Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Hospoda v Máslovicích je zářným příkladem skvělé rekonstrukce vesnické hospody. | Foto: Jiří Straka Hospoda v Máslovicích je zářným příkladem skvělé rekonstrukce vesnické hospody. | Foto: Jiří Straka

Srdce každé vesnice. Na venkově přibývají kvalitně zrenovované hospody, které lákají na dobré pivo i kvalitní architekturu

Rekonstrukce hospody ve vesnici Máslovice je krásným příkladem trendu, který zasáhl českou vesnici. Zachování a vylepšení vesnického prostředí, jehož je hospoda klíčovým prvkem, řešila v poslední době řada architektů. Přinášíme vám proto příklady nejzajímavějších rekonstrukcí, kde si dáte nejen chlazené pivo, ale osvěží vás i duch vkusné estetiky.

Památka ve vesnickém čtyřúhelníku s kostelem, fotbalovým hřištěm a hasičárnou

Hospoda tvoří základní triádu domov, práce, volný čas. Místo setkávání, často terapie, sdílení. Na vesnicích možná o to více, že zde často chybí kulturní domy, divadla, bary, kina. Hospoda je pak komunitním centrem, prodlouženým domovem i kulturním centrem zároveň,“ říká pro Czechdesign Michaela Hečková, autorka publikace Možnosti vesnice, která popisuje přeměnu českých vesnic v posledních letech.

Gastronomie a zájem o ni v posledních letech zažívá renesanci. Lidé se stále více zajímají o to, jak vypadají prostory, ve kterých tráví volný čas. A to ve velkoměstech, ale i malých obcích.

A zástupci vesnic a architekti i díky různým fondům a podporám od státu a Evropské unie stále efektivněji těmto výzvám naslouchají.

„Venkov má obrovský potenciál. V naší práci zastáváme názor, že má smysl adaptovat a transformovat stávající architekturu, že není nutné pouze bourat a stavět nové věci. Venkovská architektura nabízí mnoho příležitostí, jak tento přístup naplňovat,“ dodává Michal Krištof z Chybik + Kristof Architects & Urban Designers pro Czechdesign.

Přinášíme vám proto pár nejzajímavějších rekonstrukcí českých vesnických hospod z posledních let.

Z vyhořené stavby chlouba vsi

Kdysi hospoda, pak autoservis, později jen nevyužitelné ohniště. V roce 2014 se neznámá obec Máslovice na okraji Prahy rozhodla, že něco udělá s budovou, která měla v minulosti řadu využití. Město mělo jasnou představu – musí sloužit obyvatelům obce.

Vypsalo proto architektonickou soutěž, na jejímž konci je na návsi v centru obce reprezentativní víceúčelová nízká budova s lakonickým popisem – Hospoda. Rekonstruovaná hospoda nepůsobí expresivním dojmem, naopak. Zapadá do koloritu obce, je jednoduchá, až minimalistická. To platí pro pohled zvenčí i zevnitř.

Původní stav budovy, ze které se stala Hospoda v Máslovicích. Rozdíl je markantní. | Zdroj: Jiří StrakaPůvodní stav budovy, ze které se stala Hospoda v Máslovicích. Rozdíl je markantní. | Zdroj: Jiří Straka

Je rozdělena na dvě části – obslužnou, do které se vstupuje z dvorku, a obsluhovanou, navazující na náves. Vnitřní prostory působí čistě, moderně a příjemně, díky využití materiálů jako dřevo, pohledový beton na stropě, bílé stěny či černé prvky v podobě kamen uprostřed hospody a výčepu. Prostory hospody a sálů se dají vhodně propojit.

Vzhled i umístění hospody v prostoru dává dokonalou logiku. Nejedná se tedy o okázalé předvádění se autorů z ateliéru Bod Architekti z Prahy. Naopak, jde spíše o poctu hospodě a vsi.

V Máslovicích se díky této realizaci zlepšila celková kvalita prostředí a budova tvoří neoddělitelnou součást revitalizovaného veřejného prostoru. Koncept budovy je jasný a logický. Architektonické řešení, preciznost detailů i výběr materiálů jsou na vysoké úrovni, citlivě volené,“ ohodnotila projekt porota v České ceně za architekturu. Rekonstrukce mladých architektů v ní zaznamenala úspěch.

Hospoda v Máslovicích, exteriér | Foto: Jiří StrakaHospoda v Máslovicích, exteriér | Foto: Jiří Straka

Hospoda zapadá do prostoru dokonale. | Foto: Jiří StrakaHospoda zapadá do prostoru dokonale. | Foto: Jiří Straka

Interiér je jednoduchý a vkusný. | Foto: Jiří StrakaInteriér je jednoduchý a vkusný. | Foto: Jiří Straka

Prim hrají dřevo a pohledový beton na stropě. | Foto: Jiří StrakaPrim hrají dřevo a pohledový beton na stropě. | Foto: Jiří Straka

Jídelní trakt je propojený s tančírnou. | Foto: Jiří StrakaJídelní trakt je propojený s tančírnou. | Foto: Jiří Straka

Ministerstvo pro místní rozvoj jí udělilo Cenu partnera „za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží. Rekonstrukce je ukázkovým příkladem vhodného postupu obce, která se zajímá o kvalitu svého vystavěného prostředí“.

Hospoda v Máslovicích se tak nestala jen pýchou obce, ale i příkladem pro provozovatele hospod po celém Česku. Dokáže zachovat historii hospody, a tím i ducha obce – a zároveň je umí dostat do 21. století.

„Minulost bychom měli vnímat jako náš základ, linii příběhu, něco, na co navazuje, nikoliv jako rigidní dogma. Venkov kvalitní architekturu, ale také krajinářskou architekturu a urbanismus rozhodně potřebuje. Právě proto, že v malém měřítku může být jedna vlaštovka, jedna dobře udělaná obecní stavba, velkou inspirací také pro další obyvatele, pro další soukromé investory,“ vysvětluje Michaela Hečková.

Projekt rekonstrukce Hospody v Máslovicích | Zdroj: Youtube Česká cena za architekturu

Hostinec s číslem popisným 2

Hospody Máslovice a Rekovice spojuje současnost. Minulost je však rozděluje. Restaurace Rekovice v beskydských Trojanovicích ji má bohatou a působivou.

Místní hostinec stojící nad Frenštátem pod Radhoštěm patří k vůbec nejstarším v Beskydech, což potvrzuje popisné číslo 2 i letopočet vytesaný na trámu, který nyní visí nad zrekonstruovanou hospodou – 1791.

Historii této památné hospody skvěle sepsal portál Patriot Magazín.

Restaurace - Hotel Rekovice v obci Trojanovice | Zdroj: Studio ToastRestaurace - Hotel Rekovice v obci Trojanovice | Zdroj: Studio Toast

Vedení Trojanovic hostinec koupilo 5. června 2013 a před pěti lety se rozhodlo, že pýcha a závan historie si zaslouží novou, modernější tvář.

Z původního hostince zůstaly tlusté stěny a sklep. Zmizely shnilé stropy, stavbaři vyčistili kamenné stěny a původní klenby budovy, a vznikl tak prostor pro prosklení směrem do lesa.

„Klíčové je znát místní historii, specifika, konkrétní prostředí a jeho komplexní vztahy, v neposlední řadě samozřejmě také potřeby provozovatelů a hostů,“ myslí si architekt Michal Krištof.

Za rekonstrukci odpovídalo obecní dvorní architektonické studio Kamil Mrva Architects, díky kterému je dnes restaurace Rekovice opět pýchou populárního místa. Studio stojí i za jinými místními architektonickými projekty. Spolu se starostou Jiřím Novotným se tak staly důležitými hybateli proměny města.

Výhled do srdce přírody je chloubou prostoru. | Zdroj: Studio ToastVýhled do srdce přírody je chloubou prostoru. | Zdroj: Studio Toast

Uvnitř moderní a vkusné, za oknem krásná příroda | Zdroj: Studio ToastUvnitř moderní a vkusné, za oknem krásná příroda | Zdroj: Studio Toast

Spolupráce s architekty je důležitá, protože danému místu, ulici, čtvrti či vesnici vtiskává dlouhodobou vnější identitu. Občas se zadaří a stavba získá nějaké ocenění, to však není to podstatné. Podstatná je identita,“ napsal v předmluvě knihy Možnosti vesnice Věslav Michalík, starosta obce Dolní Břežany.

Dřevěná brána s nápisem Radegastovy Beskydy před hospodou a mohutné okno do přírody jsou dominantami stavby. Zejména okno nabízí zážitek, díky kterému je vidět přímo do zelené přírody z pohodlí stolování s přáteli či rodinou.

„Koncept interiéru je založen na otevřenosti, např. s průhledem do kuchyně a pozorováním přípravy pokrmů. V patře se nacházíte šest pokojů pro ubytování hostů,“ informuje dále ateliér na svém webu.

Rekonstrukcí restaurace vznikl i lesní bufet Kůlna, který tak doplňuje přírodní posezení.

„Když jsem před třinácti lety nastoupil do funkce, byla však lokalita návštěvníky hodně opomíjená a téměř zapomenutá. Všechno se tam zlikvidovalo, zrušilo se veřejné osvětlení i amfiteátr. Místo bylo v doslova katastrofálním stavu,“ popisoval pro Patriot Magazín starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Restaurace - Hotel Rekovice je jedním z příkladů koncepční práce vedení města. | Zdroj: Studio ToastRestaurace - Hotel Rekovice je jedním z příkladů koncepční práce vedení města. | Zdroj: Studio Toast

On s vedením města, dalšími přáteli i studiem Mrva se však postarali o to, aby město začalo ze sebe vyfukovat prach minulosti. Dlouhodobě pracuje na tom spojit to populární, co město nabízí, historické a moderní. Kromě restaurace revitalizovali místní amfiteátr, obchod v centru či monument T. G. Masaryka. Obec s 2 700 obyvateli za posledních 15 let inteligentně proinvestovala zhruba 160 milionů korun a je to vidět.

Novotný tak splňuje jeden z klíčových předpokladů Michaely Hečková z knihy Možnosti vesnice na to, aby se do vesnice dostala kvalitní architektura – osvícené vedení města.

Dvorní architektonické studio Trojanovic Kamil Mrva Achitects stojí kromě jiného i za oceňovaným místním obchodem. | Zdroj: Libor Stavjaník/Studio ToastDvorní architektonické studio Trojanovic Kamil Mrva Achitects stojí kromě jiného i za oceňovaným místním obchodem. | Zdroj: Libor Stavjaník/Studio Toast

Slunce svítí jasněji

Obec Osečná v severních Čechách pod Ještědem. Svatovítské náměstí. Na rohu ulice svítí zrekonstruovaný bývalý hostinec. Dnes Hotel & Hostinec Slunce. Bílá budova se stejnojmenným nápisem a popisným číslem 13. Ze střechy zvědavě vykukují podkrovní okna a pod názvem komplexu se vyhřívá číslo – 1870.

Závan historie.

Hotel & Hostinec Slunce na Svatovítském náměstí v Osečné | Zdroj: Jiří JeřábekHotel & Hostinec Slunce na Svatovítském náměstí v Osečné | Zdroj: Jiří Jeřábek

Hotel & Hostinec Slunce na Svatovítském náměstí v Osečné | Zdroj: Jiří JeřábekHotel & Hostinec Slunce na Svatovítském náměstí v Osečné | Zdroj: Jiří Jeřábek

„Objekt s popisným číslem 13 se skládá ze dvou částí s různým stářím. Níže, dvoupatrová budova se sedlovou střechou patří k těm nejstarším v Osečné. Vyskytuje se už na mapách císařských otisků a také na všech dochovaných pohlednicích a fotografiích, kde je již uváděna jako ‚Gasthaus zur Sonne‘ nebo ‚Hostinec U Slunce‘,“ píše se v představení projektu rekonstrukce komplexu. „V místě, kde se původně nacházela přízemní roubená stavba, byla na přelomu 19. a 20. století postavena dvoupatrová budova se společenským sálem.“

Historicky hodnotný komplex nesloužil lidem a nenaplňoval svůj potenciál. Proto se před pár lety soukromý investor rozhodl pro rekonstrukci. Cílem bylo zachovat původní architekturu. A o to se postaral mladý talentovaný architekt Jiří Jeřábek, pro kterého to byl druhý výraznější projekt v kariéře.

„Největší motiv byl hledání balancu mezi jistou nutností být ,trendový‘, což by podpořilo koncept restaurace a služeb, jejichž standard a ,look‘ byly nutné pro ekonomiku projektu, a na druhé straně autenticitou k místu, jak k budově, tak městu a kraji (Hostinec byl v budově od úplného počátku),“ vysvětluje Jeřábek pro Czechdesign.

Vysoký strop a množství oken po obvodu. Hostinec je prostorný a slunečný. | Zdroj: Jiří JeřábekVysoký strop a množství oken po obvodu. Hostinec je prostorný a slunečný. | Zdroj: Jiří Jeřábek

Interiérový design dělá z Hostince Slunce vkusný a oblíbený prostor. | Zdroj: Jiří JeřábekInteriérový design dělá z Hostince Slunce vkusný a oblíbený prostor. | Zdroj: Jiří Jeřábek

„Největší motiv byl hledání balancu mezi jistou nutností být ,trendový‘ a autenticitou k místu,“ vysvětluje architekt Jiří Jeřábek. | Zdroj: Jiří Jeřábek„Největší motiv byl hledání balancu mezi jistou nutností být ,trendový‘ a autenticitou k místu,“ vysvětluje architekt Jiří Jeřábek. | Zdroj: Jiří Jeřábek

Výsledkem je víceúčelový komplex Hotel & Hostinec Slunce s možností ubytování, wellnessu a samozřejmě s gastronomií prostřednictvím místního hostince. Ten potvrzuje slova z představení projektu. Díky působivému vysokému stropu a množství oken po obvodu je velký prostor prosvětlený a vzdušný.

Interiérový design v sobě snoubí tradici místní architektury a je příkladem vkusného nakládání s prostorem.

„Majitel hotelu byl tak vstřícný, že již před zahájením projektových prací požádal o schůzku s vedením města a společně jsme prokonzultovali budoucí podobu projektu. Já jako zástupce města jsem preferoval ponechání původního rázu budovy hotelu z ulice a interiér jsem navrhoval v nadstandardní podobě současného designu. S tím pan majitel souhlasil a jsem přesvědčený, že svému slibu dostál,“ vysvětluje starosta Osečné Jiří Hauzer pro Czechdesign.

„Největší radost mi dělá, že zmíněné výše se podle reakcí návštěvníků (ať už lokálních, nebo vzdálenějších), kteří kromě gastronomie vyzdvihují právě architektonické provedení, povedlo a návštěva v nich v tomto ohledu příjemně zarezonuje,“ dodává architekt Jeřábek.

Součástí polyfunkčního objektu Hotel & Hostinec Slunce je i wellness | Zdroj: Jiří JeřábekSoučástí polyfunkčního objektu Hotel & Hostinec Slunce je i wellness | Zdroj: Jiří Jeřábek

Ves bez hospody

10. 10. 2019: Lidé ve Skalici přišli o poslední hospodu. Obec shání nového hostinského

11. 8. 2021: Skalice ukáže opravený dům U Slunce. Rekonstrukce vyšla na 40 milionů

13. 8. 2021: Lidé ve Skalici mají zpět svou hospodu a sál. Slibuje kvalitu i příznivé ceny

Emoční křivka ze tří titulků na stejném portálu jde správným směrem, i když mezi řádky říká jednu smutnou pravdu. Nevelká obec Skalice u České Lípy na severu Česka neměla hospodu či hostinec téměř dva roky.

Před desítkami let přitom v obci fungovaly čtyři velké hostince a několik menších. Na počátku komunistického režimu tam byly ještě tři.

„Lidé se spolu více stýkali než dnes, seděli spolu na každém rohu, povídali si, vyměňovali názory. Více se znali, teď se v podstatě leckde ani neznají se sousedy, a to je nejhorší,“ vysvětloval pro českolipský deník.cz Miroslav Hammer, který se věnuje historii města.

Město se pustilo do rekonstrukce, ale jeho finanční představa se výrazně lišila od skutečnosti. Vyšla totiž na 40 milionů, kvůli čemuž si muselo vzít téměř dvacetimilionový úvěr.

Obecní dům U Slunce ve Skalici u České Lípy | Zdroj: Deník/Petr Pokorný  Pohled na obecní dům U Slunce ve Skalici u České Lípy. Zdroj: Deník/Petr PokornýObecní dům U Slunce ve Skalici u České Lípy | Zdroj: Deník/Petr Pokorný Pohled na obecní dům U Slunce ve Skalici u České Lípy. Zdroj: Deník/Petr Pokorný

Místní hostinec se sálem si však generální rekonstrukci již zasloužil. Z tři sta let starého domu – hostince U Slunce – zůstaly obvodové a nosné stěny. Obyvatelé města si tak půjdou na oběd, večeři či pivo prakticky do nové budovy.

„Byl za hranicí životnosti, teklo do střechy. Rozhodování, co s ním dál, bylo těžké, se zastupiteli jsme se shodli, že není jiná cesta než oprava. Věřím, že teď ale vydrží dalších 200 let,“ říkal při otevření zrekonstruovaného místa starosta obce Jiří Löffelmann.

Lidé si užijí místo pro stolování, nové sociální prostory, do sálu by se měl vrátit tanec prostřednictvím plesů.

„Jsem rád, že se ‚Sluníčko‘ konečně otvírá, doufám, že sem začnou lidé hojně chodit a že nám tohle dílo a investici nepodtrhne nějaká další vlna pandemie,“ citoval deník.cz místostarostu Skalice Josefa Hrdličku.

Rozměrná žlutá budova s červenou střechou ve Skalici u České Lípy dokazuje, že lidem záleží na jejich prostředí, na pilířích svého života, a když je město skutečně osvícené, společné prostředí je hezčí a hodnotnější.

Podobných míst, jaké jsme vám právě představili, je samozřejmě více. Skvělá restaurace Na Pekárně na periferii hlavního města Prahy, U Matěje či U Brabců v pražské čtvrti Prosek. Stále je však mnoho míst, které čekají jako výzva pro talentované a angažované architekty, aby vystoupili a pokračovali v přeměně české vsi.

„Vesnice potřebuje kvalitní architekturu. A pokud se má stavět nebo opravovat v roce 2021, což je často vzhledem ke stavu majetkového fondu potřeba, má být architektura moderní,“ dodává Hečková.

Galerie

Další články