavou | Foto: Michal Hančovský

Neméně výjimečný je také další jídelní stůl s názvem Cornerstone, který se stane opravdu rodinným kouskem. Jeho deska je složena z jasanových fošen, jejichž počet přesně odpovídá členům rodiny. A nejen to, délku těchto fošen určují rozdílné roky narození každého člena. Koncept vznikl ve spolupráci s UMPRUM jako diplomová práce studenta Pavla Lišky. Všechny LUGI stoly, včetně dalších, jsou tedy osobitými kousky, které budou vyrobené přímo pro vás.

Pokud se rozhodnete mít vlastní originální jídelní stůl, návštěva LUGI v Libčicích rozhodně bude stát za to. Najdete zde poctivé řemeslo, kvalitní design, krásné dřevo a příjemné lidi, a – samozřejmě – malebné prostředí.

Související

Víc než jen plot. Česká firma AITAA přišla s nápadem, jak udělat prostor kolem nás lepší
Produktový design

Víc než jen plot. Česká firma AITAA přišla s nápadem, jak udělat prostor kolem nás lepší

Veronika Pařízková - 5. 11. 2019 - 4 min.

Lucie Koldová navrhla pro mmcité1 nový venkovní nábytek. Variabilní Manta je nová a tradiční zároveň
Produktový design

Lucie Koldová navrhla pro mmcité1 nový venkovní nábytek. Variabilní Manta je nová a tradiční zároveň

Tomáš Čech - 17. 10. 2019 - 4 min.

U kvalitního stolu z dubových fošen budou stolovat ještě vaše vnoučata. Nábytkáři z Lugi posouvají tradiční řemeslo k dokonalosti
Produktový design

U kvalitního stolu z dubových fošen budou stolovat ještě vaše vnoučata. Nábytkáři z Lugi posouvají tradiční řemeslo k dokonalosti

Marie Pánková - 3. 7. 2019 - 8 min.

Češi jsou kutilové. Když pro ně navrhuji nábytek, musím to brát v potaz, říká Karina Hartai, designérka IKEA
Interiér a architektura

Češi jsou kutilové. Když pro ně navrhuji nábytek, musím to brát v potaz, říká Karina Hartai, designérka IKEA

Anežka Adamíková - 22. 9. 2017 - 13 min.

jelínek
MYP 2024