Stop zbytečnému plýtvání. Designéři vymýšlejí produkty, které rostou spolu s vašimi dětmi

Michal Štalmach, rostoucí kolo pro děti | Zdroj: studyart.cz Michal Štalmach, rostoucí kolo pro děti | Zdroj: studyart.cz

Navrhovat pro děti není vůbec jednoduché. Proč? Už jen proto, že děti rostou. Co padlo a vyhovovalo jednu sezónu, je malé a nehodící se tu druhou. Naštěstí existují designéři a značky, které vytváří produkty, co porostou spolu s vašimi dětmi. Využívají nové technologie, kvalitní materiály a svými nápady posouvají hranice možného.

Slovenský designér Michal Štalmach přišel s dětským kolem, co roste, a česká značka MIMIMO nabízí nábytek, který v dětském pokoji vydrží opravdu dlouho. V zahraničí šli ještě dál. Britská značka Petit Pli šije oblečení, které umí růst, a holandský designér Laurens van Wieringen sestavil hračku a nábytek v jednom nazvané skládající trůn, který se dle potřeby promění v nastavitelné křeslo, poličky či věž. Dokonce i dětská láhev může sloužit další generaci.

Rostoucí kolo

Student Michal Štalmach v rámci své bakalářské práce vymyslel kolo, které mohou používat děti od 1,5 roku až do 7 let věku. „Chtěl jsem přijít s produktem, který bude mít vysokou technickou i estetickou kvalitu. Hodně jsem přemýšlel i o naší planetě. Tím, že si dítě v tomto období vystačí s jedním kolem namísto tří, se mi podařilo snížit náklady na výrobu a distribuci až trojnásobně,“ vysvětluje Michal Štalmach, co ho přivedlo k práci pro děti.

Michal Štalmach navrhl kolo, které mohou používat děti od 1,5 roku až do 7 sedmi let věku | Zdroj: studyart.czMichal Štalmach navrhl kolo, které mohou používat děti od 1,5 roku až do 7 sedmi let věku | Zdroj: studyart.cz

Kola, která jsou nyní na trhu k dispozici, maximálně nevyužívají potenciál konceptu růstu, protože se jejich rám zvětšuje jen minimálně. A právě to se rozhodl Michal změnit. Chtěl, aby kolo dítěti vydrželo opravdu co nejdéle. Nakonec se mu podařilo dosáhnout více než trojnásobného růstu rámu kola ve srovnání s konkurencí.

Nicméně navrhnout konstrukci rámu kola, která se dá jednoduše zvětšit a zároveň je pevná a ergonomická při každé velikosti, bylo hodně obtížné. „Geometrie kola určuje, jak snadno, nebo naopak obtížně se na něm bude jezdit. Chtěl jsem, aby jízda na kole byla jednoduchá a zábavná. Byl to hodně náročný a dlouhý proces, který mě stál stovky návrhů, protože s každou změnou úchytů se výrazně změnila geometrie kola.“

Michalu Štalmachovi se podařilo dosáhnout více než trojnásobného růstu rámu kola ve srovnání s konkurencí. | Zdroj:studyart.czMichalu Štalmachovi se podařilo dosáhnout více než trojnásobného růstu rámu kola ve srovnání s konkurencí. | Zdroj:studyart.cz

Michal se svým nápadem hned na začátku oslovil Vladimíra Hučka, majitele společnosti Devonic, která se výrobou kol zabývá již více než patnáct let. Počáteční konzultace v rámci bakalářské práce přerostly v projekt a následně i sériovou výrobu. „S Vladem jsem diskutoval nejen samotný design kola, ale i vše kolem výroby. Bakalářskou práci jsem pak obhajoval s funkčním prototypem.”

Od obhajoby Michalovy bakalářské práce uplynul už rok a za tu dobu se mu ve spolupráci s firmou Devonic podařilo vše nejen načrtnout, ale i otestovat, vyladit a připravit na výrobu. „Dokonce jsme už zvládli předat prvních 20 kusů limitované founders edice,“ dodává Michal Štalmach.

Nábytek, který slouží od šesti měsíců do šesti let

Česká značka MIMIMO vyrábí nábytek, který nejen s dětmi poroste, ale zároveň jim poskytne dostatek svobody a samostatnosti, je bezpečný a umožňuje zdravé sezení.

„Rostoucí nábytek vznikl v době, kdy moje tři děti navštěvovaly Montessori školku, a splňuje požadavky pedagogiky Marie Montessori. Fascinovalo mě, jak hezky tato forma výuky funguje, pokud se dělá správně,“ říká zakladatelka značky MIMIMO Alice Sedláčková.

Nábytek české značky MIMIMO, který poroste spolu s vašimi dětmi | Zdroj: mimimo.czNábytek české značky MIMIMO, který poroste spolu s vašimi dětmi | Zdroj: mimimo.cz

Ve spolupráci s majitelkou Montessori školky Renatou Křivánkovou a designérem Ondřejem Petrem se proto rozhodla vytvořit nábytek, který na trhu zcela chyběl. Dětský nábytek, který odpovídá požadavkům metody montessori na uspořádání prostoru tím, že se velikostně přizpůsobí dítěti a zároveň umožní snadnou manipulaci.

„Z čeho jsem věděla, že rozhodně neslevím, je kvalita zpracování a materiál, hodně důležitá pro mě byla i bezpečnost. Nábytek vyrábíme ve středních Čechách, ale naše zákazníky máme na Slovensku, v Evropě i v Americe,“ říká Alice Sedláčková.

Stolek a židličky jsou vhodné pro miminka od chvíle, kdy umí samostatně sedět. To může být klidně už v šesti měsících. Pro samostatné používání nábytku nemusí umět chodit. Později se dá nábytek snadno upravit až do čtyř nastavitelných výšek a dětem vydrží celé předškolní období. „Náš nábytek přináší dětem velké možnosti, které nejlépe vidíme, když děti pozorujeme při jeho používání,“ doplňuje Alice Sedláčková.

Značka MIMIMO chce být cenově dostupným a ekologickým řešením pro širokou veřejnost. „Ráda bych na trhu s dětským nábytkem viděla více alternativ a méně plastů, které slouží jen chvíli.“

Oblečení, co nejen chrání, ale i roste

Věděli jste, že děti během prvních dvou let života potřebují oblečení sedmi různých velikostí?

Ryan Mario Yasin, zakladatel britské značky Petit Pli, si byl moc dobře vědom neudržitelnosti a limitů módního průmyslu. Díky svým znalostem a zkušenostem ze studia leteckého inženýrství dokázal během pouhých tří let vyvinout novou technologii a nyní šije rostoucí oblečení pro děti. „Asi jako každý design i ten náš nutí k zamyšlení. Rodiče rádi vysvětlují myšlenku a výhody rostoucího oblečení. Samy děti pak milují zvětšování a proměnu svého oblečení, s našimi kousky se z nich stávají astronauti,“ říká Ryan Mario Yasin.

Britské značka Petit Pli šije rostoucí oblečení pro děti | Zdroj: petitpli.comBritské značka Petit Pli šije rostoucí oblečení pro děti | Zdroj: petitpli.com

Oblečení Petit Pli je určeno pro děti ve věku od 4 do 36 měsíců. Dokáže se zvětšit, či naopak zmenšit přesně podle potřeb dítěte. Petit Pli v sobě dokonale kombinuje design, inženýrství a módu. „Oblečení je velmi osobní záležitostí. Chrání nás před vnějšími vlivy, před kterými nás naše kůže neochrání. Přesto jsme si ho i lidí, kteří jej vyrábějí, přestali vážit,“ dodává Ryan Mario Yasin.

Petit Pli mění naše myšlení a konzumní zvyklosti. Inspirován letectvím a vesmírem nám přináší naši novou, udržitelnou budoucnost. A pro ty nejmenší zákazníky je jejich oblečení jednoduše „skvělou vesmírnou výbavou“.

Britské značka Petit Pli šije rostoucí oblečení pro děti. | Zdroj: Instagram Petit PliBritské značka Petit Pli šije rostoucí oblečení pro děti. | Zdroj: Instagram Petit Pli

Hračka, či nábytek?

Amsterdamský architekt Laurens van Wieringen pro děti sestavil skládající trůn, nábytek a hračku v jednom. Co ho inspirovalo? „Baví mě si hrát s různými tvary a formami, které nemají jasný cíl, či otočit objekt a využít jej pro něco úplně jiného. A napadlo mě, že by to mohlo být zábavné i pro děti,“ poodhaluje svůj proces myšlení Laurens van Wieringen.

 Amsterdamský architekt sestavil skládající trůn, nábytek a hračku v jednom. | Zdroj: dezeen.com Amsterdamský architekt sestavil skládající trůn, nábytek a hračku v jednom. | Zdroj: dezeen.com

Skládající trůn tvoří pět barevných židliček, které do sebe zapadají a dají se upravit do různých velikostních úrovní. Zde však jeho praktický a jednoduchý design nekončí. Děti mohou židličky různě skládat na sebe, a maximálně tak využít svoji fantazii. Popřípadě později se dají využít i jako poličky.

„Tento kousek jsem udělal pro děti těch rodičů, kteří mají rádi nevšední design. Ale zároveň jsem chtěl, aby dětem vydržel třeba i celý život, když už za něj rodiče utratí peníze,“ dodává Laurens van Wieringen.

Stacking Throne od nizozemského architekta Laurense van Wieringena | Zdroj: dezeen.comStacking Throne od nizozemského architekta Laurense van Wieringena | Zdroj: dezeen.com

Jedna láhev, dvě generace

Britská značka Borrn ve spolupráci s designéry přišla s dětskou láhví, která se umí přizpůsobit jednotlivým vývojovým fázím dítěte a ve které mléko nepřijde do kontaktu s plastem.

Láhev Borrn se přizpůsobí jednotlivým vývojovým fázím dítěte a mléko v ní nepřijde do kontaktu s plastem. | Zdroj: dezeen.comLáhev Borrn se přizpůsobí jednotlivým vývojovým fázím dítěte a mléko v ní nepřijde do kontaktu s plastem. | Zdroj: dezeen.com

Láhev Borrn se skládá ze tří částí – víčka, široké silikonové savičky a samotné láhve. Díky pokročilé technologii, použité při jejím formování, je její plastická struktura zapouzdřena uvnitř potravinářského silikonu, obsah tak nikdy nepřijde do kontaktu s plastem. Zároveň jsou stěny láhve silnější a odolnější.

Borrn nabízí různá silikonová víčka, která nakonec nahradí savičku a krycí víčko. Připojením těchto víček se láhev adaptuje na měnící se potřeby dítěte. „Láhev vlastně roste spolu s dětmi, a dokonce může sloužit i dalším generacím,“ řekl pro Dezeen designér James Melia.

Láhev Borrn | Zdroj: dezeen.comLáhev Borrn | Zdroj: dezeen.com

Související

Konec doby plastové. Vybíráme promyšlená a funkční dětská hřiště, která potěší děti i rodiče
Interiér a architektura

Konec doby plastové. Vybíráme promyšlená a funkční dětská hřiště, která potěší děti i rodiče

Zuzana Šimerová - 29. 6. 2022 - 5 min.

Bydlet jako designér. Zakladatelka značky Dobrý kohout neskáče a máma 3 dětí ukázala pražský byt, odkud často prchá na venkov a s láskou se vrací
Interiér a architektura

Bydlet jako designér. Zakladatelka značky Dobrý kohout neskáče a máma 3 dětí ukázala pražský byt, odkud často prchá na venkov a s láskou se vrací

Tereza Bíbová - 29. 3. 2022 - 7 min.

Kam v zimě s dětmi? Vybíráme místa, která děti pobaví a rodiče neotráví
Interiér a architektura

Kam v zimě s dětmi? Vybíráme místa, která děti pobaví a rodiče neotráví

Natálie Holzknecht - 24. 12. 2021 - 5 min.

Chyběla jim ideální hračka pro vlastní děti, navrhli ji proto sami. Manželé ze Šumperka a příběh dřevěné stavebnice Urbix
Produktový design

Chyběla jim ideální hračka pro vlastní děti, navrhli ji proto sami. Manželé ze Šumperka a příběh dřevěné stavebnice Urbix

Tereza Bíbová - 24. 6. 2020 - 7 min.

Nemusí být nevkusné. Průvodce designovými dětskými hřišti v Česku
Produktový design

Nemusí být nevkusné. Průvodce designovými dětskými hřišti v Česku

Eva Gartnerová - 11. 10. 2018 - 5 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024