Štěpánčin park leží na hradebním okruhu historického centra města Prachatic. Jeho nová podoba nabízí celoročně otevřený, pestrý a příjemný prostor ideální pro procházky, pobyt a relaxaci.
Park před revitalizací
Původní oplocená zahrada byla založena v roce 1881 na místě hradební nádrže z iniciativy občanů okrašlovacího spolku. Ve druhé polovině 20. století se původní romantická zahrada změnila na veřejný park, aniž by se přizpůsobila novému kontextu. Terénní úpravy vyvolané poválečnou výstavbou sídliště výrazně změnily a ovlivnily park a jeho okolí.
Štěpánčin park leží na hradebním okruhu historického centra města Prachatic. | Zdroj: Archiv autorů
V průběhu vývoje vysazené stromy zestárly a zmohutněly, park potemněl, druhová skladba se zjednodušila a původní rozmanitost vymizela. V důsledku zanedbanosti a chátrání se park stal nevyužívaným a odříznutým od města. Parkem pouze procházeli lidé, kteří si zkracovali cestu z města k sídlištím po vyšlapaných pěšinách ve svazích.
Cíl revitalizace
Hlavní ambicí revitalizace je obnovení krásy parku a zároveň jeho přizpůsobení současným potřebám a požadavkům obyvatel a návštěvníků. Nová podoba respektuje odkaz na minulost parku rozvíjením historické kompoziční osy směřující k dřevěnému altánu, připomínkou oplocení a vstupních pilířů a pečlivou prací s materiály, stromovým a bylinným patrem. Zároveň se park nově otevírá městu a podporuje přirozené pěší trasy, které propojují park jak s historickým jádrem města, tak s novou zástavbou.
V centru se nachází dřevěný altán, který je doplněn vodním prvkem. | Zdroj: Archiv autorů
Pod stromy jsou vysázeny keře a byliny, ve svazích půdopokryvné rostliny. | Zdroj: Archiv autorů
Podstatnou součástí návrhu je respekt ke stromům rostoucím na ploše parku, dobudování kosterní vegetace, zastavení jejího rozpadu a komponované obohacení parku dřevinami s rozličnou texturou a habitem. Pod stromy jsou vysázeny keře a byliny, ve svazích půdopokryvné rostliny a na slunných místech květinové záhony. Zjednodušením sítě zpevněných ploch dochází ke zlepšení ekologických podmínek nezbytných pro jejich vývoj.
Nová podoba parku
V historické části parku se nachází velkorysý pobytový trávník s dubovými hranoly, který slouží jako místo pro odpočinek, pikniky a hry. Odpočívadlo na slunci před kamennou zdí plní funkci alternativního pobytového centra. V centru se nachází dřevěný altán, který je doplněn vodním prvkem. V okolí altánu jsou umístěny skryté přípojky pro stánkaře, které podporují konání tradičních i nových společenských událostí, jako jsou Slavnosti solné Zlaté stezky, vánoční trhy, koncerty, výstavy a další možné využití místními spolky. Historická část parku je tvořena především kamennými prvky dlažeb, schodišť a zídek. Staré stromy jsou doplněny květinovými záhony, které dotvářejí romantickou atmosféru a dodávají parku barvu a vůni.
Moderní část parku umožňuje pohyb po svazích a nabízí různorodé výhledy na park i město. V této části parku jsou použity moderní materiály, jako je pohledový beton, kov a dřevo, které kontrastují s historickou částí parku. Návštěvníci mohou využít rovinatý plac pro míčové hry nebo sledovat dění z vyhlídky nad svahem. Součástí je vybudování nových tras a schodišť, které vytváří tolik chybějící pěší propojení.
Návštěvníci mohou využít rovinatý plac pro míčové hry. | Zdroj: Archiv autorů