Studio DECHEM: Když občas dojde i na kreativní práci, je to pro nás svátek

Váza Antihmota s poklopem, DECHEM, zdroj: DECHEM Váza Antihmota s poklopem, DECHEM, zdroj: DECHEM

Michaela Tomišková a Jakub Janďourek, duo českých návrhářů, kteří tvoří pod značkou DECHEM. Prvně se setkali ve sklářské škole v Novém Boru, ale společnou značku založili až v roce 2012, kdy se opět shledali. Hned rok poté na sebe výrazně upoutali kolekcí ANTIHMOTA, kterou vystavili v pražském centru DOX.

Myslíte, že výstava v DOX rozhodla, kam se celý váš koncept bude posouvat? Podobné tvary používáte dodnes...

Výstava Antihmota nejspíš přelomová nebyla, ale poprvé jsme si tam vyzkoušeli práci se sklovinou Simax. Od té doby se k Simaxu rádi vracíme a v posledních dvou letech jsme navrhli několik kolekcí pro sklárnu Kavalier, která toto laboratorní sklo vyrábí.

DOX 2013 EXHIBITION, zdroj: DECHEMDOX 2013 EXHIBITION, zdroj: DECHEM

Plánujete další projekty se sklárnou Kavalier, nebo chcete vyzkoušet jinou, novou spolupráci?

Vždy jsme otevřeni nové spolupráci. Pro nás hodně znamenají osobní sympatie lidí, se kterými nebo pro které pracujeme. Kavalier máme rádi a pokud to bude možné, rádi bychom dále spolupracovali.

Vaše tvorba je velmi specifická. Umíte popsat, co všechno se během procesu tvoření ve vás odehrává a kde berete inspiraci?

Samotného tvoření je v celém procesu jen zlomek. Velikou část naší práce tvoří e-maily a papírování, cenové nabídky, domlouvání přepravy, komunikace s výrobou, dodavateli, stěhování krabic z místa na místo. Když pak občas dojde i na kreativní práci, je to pro nás svátek. Inspiraci bereme všude kolem: ve městě, v přírodě, všude tam, kde se pohybujeme. Hodně nás ovlivňuje i výrobní prostředí skláren, sléváren, brusíren, formáren apod.

Duo Michaela Tomišová a Jakub Janďourek, zdroj: DECHEMDuo Michaela Tomišová a Jakub Janďourek, zdroj: DECHEM

Vše se teď vrací spíš k přírodě, takže se musím zeptat: slévárny? Čím vás inspirují?

Industriální prostředí je zajímavé. Nejen to romantické z 19. století, ale i to současné. Marná sláva, jako lidstvo jsme odjakživa obklopeni nástroji, které utváří a odráží naši realitu. Od kamenných nožů a jehel přes kroje až k páčkám jeřábů a dotykovým displejům. Všude jsou místa, která jsou mimořádně osahaná každodenním používáním.

Vaše studio bylo vyhlášeno Grand Designéry cen Akademie designu ČR Czech Grand Design. Je pro vás toto ocenění důležité? Ať už jako podnět k tomu tvořit dál, nebo jako možnost, jak se dostat k potencionálním zakázkám?

Je to pro nás hlavně milé ocenění práce, kterou jsme už udělali a je to povzbuzení do budoucna. Teď to bude rok, co jsme cenu dostali a dopad na náš pracovní život jsme zaznamenali. Máme víc práce a víc nabídek ke spolupráci.

Černé jezero, DECHEM, zdroj: DECHEMČerné jezero, DECHEM, zdroj: DECHEM

To znamená, že máte větší prostor k tomu tvořit vlastní věci a nemusíte se tolik omezovat? Nebo přes všechny zakázky nestíháte? Jak těžké je uživit se volnou tvorbou?

Přibližně polovinu naší práce tvoří naše vlastní kolekce, které prodáváme pod značkou DECHEM. Je to svobodné v tom, že produkty navrhujeme podle sebe a netlačí nás žádné termíny. Na druhou stranu je tam i spousta práce kolem: výroba, balení, certifikáty, obchod, přeprava, což je někdy úmorné. Druhou polovinu tvoří práce na zakázkách, kde je vždy klíčový klient a to, co on chce. Sice je to méně svobodná práce, ale je dobré se potkávat s lidmi, poslouchat, co chtějí, a podřizovat se. Máme svoje klienty rádi a je příjemné vidět na konci spokojenost.

Glass town, DECHEM, zdroj: DECHEMGlass town, DECHEM, zdroj: DECHEM

Jedním z vašich klientů byla Tereza Maxová. Pro její nadaci jste na konci minulého roku vytvořili Zlaté srdce. Také stojíte za objektem pro DOMUS v plzeňském DEPU, v jednom z hlavních stanovišť Evropského hlavního města kultury. Jak jste se k tomu dostali? Oslovil vás samotný ředitel Plzně 2015?

Oslovili nás Jiří Macek a Jana Zielinski z galerie Křehký, kteří stáli za koncepcí výstavy DOMUS. Bylo pro nás zajímavé dělat něco na míru do Plzně, vytvořili jsme interaktivní svítící model světa inspirovaný klášterem v Plasech. Prostor DEPO2015, kde byla výstava prezentována, je opravdu mimořádně povedený. Obecně se nám v Plzni hodně líbilo.

Zlaté srdce pro Nadaci Terezy Maxové, zdroj: DECHEMZlaté srdce pro Nadaci Terezy Maxové, zdroj: DECHEM

Model Světa, duo Michaela Tomišová a Jakub Janďourek, zdroj: DECHEMModel Světa, duo Michaela Tomišová a Jakub Janďourek, zdroj: DECHEM

Na letošním Designbloku jste prezentovali novou kolekci Bandasky. Co připravujete aktuálně? Chcete stále využívat tvary laboratorního skla?

Navrhli jsme teď několik kolekcí osvětlení pro jiné značky než DECHEM, takže se těšíme, jak to nakonec dopadne. Chystáme se na několik veletrhů a výstav v Evropě, kde chceme představit pár novinek. Teď také pracujeme na ceně pro letošní udílení cen Czech Grand Design se sklárnami Moser a Kavalier. A ve volném čase musíme upravit svoje studio, kde pracujeme. Ze stropu nám visí holé žárovky...  

Související

Výstava DECHEM studio
 

Výstava DECHEM studio

Výstava
28. 7. 2017 - 27. 9. 2017

Corian je jedním DECHEM „IN“
Interiér a architektura

Corian je jedním DECHEM „IN“

Adam Piškula - 24. 6. 2015 - 2 min.

Czech Grand Design 2014 na konci s Dechem
 

Czech Grand Design 2014 na konci s Dechem

Anežka Adamíková, Radka Machalická - 15. 3. 2015 - 7 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení