Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Vobouch, Kolekce Beton, Zdroj: Facebook Vobouch Vobouch, Kolekce Beton, Zdroj: Facebook Vobouch

Studio Vobouch: V hlavní roli porcelán

Zajímá vás netradiční pohled na výrobu a dekor porcelánových objektů? Kreativní studio Vobouch přináší neotřelé a originální způsoby, jak pracovat s tak tradičním materiálem, jakým je právě porcelán. Kombinuje jemnost a čistotu materiálu s dalšími prvky a tvoří tak neopakovatelné kolekce úchvatných objektů.

Markéta Kalivodová a Richard Švejda společně tvoří designové studio s názvem Vobouch. Markéta studovala na plzeňské Fakultě designu a umění, Richard absolvoval pražskou UMPRUM. Své poznatky ze studia spojili ve výraznou tvorbu, která kombinuje materiály i technologii výroby. Za svou tvorbu získalo studio v roce 2015 ocenění Kia Czech Design Week Award.

Vobouch, Kolekce Beton, Zdroj: Facebook VobouchVobouch, Kolekce Beton, Zdroj: Facebook Vobouch

Hlavní dominantou studia Vobouch je porcelán. Tento materiál tvoří jakýsi záchytný prvek tvorby, na který navazují další přístupy. Mezi nejvýraznější kolekce užitého designu, které leckdy přesahují až do sfér volného umění, kde každý kus může fungovat jako samostatně stojící umělecký artefakt, patří kolekce BETON, SILHOUTTE či KŮŽE.

Vobouch, Kolekce Kůže, Zdroj: Facebook VobouchVobouch, Kolekce Kůže, Zdroj: Facebook Vobouch

V jednotlivých kolekcích můžeme pozorovat působivou kombinaci porcelánu s nekeramickými materiály. Někdy si s porcelánem pohrává doprovodný prvek kůže, který spojuje jakoby rozdělené kusy porcelánových objektů, jindy můžeme pozorovat siluety jemných objektů vystupujících z tvrdého betonu.

Vobouch, Kolekce Silhoutte, Zdroj: Facebook VobouchVobouch, Kolekce Silhoutte, Zdroj: Facebook Vobouch

Snad nejvýraznějším počinem je kolekce BETON, která ukrývá porcelán v betonových blocích, jež jsou následně rozštípnuty a porcelán tak nabývá částečného osvobození. Po oddělení pak vzniknou jakési betonové střepy, které lze opět spojit v jeden celek. Aktuálně se s tvorbou studia Vobouch můžete seznámit na právě probíhajícím Prague Design Weeku v Kafkově domě nebo v GALERII CZECHDESIGN v rámci projektu Dekor 2, který můžete navštívit do 5. 5. 2016.

Vobouch, Kolekce Beton, Zdroj: Facebook VobouchVobouch, Kolekce Beton, Zdroj: Facebook Vobouch

Galerie

Další články