Stinné a stylové pražské zahrádky. Vybíráme 5 kaváren v metropoli, které mají nejhezčí venkovní posezení

Kasárna Karlín | Zdroj: Facebook Kasárny Karlín Kasárna Karlín | Zdroj: Facebook Kasárny Karlín

Karanténa konečně povolila a s odložením roušek přišla i možnost posezení na zahrádkách oblíbených kaváren. V Praze jich máme nespočet, ale některé jsou zkrátka nepřekonatelné. Pojďte se podívat na náš výběr pěti pražských venkovních posezení, které byste během léta určitě neměli minout.

Kasárna Karlín

Kasárna Karlín je pro mnohé již ostřílenou klasikou, nicméně ve výčtu nejlepších pražských zahrádek zkrátka nemůže chybět. Neortodoxní prostor nádvoří a okolních budov totiž kromě vychlazených drinků nabízí i spoustu různorodého kulturního a sportovního vyžití.

Když v roce 2016 vznikl návrh na vytvoření dočasného kulturního prostoru a místo justičního paláce zde vyrostla kavárna s galerií, celý kasárenský tým se v čele s produkčním Matějem Velkem pustil do práce. Pod vedením architektky Markéty Janderové se do rekonstrukce zapojily desítky kamarádů a řemeslníků a v duchu udržitelnosti se zpracovala většina stávajícího materiálu. „Z bývalých plotů jsme svařili část dětského hřiště, konstrukci na letní kino nebo základy našich barů. Znovu jsme využili i dřevo, které jsme používali ještě na Nákladovém nádraží Žižkov – vzniklo z něj ‚molo' u volejbalového hřiště,“ vysvětluje PR manager Kasárny Ondřej Sliš. Nekonvenční DIY přístup doplňují sochy a instalace předních českých sochařů jako Rozhledna Čestmíra Sušky, Prastánek Františka Skály nebo Relativní bezpečí Josefíny Jonášové.

Kasárna Karlín, foto: Dorota VelekKasárna Karlín, foto: Dorota Velek

Stejně, jako mnoho dalších podobných projektů se i Kasárna v současnosti potýká s nelehkou existenční situací. Prostor totiž v nedávné době spadl pod správu státu a ten by ho rád pronajímal pro ryze komerční účely. „Situace ohledně nového výběrového řízení je kvůli koronakrizi nejasná: pevně ale věříme, že se s vlastníkem objektu dohodneme na pokračování našeho kulturního centra. Karanténu jsme přečkali a teď se těšíme na letní sezónu,“ dodává kasárenský tým. A my nemůžeme jinak než se k jejich přání připojit. V létě na nás totiž čeká bohatý program: Od oblíbených projekcí letního kina až po oslavu tříletého výročí zdejšího působení. Tak hurá.

Kasárna Karlín, foto: Dorota VelekKasárna Karlín, foto: Dorota Velek

Petrohradská kolektiv

Pokud vás baví přirozenost a autenticita místa, rádi si popovídáte se zajímavými lidmi a kávu či drink spojíte s alternativním kulturním zážitkem, Petrohradská kolektiv rozhodně nezklame. Osm let opuštěná stavba, která se v roce 2015 znovu probudila k životu ve formě multikulturního prostoru, nabízí nejen letní chill, ale především nadupaný program z nejrůznějších uměleckých sfér.

Unikátem je už samotná historická budova z roku 1903. Původní mlýn a pekárnu koncem třicátých let vystřídala továrna na čokoládu Korda a spol., a nakonec se zde usídlila montážní dílna Závodů Průmyslové Automatizace. „Tyto rozlehlé prostory jsme přestavěli na multifunkční kulturní sál, galerii, kavárnu a 35 uměleckých ateliérů, které využívají tuzemští i zahraniční umělci z programu Petrohradská kolektiv Residency Project,“ popisuje proměnu Spoluzakladatel Daniel Konopáč.

Petrohradská kolektiv, Kristýna HaisováPetrohradská kolektiv, Kristýna Haisová

Ve vnitrobloku stavby pak postupně vznikal dvorek propojující všechny zmíněné prostory. „Proměna prostoru byla organická a probíhala od počátku projektu. Zasadili jsme tu ovocné stromy, květiny, bylinky. Chtěli jsme, aby byl dvorek živý, aby sloužil jako místo odpočinku jak místním umělcům, tak našim návštěvníkům,“ vysvětluje Daniel. Postupně přibylo zavlažování, letní bar a v minulém roce i spolupráce se zahradní architektkou Kristýnou Haisovou. Na dvoře naleznete nejrůznější, v zeleni se ztrácející, umělecké instalace, které zde zůstaly po spolupráci s Galerií 209 v roce 2017.

Stejně, jako všech ostatních kulturních institucí, se i Petrohradské dotkla koronavirová pandemie. „Museli jsme zrušit výstavy, koncerty, i zahraniční rezidence. Rádi bychom vás ale pozvali na výstavu Magic Garden sochařky Lindy Wrong či následující výstavu Davida Střelečka,“ láká Daniel. Z dalších zajímavých akcí byste si určitě neměli nechat ujít například performance v režii Ivany Uhlířové, či podzimní sérii performativních večerů představující současné rádio umění. Letní dvorek se pak ponese v duchu různorodých koncertů a živé elektronické hudby. Petrohradská kolektiv prostě nezklame.

Petrohradská kolektiv | Zdroj: rivet.esPetrohradská kolektiv | Zdroj: rivet.es

Čekárna, Výtoň

Během cesty Vratislavovou ulicí nedaleko pražské náplavky byste si nenápadné kavárny za proskleným výkladem možná ani nevšimli. Když ale vstoupíte dovnitř a projdete přes bar do vnitrobloku, otevře se před vámi zelená kaskádovitá oáza. A o čem že to vlastně mluvíme? Přece o kavárně Čekárna!

Čekárna funguje už šestým rokem a její podoba i koncept se kontinuálně krystalizuje. Sídlí v domě církve Československé husitské a půl zahrádky slouží převážně jejím členům. Může se tak snadno stát, že v Čekárně narazíte na přednášku, svatbu či bohoslužbu v produkci místní farářky Mariky Zvardoň. „To zapadá do našeho konceptu kavárny, kterou se snažíme budovat především pro místní obyvatele Vratislavovy ulice a přilehlého okolí,“ vysvětluje Majitel kavárny Stanislav Hampl. „Současně ovšem chceme, aby byla Čekárna kavárnou pro všechny. Proto tu najdete od výběrové kávy přes plant based/vegan dorty, až po čepované pivo z lokálního řemeslného pivovaru. V blízké budoucnosti bychom ale rádi prostor zase vrátili více kávě a její přípravě a podle toho i pozměnili sortiment,“ doplňuje.

Čekárna, foto: Gabriela SucháČekárna, foto: Gabriela Suchá

Specifické dispozice budovy nedaly majitelům příliš na vybranou, ale právě díky tomu vznikl naprosto unikátní prostor. Vybavení se skládá především z udržitelných materiálů jako dřevo, kov a kámen a místní chloubou je 25 krásných tonetek. Současnou grafiku ilustrátorky Dory Dutkové v blízké době doplní vizuální styl Nikoly Janíčkové z nakladatelství Take take take sídlící přímo naproti kavárně.

Káva je zde vážně skvělá a spolu s farmářským mlékem z farmy Diviš a dortíkem z veganské restaurace Pastva si klid pod korunami stromů na místní zahrádce stoprocentně užijete.

Kavárna čekárna | Zdroj: Kavi.czKavárna čekárna | Zdroj: Kavi.cz

Bystro Cafe, Vyšehrad

Když se řekne Vyšehrad, většina lidí si vybaví klasické zahrádky Hospůdky Na hradbách, kde strávil nejedno adolescentní léto. Pokud ale při zdejší procházce zatoužíte po něčem sofistikovanějším, a přitom domáckém a útulném, zvolte Bystro Cafe skryté u rotundy svatého Martina.

Bystro Cafe | Foto: Bystro CafeBystro Cafe | Foto: Bystro Cafe

Toto malé, příjemné místo před nedávnem oslavilo první rok své existence. Plán otevření kavárny přišel jako blesk z čistého nebe a parta čtyř kamarádů a současných majitelů vzala prostor opravdu z gruntu. Výsledkem jsou dřevěné členité terasy rozdělené zelení nejrůznějšího charakteru. „Celá myšlenka a vizuální pojetí je převážně v rukou Terezy a praktické provedení řeší Vojta (spolumajitelé). Všechno ale konzultujeme dohromady a stejně tak se podílíme na udržování zahrady,“ vysvětluje tým Bystro.

Ačkoli se kavárna nachází uprostřed jedné z nejnavštěvovanějších turistických destinací Prahy, domácí atmosféra by se tu dala krájet. „Máme děti, psy, kamarády i obchodní partnery a se všemi se tu rádi potkáváme. Věříme, že všechno, co se líbí nám, si zamilují i naši hosté. Nechceme působit jako lákadlo pro turisty. Chceme, aby se u nás dobře cítili Češi a rádi se k nám vraceli,“ doplňuje spolumajitelka Tereza. A na tomto konceptu stojí i zdejší nabídka. Kromě širokého výběru vín si můžete pochutnat například na dezertech z místní kuchyně. „Z reakcí našich zákazníků můžeme dát ruku do ohně za Natálčin cheesecake, na ten se lidé vyloženě vrací,“ doporučuje Tereza. Krom toho si zde můžete objednat piknikový koš, který si vychutnáte v kterémkoli z vyšehradských zákoutí. Tak si zpestřete víkend a vyrazte na skleničku.

Bystro Cafe | Zdroj: FacebookBystro Cafe | Zdroj: Facebook

Kuchyň, Hradčanské náměstí

Zatím jsme se soustředili především na kavárny, ovšem nemělo by chybět ani místo, kam rádi zavítáte v čas oběda, večeře, nebo zkrátka jen na dopolední brunch. V turisticky atraktivních částech Prahy je občas těžké narazit na pěknou zahrádku, kde byste mezi cizojazyčně mluvícími hosty nemuseli sáhnout příliš hluboko do kapsy. K takovým skvostům bezesporu patří Kuchyň, proslulá restaurace na hradčanském náměstí.

Kuchyň, Hradčanské náměstí | Foto: Filip ŠlapalKuchyň, Hradčanské náměstí | Foto: Filip Šlapal

Při zakládání tohoto podniku neponechalo Ambiente nic náhodou. Podobu interiéru svěřilo architektce Tereze Froňkové, která jej pojala jako prostor odehrávající se kolem otevřené kuchyně s velkým sporákem. Martin Vácha ze Studia Najbrt se při tvorbě vizuální identity nechal inspirovat velkými kuchyňskými hodinami, a tak vzniklo proslulé logo s příbory místo hodinových ručiček. Celkový vzhled pak dotvořilo designérské duo Štěpánková/Kladošová a místo tak získalo autentický charakter.

Kuchyň, foto: Jan ZimaKuchyň, foto: Jan Zima

Mezi ostatními místními podniky zaujímá Kuchyň opravdu unikátní pozici. Nejen, že si z jejích tří teras můžete během degustace pokrmů a drinků vychutnat pohled na celou Prahu, ale především zde ochutnáte tradiční či časem ztracená česká jídla. Šéfkuchař Marek Janouch se inspiruje šlechtickou kuchyní a vychází z receptů starých kuchařek z 16. století. Mezi největší lákadla patří například proslulá veverka na víně nebo klasická koprovka s vejcem. A čím lepším tyto skvosty zapít než správně nachlazeným plzeňským pivem.

Tak ať už se do Prahy vydáte na lov památek z konce republiky nebo se jako místní při procházce ocitnete v okolí, návštěva Kuchyň vás určitě nezklame.

Kuchyň, Hradčanské náměstí | Zdroj: AmbienteKuchyň, Hradčanské náměstí | Zdroj: Ambiente

Související

Bývalá dělnická kolonie zachráněna. Místo bytové zástavby zde nyní funguje Koloniál, komunitní centrum a kavárna
Interiér a architektura

Bývalá dělnická kolonie zachráněna. Místo bytové zástavby zde nyní funguje Koloniál, komunitní centrum a kavárna

Alžběta Kirschnerová - 22. 5. 2020 - 2 min.

Kavárny radost pohledět. 6 nových míst na gastroscéně, která nesmíte minout
Interiér a architektura

Kavárny radost pohledět. 6 nových míst na gastroscéně, která nesmíte minout

Barbora Čápová - 13. 3. 2020 - 9 min.

 Kde káva voní designem. 10 nových pražských kaváren, které si zamilujete – 2. díl
Interiér a architektura

Kde káva voní designem. 10 nových pražských kaváren, které si zamilujete – 2. díl

Klára Rokosová - 28. 2. 2019 - 11 min.

Kde káva voní designem. 10 nových pražských kaváren, které si zamilujete – 1. díl
Interiér a architektura

Kde káva voní designem. 10 nových pražských kaváren, které si zamilujete – 1. díl

Klára Rokosová - 9. 1. 2019 - 10 min.

Bary, bistra, hospody: Jak architekti vaří stylové interiéry
Interiér a architektura

Bary, bistra, hospody: Jak architekti vaří stylové interiéry

Karolína Vránková - 20. 11. 2018 - 3 min.

5 pivovarů, které vás potěší obalem i obsahem
Produktový design

5 pivovarů, které vás potěší obalem i obsahem

Tomáš Suchánek - 2. 10. 2018 - 7 min.

Brno je opět na špici. Kdo mu navrací kavárenskou slávu z dob první republiky?
Interiér a architektura

Brno je opět na špici. Kdo mu navrací kavárenskou slávu z dob první republiky?

Ester Kyselková - 9. 5. 2018 - 9 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024